Pčelarstvo za početnike – sve što treba da znate
🕑 4 min čitanjaPčelarstvo se smatra jednom od najlepših poljoprivrednih grana. Njome se mahom bave ljudi iz hobija ili kada su u penziji. Posebno se ističe činjenica da za razliku od drugih grana, ovde životinje ne stradaju. Pčele su neverovatno vredne, sakupljaju supstance koje su im važne, bez obzira na njihove potrebe. Upravo taj višak uzima pčelar.
Mnoge zanima ova grana poljoprivrede, zato treba istaći da ovaj posao nije za svakoga, jer radoznalost i ljubav nisu dovoljni. Zato smo za vas spremili vodiča za pčelarstvo i početnike.
Kako početi posao sa pčelarstvom?
Za razliku od drugih grana poljoprivrede, sa pčelarstvom možete početi kada god želite. Potpuno je nebitno godišnje doba, jer su se pčele prilagodile različitim vremenskim uslovima. Pre nego što se upustite u pčelarstvo, morate znati neke stvari koje utiču na rad.
Često će te boraviti u prirodi, najviše tokom toplih dana. Zimi nema toliko aktivnosti, ali pčele i tada marljivo rade. Moraćete da napravite dobar plan i uvek razmišljati nekoliko koraka unapred. Pčelarstvo je dugoročna akvizicija. Ako brzopleto pristupate pčelarstvu, greške se teško popravljaju.
Pčela u minutu zamahne 11 400 puta koji se vode kao zujanje.
Nije na odmet da poznajete osnove stolarskog zanata. Kod pčelarstva uvek ćete imati nešto da ofarbate i popravite. Veoma je važno da ste ljubitelj prirode, jer pčele ne trpe zagađenu okolinu. Zato ćete morate da vodite računa o mestu gde budete smestili vaš pčelinjak.
Postoje dve bitne stvari kod započinjanja pčelarstva.
- Pčelinjak možete forimirati kada god želite. Najpre obezbedite košnice i nađite odgovarajuće mesto.
- Tek pošto završite sa pčelinjakom možete nabaviti pčele i dogovoriti isporuku rojeva na ramovima. Preporuka je da se to uradi u drugoj polovini ili krajem maja, jer je tada bagremova paša, veoma važna za pčelarstvo. Ovaj period godine smatra se odličnim za početnike, jer imate sasvim dovoljno vremena da se upoznate sa pčelama i načinom rada do kraja sezone.
Osnove pčelarstva
Upoznajte se dobro sa hijerarjihom. Košnicu čine matica, pčele radilice i trutovi.
- Matica – polaže jaja u proleće i utiče na brojnost košnice, a životni vek može biti i do pet godina.
- Pčele radilice – ima ih više stotina koje su zadužene da održavaju i čiste košnicu. Sakupljaju polen i grade saće. Njihov životni vek je od 40 do 60 dana.
- Trutovi – muške pčele čiji je glavni zadatak da na proleće i tokom leta oplode maticu, a potom umiru.
Matica je leti najproduktivnija, tada može položiti oko 2500 jaja u toku 24 sata.
Postoji još stvari koje treba da znate u vezi sa pčelarstvom, a sve korisne informacije nalaze se u nastavku teksta.
Potrebna oprema za pčelarstvo
Što se tiče opreme, pri susretu sa pčelama biće vam neophodno da imate sledeće:
- Dimilica
- Pčelarski nož
- Pčelarsko odelo
- Pčelarske rukavice
- Košnice za pčele – komplet
- Kolonija pčela
- Stalak (kontejner) za košnice – zavisi do tipa košnice
Kako odabrati mesto za pčelinjak?
Kada birate mesto za pčelinjak morate uzeti u obzir mnogo stvari i vodite računa. Za nabolja mesta za košnice, smatraju se ona sa različitim izvorima polena, a da su dostupni tokom sezone. To jedan od faktora koliko će meda pčele da proizvedu.
Obavezno obratite pažnju na vodu. Ona je veoma bitna i idealno bi bila da je tekuća. Možete koristiti i pojilicu, ali onda imate obavezu da je redovno održavate i da uvek bude pijaće vode, naročito leti. Izvor vode ne mora nužno da bude tik do košnica, mada se preporučuje. Pčele su u stanju da odlete čak 8 km od košnice i bez po muke se vrate nazad.
Pčela je jedini insekt koji proizvodi hranu za ljude.
Što se tiče uslova za pčelinjak, savetuje se da početnici biraju mesta u zavetrini, usmerene ka jugoistoku, jer će tako prvi sunčevi zraci zagrejati košnice, dok im vremenski uslovi tokom zime neće smetati. Svakako je hladovina bolja opcija, rad je lakši.
Jedan od problema koji se javlja je prenaseljenost pčelinjaka. To je čest slučaj kod velikih gradova. Preporučuje se da barem 3 km u vašoj okolini nema drugog pčelinjaka. Postoje i zakoni koji kažu da pčelinjak mora biti udaljen najmanje 500 metara do drugog. Takođe, pčelinjak mora biti udaljen od stambenih jedinica i puteva minimum 20 metara.
Koliko je košnica potrebno (za početak)?
Nedoumica koja se najčešće javlja kod pčelarstva za početnike. Svaki pčelar će vam kazati da ne treba počinjati sa jednom košnicom, niti nabavljati veliki broj. Neki idealan broj je od 3 do 5 košnica. Tek pošto uđete u pčelarstvo, videćete koliko vi stvarno imate vremena i mogućnosti da vodite računa o svemu.
Bez obzira na sve, pčele zavise od vas. Ovaj broj košnica smatra se idelanim kako biste stekli iskustvo, a zatim postepeno povećali broj košnica.
Pčelarski proizvodi – šta sve možete da proizvodite?
Postoji mnogo proizvoda koji su veoma traženi i korisni, a nastaju kao plod pčelarstva.
- Med – bagremov, šumski, borov, suncokretov, livadski i lipov.
- Voska – iako nije primaran cilj, pčelarstvo donosi i određenu količinu voska.
- Propolis – pčele sakupljaju i pretvaraju razne smolaste prirodne supstance u propolis, koji dezinfikuju košnicu i zatvaraju otvore.
- Matični mleč – verovatno najsavršeniji proizvod pčela. Ima neverovatan uticaj na ljudsko zdravlje. Ako hoćete da proizvodite matični mleč, ona je to drugačija vrsta pčelarenja.
- Pčelinji otrov – sve popularniji pčelinji proizvod. Međutim, dobro se raspitajte oko zakona u vezi sa njim, jer do pre koju godinu nije bio regulisan.
Da li može da se živi od pčelarstva?
Od pčelarstva se može živeti, ali je potreban veliki trud i veći broj košnica. To znači da zarada nije laka i ne dolazi preko noći. Ako ste imali na umu tako nešto, onda nemojte da ulazite u posao pčelarstva, jer ćete brzo odustati. Cena meda stabilna je već neko vreme, a za veće količine postoji i organizovani otkup.
Neophodno je iskustvo u pčelarstvu, a početak i prvih nekoliko godine ne možete očekivati velike prihode. Kao što smo već rekli, krenite postepeno i polako. Kako godine budu odmicale, bićete iskusniji, imaćete više košnica, a time i više prihoda.
Izvor:
https://www.cveet.co/post/pcelarstvo/22/pcelarstvo-za-pocetnike
https://www.agroklub.rs/pcelarstvo/pcelarstvo-za-pocetnike-sta-vam-treba-i-kada-poceti-formirati-svoj-pcelinjak/77515/
https://sepetka.rs/pcelarstvo-za-pocetnike/
Ažurirano: 28.06.2024
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0