Porezi, i kako izaći na kraj sa njima?
🕑 4 min čitanjaPlaćanje poreskih obaveza nikome nije draga rabota, ali se, nažalost, mora ispunjavati svake godine. A kako da se informišete o svojim poreskim dugovanjima i obavezama, pomoći će vam naši saveti i uputstva.
Brojni su razlozi za ispunjavanje poreskih obaveza na vreme. Prvi i najvažniji je svakako izbegavanje dodatnih troškova i kazni koje kašnjenje sa uplatama povlači. Redovnim plaćanjem izbegavaju se i problemi kod većih životnih kupovina koje iziskuju uverenje Poreske uprave, poput podizanja kredita za stan ili lizinga kola, dobijanje vize za putovanja, overe zdravstvene knjižice, naknade za vreme porodiljskog odsustva i slično. Znači, u svakom trenutku treba da ste svesni koliki je vaš dug prema Poreskoj upravi i koji su rokovi za izmirenje aktuelnih obaveza.
Odlazak u Poresku upravu
Najsigurni način je, naravno, da lično, odlaskom u Poresku upravu u opštini u kojoj živite proverite svoja dugovanja. Potrebna vam je lična karta i strpljenje da čekate u redovima. U Republici Srbiji trenutno su po filijalama otvorena 37 šaltera pod imenom “vaš poreznik”, uglavnom u svim većim gradovima. Na ovim šalterima pomaže se onima koji nisu u mogućnosti da elektronskim putem provere svoja dugovanja i omogućuje im se direktna komunikacija s Poreskom upravom.
Iz udobnosti svoga doma
Od druge polovine 2019. godine dostupna je i Moja LPA aplikacija za mobilne uređaje koja građanima i svim poreskim obveznicima omogućuje uvid u stanje na računima javnih prihoda koje administriraju lokalne poreske administracije Republike Srbije, a pogotovo je zgodna kao prečica za proveru poreza na imovinu. E sada, i kod ovog naizgled lagodnog načina postoji začkoljica. Da biste pristupili aplikaciji, morate se prijaviti na njihov sajt, koristeći čipovanu ličnu kartu i dvofaktorsku autentikaciju ili kvalifikovanim elektronskim sertifikatom koji, naravno, dobijate tek posle fizičkog odlaska u lokalni MUP ili poštu. Tako – kako god da okrenete, bar jednom čekate u redovima.
Porezi za prosečnog građanina
Mnogo je poreza i ostalih obaveza koje smo dužni da kao građani Republike Srbije plaćamo državi, a mi ćemo se osvrnuti na dva glavna – porez na imovinu i porez na lični dohodak (koji se praktično tiče ne prevelikog broja ljudi čije su zarade tri puta veće od prosečne zarade u našoj zemlji).
Porez na imovinu
Čekati da vam stigne porez na imovinu na kučnu adresu jalova je rabota. Ako niste korisnici eUprave i ePoreza, najbolje bi bilo da stanje vašeg poreza početkom godine proverite na šalterima “vaš poreznik”, pošto su ovom porezu podložni svi – fizička lica, preduzetnici i pravna lica, dakle svako ko ima imovinu na svoje ime. Skupljanje podataka za porez na imovinu palo je na pleća lokalnih samouprava a odvija su uplatama u četiri godišnje rate, po kvartalima. Rokovi za plaćanje su 45 dana od početka kvartala, za ovu godinu su prošla već dva, prvi je bio 22. februara, drugi 16. maja, dok će treći i četvrti biti 14. avgusta i 14. novembra tekuće 2022. godine. S obzirom na to da rešenja za tekuću godinu obično kasne, građani su dužni da pre pristizanja novog rešenja uplaćuju rate prema obavezama iz prethodne godine ili da lično odu u poresku upravu, preuzmu rešenja i provere dugovanja kako im se ne bi potkrala greška i propust. Dakle, akontacije i rate pre pristiglog rešenja plaćamo na osnovu Zakona o porezima na imovinu koji propisuje obavezu akontacionog plaćanja poreza na imovinu u visini obaveze za poslednje tromesečje prethodne fiskalne godine, a sve do dobijanja rešenja o utvrđivanju poreza za tekuću fiskalnu godinu. Ako postoji razlika, odnosno ako se porez u međuvremenu povećao, obaveza je da se razlika plati u roku od 15 dana od dana dostavljanja rešenja o utvrđivanju poreza. Naime, ako promašite rokove, obračunava se kamata koja od ove godine iznosi poprilično velikih 12 posto od ukupnog duga za porez. Pošto od ovog poreza ne možete pobeći, mi vam savetujemo da ga po svaku cenu uplaćujete u zakonski propisanim rokovima kako biste izbegli nepotrebne kamate.
Porez na dohodak
Porezu na dohodak građana podležu sledeće vrste prihoda: zarade, prihodi od samostalne delatnosti, prihodi od autorskih prava, prava srodnih autorskom pravu i prava industrijske svojine, prihodi od kapitala, prihodi od nepokretnosti, kapitalni dobici i ostali prihodi. Većina nas je oslobođena plaćanja ovog poreza, pošto se on primenjuje samo za lica čija zarada je veća od tri prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u Srbiji u godini za koju se utvrđuje porez (za Srbiju je prošle godine ta zarada iznosila 3.268.224 dinara). Dakle, samo ako su vam navedeni prihodi veći od 3.268.224 dinara, dužni ste da plaćate ovaj porez, a rok za predaju bio je 16. maj 2022. godine. Stopa ovog poreza menja se u skladu s visinom zarade – za neto dohodak ispod 3.268.224 dinara ne plaćaju se porezi. Za neto dohodak od 3.268.224 do 9.804.672 dinara plaća se deset posto poreza, dok se za svu zaradu preko 9.804.672 dinara državi plaća 15 posto. Poreska prijava za godišnji porez na dohodak građana podnosi se ili u elektronskom (obrazac PPDG-2R pomoću kvalifikovanog elektronskog sertifikata, ili preko pristupa portalu Poreske uprave E-Porez ili davanjem ovlašćenja drugom licu preko PEP obrasca). U papirnoj formi ova poreska prijava podnosi se u filijali Poreske uprave na opštini gde je registrovana adresa stanovanja fizičkog lica – poreskog obveznika. Rok za plaćanje ovog poreza je 15 dana po primanju rešenja o porezu na dohodak.
Poreze treba uvek prihvatiti kao obavezu koja se zbog velikih kamatnih stopa ne odlaže. Zato stisnite zube i na vreme ispunjavajte svoje obaveze!
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0