Top 5 načina kako da podnesete visoke temperature
🕑 3 min čitanjaDa biste lakše podneli visoke letnje temperature, vodite računa o ishrani, unosite tečnost, zaštitite se od loših spoljnih uticaja i umereno se bavite nekom aktivnošću.
Stručnjaci ukazuju kako je neophodno da se prilikom izuzetnih vrućina više odmaraju oni koji spadaju u osetljivu grupu – deca, trudnice, dojilje, stari, oboleli od hroničnih bolesti, rekonvalescenti, osobe koje se bave teškim fizičkim poslovima i oni čiji je posao vezan za rad na otvorenom.
Evo kako da lakše podnesete najavljene visoke temperature.
Važni su redovni obroci
Svima se preporučuje da imaju redovne obroke (obavezan doručak, lagan ručak i večeru te dve dnevne užine) koji će im sačuvati snagu, održati dobru koncentraciju i okrepiti organizam. Treba povećati unos osvežavajućih namirnica i onih koje stvaraju tečnost, kao što su salate, lagana variva, supe i voće.
Unosite dovoljno tečnosti
Tokom vrelih dana izuzetno je važno piti dovoljno tečnosti jer tada organizmu najviše prija i pomaže voda. Kod visokih temperatura odrasle zdrave osobe treba da piju osam do 10 čaša vode na dan, a oni koji se bave fizičkim aktivnostima ovoj količini neka dodaju jednu do tri čaše vode za svaki sat aktivnosti. Ukoliko se koristi flaširana mineralna voda, neka bude negazirana i umereno hladna.
Pored vode, dobar izbor su voćni sokovi i šejkovi od svežeg voća i povrća te sveže ceđeni sokovi, a istovremeno treba smanjiti kofeinske napitke i alkoholna pića jer deluju kao diuretici, to jest uslovljavaju dodatni gubitak vode.
Osvežite se
Zaštita od spoljnih uticaja podrazumeva redovno održavanje lične higijene: tuširanje – kupanje mlakom vodom pre odlaska na spavanje, nakon dolaska s posla, iz grada, s rekreacije. Takođe, preporučuje se redovno provetravanje prostorija, upotreba zavesa na prozorima, podešavanje rada klima-uređaja tako da razlika u temperaturi između spoljne i sredine u kojoj se boravi ne bude veća od sedam do 10 stepeni, jer to pomaže organizmu da aktivira mehanizme za rashlađivanje i na pravi način se prilagodi vremenskim prilikama. Prilikom ugradnje rashladnog uređaja vodite računa da on po veličini odgovara veličini prostorije. Veći rashladni uređaj ne znači bolje hlađenje, a troši znatno više energije. Ponekad i obični ventilatori mogu biti dovoljni za rashlađivanje. Otvaranje prozora ne košta ništa, a štedi energiju. Otvorite prozore noću kada je vazduh hladniji, a preko dana ih zatvorite kako biste sprečili ulazak toplog vazduha. Takođe, preko dana navucite zastore, odnosno spustite roletne.
Zaštitite se
Ako izlazite napolje, nosite odeću od prirodnih materijala, udobnu obuću, zaštitite se šeširom ili kačketom, rashlađujte se lepezama i zaštitite kožu kozmetičkim preparatima sa SPF faktorom.
Izbegavajte vožnju automobilom tokom najtoplijeg dela dana, koristite naočare tokom vožnje ili neki od vizira. Ukoliko uključujete klimu, neka razlika između spoljne i temperature u autu ne bude velika kako biste izbegli temperaturni šok po izlasku iz vozila.
Lagana fizička aktivnost
Iako su temperature izuzetno visoke, to nikako ne znači da tokom leta zaboravite na fizičku aktivnost. Upravo je ovo godišnje doba pogodno za rekreaciju. Ovo se posebno odnosi na plivanje i boravak u vodi, bilo morskoj, rečnoj, jezerskoj ili na bazenu. Pre svega, valja iskoristiti mogućnost za plivanje ili ronjenje, jer se ovim aktivnostima podstiču svi mišici tela.
Naš savet je i da proveravate spoljašnju temperaturu i pratite savete nadležnih o ponašanju tokom ovih vanrednih situacija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0