BARF ishrana pasa – trend ili potreba?
🕑 4 min čitanjaBARF ishrana pasa ili, što bismo mi rekli, sirova ishrana pasa, dok bi Englezi upotrebili izraz raw, jeste skraćenica za biološki odgovarajuću sirovu ishranu (Biologically Appropriate Raw Food). Ovakav vid ishrane danas je sve popularniji kada je u pitanju ishrana pasa i vrsni veterinari je preporučuju. Ukoliko se odlučite da meni svog ljubimca prebacite na BARF ishranu, trebalo bi da znate koje su njene prednosti, mane, od čega se sastoji i kako da na pravilan način spremite sirove obroke.
Šta je zapravo BARF ishrana?
Često zaboravljamo da su naši mali umiljati psi koji spavaju s nama u krevetu zapravo podvrsta sivog vuka, koji se hrani – čime? Tako je, mesom. Psi su prvobitno mesojedi, kao i njihovi preci. Veterinar Ian Billinghurst je 1993. godine izbacio knjigu u vezi sa sirovom ishranom pasa koja je doživela pravi bum.
Te godine popularnost ovakve vrste ishrane prvobitno je skočila u Americi pa se prirodno proširila i na ostatak sveta i došla na Balkan. Među veterinarima se vode diskusije da li je zapravo ovakav vid ishrane najbolji za psa ili je u pitanju samo trend. Hajde da se u nastavku teksta zajedno upoznamo sa BARF ishranom i da skrenemo pažnju na ono najpotrebnije.
Zašto da svog psa prebacim na BARF ishranu?
Pre nego što se odlučite da svog psa prebacite na drugačiji režim ishrane, važno je da znate od čega je sastoji BARF ishrana i koje su njene prednosti. BARF ishrana sastoji se od sirovih namirnica, kao što su: sveže i sirovo meso, sirove iznutrice, sveže voće i povrće, sveže kosti, sveža jaja, kao i dodaci u vidu mlečnih proizvoda. Kod ovakvog tipa ishrane važan je balans namirnica – svaka od namirnica mora da bude deo obroka kako bi on imao svoju punu nutritivnu vrednost. Dobar BARF obrok može imati brojne koristi kao što su:
- sjajna dlaka i zdrava koža,
- zdravi i čisti zubi,
- jak imunitet,
- visok nivo energije,
- dobra probava.
BARF obrok
Kao što smo već pomenuli, dobar BARF obrok se ne sastoji samo od mesa ili samo od povrća već bi to trebalo biti kombinacija svih svežih namirnica. Ukoliko govorimo u procentima, preporuka je da se obrok izbalansira na sledeći način:
- 70% svežeg mesa,
- 10% svežih kostiju (jednom nedeljno),
- 5% svežih iznutrica (od 1 do 2 puta nedeljno),
- 7% povrća,
- 7% voća,
- ostatak mogu biti jaja, jogurt ili semenke (od 1 do 2 puta nedeljno).
Kada obrok vašeg psa izgleda ovako, tek tada može da oseti dobrobite koje ova ishrana nudi. Što se tiče veličine celokupne porcije, možete iskoristiti onlajn kalkulator, koji će vam izračunati tačnu gramažu. Obrok vašeg mezimca trebalo bi da teži od 2% do 3% od njegove telesne mase. Na primer, ukoliko je pas težak jedan kilogram, njegov obrok bi trebalo da teži između 200 grama do 300 grama sirove i sveže hrane.
Kako početi s BARF ishranom?
BARF ishrana je dosta zahtevna. Trebalo bi se dobro informisati o takvom načinu ishrane i posavetovati se s veterinarom.
Ukoliko vaš ljubimac do sada u svojoj činijici nije imao sirovo meso, voće i povrće, počnite postepeno. Kada je u pitanju sirovo meso, najbolje je da ubacite piletinu, ćuretinu, govedinu, kao i ribu. Međutim, u početku bi se trebalo držati piletine i ćuretine, jer je manje masna i lakše se vari. Kada prođu dve nedelje, možete postepeno ubacivati i ostale namirnice. Kombinujte meso, primera radi, ubacite jednom nedeljno ribu, tri do četiri puta nedeljno piletinu ili ćuretinu, a ostalim danima neka to bude govedina ili jagnjetina.
Meso mora biti sveže i kupljeno od proverenog dobavljača. Napravite plan i kupite više mesa, isplanirajte obroke unapred, zatim ih zamrznite, a potom dobro odmrznite pre no što poslužite vašeg ljubimca. Ukoliko ne pojede sve meso koje ste mu dali, najbolje je da ostatke bacite da se ne bi pokvarili.
Kako biste izbegli prekomerno bacanje hrane, nemojte odmah celu porciju hrane koje je pas jeo do tada da zamenite sirovim namirnicama. Postepeno izbacujte pomalo, na primer, granula i ubacujte sveže namirnice. Jednom do dva puta nedeljno obradujte psa jednom svežom koskom i budite uz njega dok uživa u svojoj poslastici. Tako ćete izbeći neke od mogućih posledica o kojima ćemo pričati u nastavku.
Kada je u pitanju voće i povrće, ono uglavnom nije na listi omiljenih namirnica pasa. Pre nego što servirate voće i povrće, dobro ga zgnječite u blenderu ili iseckajte na sitne komade kako bi ga vaš ljubimac lakše svario i usvojio sve hranljive nutrijente. Voće i povrće mora da bude zrelo da ne bi izazvalo dijareju. Psi mogu da jedu banane, borovnice, ananas, šargarepu, brokoli, bundevu, krušku, batat, spanać, šargle…
Došli su na red dodaci u ishrani, koji mogu biti mlečni proizvodi, jaja i koštunjavo voće. Od mlečnih proizvoda preporučuje se jogurt koji pomaže varenju i boljoj crevnoj flori pasa.
Jaja su bogata vitaminom A i B12, kao i selenom, kalcijumom, esencijalnim amino i masnim kiselinama. Dajte psu celo jaje koje ćete pre toga dobro oprati. Možete razbiti jaje i rukama smrskati i samleti ljusku da biste vašem psu olakšali konzumaciju.
Semenke su bogate omegom 6 i omegom 3 pa svog psa možete ponuditi semenom lana, suncokreta, bundeve i semenom susama.U toku perioda adaptacije psa na BARF ishranu pratite njegov izgled i ponašanje. Ukoliko primetite bilo šta u izgledu ili ponašanju vašeg psa što nije deo njegovog uobičajenog ponašanja, obratite se veterinaru.
Namirnice koje bi trebalo izbegavati u BARF ishrani
Dobar i pravilan odabir namirnica veoma je važan kod BARF ishrane da biste vašem ljubimcu dali obrok kakav mu je potreban. Namirnice koje bi trebalo izbegavati su: crni i beli luk, svinjsko meso i grožđe.
Posledice BARF ishrane
BARF ishrana ima mnoge koristi koje smo pomenuli i koje su veoma važne za pseći organizam. Međutim, postoji nekoliko stvari o kojima bi trebalo povesti računa, kao i posledice koje bi trebalo spomenuti. Loše strane BARF ishrane mogu biti:
- Patogene bakterije i paraziti koji nisu uništeni termičkom obradom mesa.
- Oštećenja zuba i usne duplje kostima.
- Kosti mogu da se zaglave kao strana tela u jednjaku ili digestivnom traktu psa.
- Neuravnoteženi sklad namirnica može dovesti do zdravstvenih problema.
Zaključak
Ukoliko razmišljate o BARF ishrani, dobro se pripremite. Ovo nije uobičajena ishrana pasa i zahteva određeno znanje da bi vaš pas bio zdrav i zadovoljan hranom koju dobija. Dobro istražite prednosti koje ovaj režim ishrane ima, ali budite svesni i mogućih posledica. Svakako, šta god da odlučite, konsultujte se sa stručnim licima koji će zajedno s vama doneti najbolju odluku, jer postoje situacije kada određeni načini ishrane nisu preporučljivi zbog zdravstvenog stanja psa.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0