10 saveta za gajenje paradajza u vašoj bašti
🕑 2 min čitanjaLetnji vrtovi su raj za baštovane i ljubitelje prirode, a jedan usev usjevom koji svake godine privlači pažnju:je paradajz. Paradajz ne samo da daje živopisnu boju vašem vrtu, već i pruža simfoniju ukusa vašim kulinarskim kreacijama.
Bez obzira na to da li ste iskusni baštovan ili početnik, evo 10 saveta koji će vam pomoći da uzgajate najukusniji paradajz.
Odabir sorte
Odabir pravih sorti paradajza je ključan. Razmislite o faktorima kao što su klima i prostor. Indeterminantne sorte, poput Big Beef i Sun Gold nastavljaju da rađaju tokom celog leta, dok determinantne sorte, kao što su Roma i Celebrity, nude više koncentrisanih plodova u isto vreme.
Kvalitetno zemljište
Paradajzi uspevaju u dobro dreniranoj zemlji i bogatoj hranjivim materijama. Pre sadnje, obogatite zemljište kompostom ili dobro rastavljenim stajskim đubrivom kako biste poboljšali strukturu i plodnost zemlje. To će pružiti čvrstu osnovu za zdrav rast.
Vreme sadnje
Sačekajte da opasnost od mraza prođe i da se zemljište zagreje pre nego što presadite svoje paradajz sadnice. U većini regiona, to znači da ćete ih presaditi napolju krajem proleća ili početkom leta.
Raspored biljki
Obezbedite dovoljno razmaka između paradajz biljaka kako biste sprečili pretrpavanje. Pretrpani biljke mogu dovesti do loše cirkulacije vazduha, povećanog rizika od bolesti i smanjene proizvodnje plodova. Generalno, ciljajte na oko 45-60 centimetara između biljaka.
Čvrsta struktura
Paradajz biljke mogu postati prilično teške kada su opterećene plodovima. Da biste sprečili lomljenje grana i podstakli vertikalni rast, obezbedite čvrste potporne strukture kao što su kavezi, kolje ili rešetke. Ovo će takođe poboljšati cirkulaciju vazduha i izloženost suncu, smanjujući mogućnost bolesti.
Malč
Stavljanje malča oko paradajz biljaka sa slamom, drvnom sečkom ili lišćem pomaže da se sačuva vlaga u zemlji, sprečava rast korova i reguliše temperaturu zemljišta. Samo ne zaboravite da ostavite mali prostor oko stabljike kako biste izbegli truljenje stabla.
Nega
Nega je ključna. Uklonite “mlade grane” koje su male izbojke koji se formiraju na raskrsnici između glavnog stabla i grana. Ovo podstiče biljku da usmeri energiju na proizvodnju plodova umesto na suvišno lišće.
Konstantno zalivanje
Paradajz zahteva redovno zalivanje kako bi rasli i proizvodili visokokvalitetne plodove. Zalivajte duboko i ravnomerno, izbegavajući zalivanje odozgo koje može da podstakne gljivične bolesti. Crevo za kapljanje ili sistem kap po kap može biti posebno koristan.
Raspored đubrenja
Balansirana ishrana je ključ uspeha paradajza. Koristite spororastvarajuće, balansirano đubrivo pri sadnji i razmislite o dodatnom đubrenju svake 3-4 nedelje tokom sezone rasta. Međutim, budite oprezni da ne preterujete sa đubrenjem, jer to može dovesti do prekomernog rasta lišća na štetu proizvodnje plodova.
Prisustvo štetočina i bolesti
Redovno pregledajte svoj paradajz. Rana detekcija i intervencija su ključni da bi se sprečilo širenje problema. Razmotrite upotrebu prirodnih lekova poput neem ulja ili uvođenje korisnih insekata kako biste kontrolisali štetočine.
Gajenje paradajza može biti iskustvo puno zadovoljstva, donoseći bogat rod ukusnih plodova. Uz ove savete bićete na dobrom putu da negujete zdrave biljke paradajza koje će cvetati tokom cele sezone.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0