Afrička ljubičica-dodatna izolacija zimi?
🕑 2 min čitanjaAfričkoj ljubičici zimi treba posvetiti više pažnje nego inače. Potrebno joj je dovoljno svetlosti i toplote, a po potrebi izolacija i halogene sijalice.
Za afričku ljubičicu važi pravilo da je potrebno dosta strpljenja i umeća u gajenju ove najpopularnije i jedne od najnežnijih sobnih biljaka. Samo na taj način ona će početnike pretvoriti u iskusne odgajivače i nagraditi ih cvetanjem u sivim i zimskim mesecima. Dobra strana gajenja afričke ljubičice je kada se jednom nauče trikovi, ona će postati stalni gost prozorskih daski i prostoru davati toplinu.
Saksije stavite na istočnu stranu
Afrička ljubičica ne zauzima mnogo mesta. Male saksije mogu da se drži na prozorskim daskama i u oknima, ali samo pod uslovom da oni dobro dihtuju. Zimi joj je potrebno minimum osam sati svetlosti da bi lepo napredovala. Ali, ta svetlost ne sme da bude direktna, već između okna i ljubičice bilo bi dobro staviti zavesu. Uglavnom se drži na prozorima okrenutim ka istoku.
Kada staviti dodatno osvetljenje?
Ukoliko afričke ljubičice nemaju dovoljno svetlosti, što zbog prozora koji nije na istoku ili zato što su dani previše oblačni i tmurni, poželjno je postaviti dodatno osvetljenje. Za to mogu da posluže halogene sijalice, a postoji i posebno osvetljenje za gajenje sobnih i saksijskih biljaka. Naime, ukoliko afrička ljubičica ne dobija dovoljno svetlosti, ona neće cvetati, a listovi će požuteti. Ako dobija previše direktne svetlosti, pojaviće se braon fleke.
Stavite stiropor ispod saksije
Afričke ljubičice potiču iz Tanzanije, odnosno iz izuzetno toplih krajeva, tako da je temepratura ispod 15 stepeni u prostoriji za njih neprihvatljiva. Ukoliko su napolju jaki mrazevi potrebno je dodatno je zaštititi kako noću ne bi trpela. Ispod svake saksije staviti komad stiropora, koji će dodatno štititi ovu sobnu biljku od hladnoće. Tada je treba skloniti od hladnog i vlažnog prozora i staviti na stiropor, koji je dobra toplotna izolacija.
Koliko vode traži ljubičica?
Afrička ljubičica zahteva pažljivo zalivanje, naročito zimi. Ne postoji tačna mera, ali se iskusni odgajivači rukovode pravilom- zemlja treba da bude morka, ali ne i gnjecava. Voda mora biti sobne temperature i odstajala, najmanje 48 sati. Može da se zaliva tako što se u tanjirić sipa voda, sačeka pola sata da biljka upije koliko joj je potrebno, a višak se potom prospe.
Drugi način je zalivanje odozgo. Tada ispod saksije i tanjirića treba staviti kamenčice da dreniraju vodu. Nikako vodom ne treba prskati listove i cvetove, jer će se stvoriti fleke i biljna masa će vrlo brzo propasti. Ne zaboravite, afrička ljubičica je ipak nežan cvetak!
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0