Baštovanstvo – 5 najčešćih grešaka koje treba da izbegavate
🕑 2 min čitanjaLeto je konačno stiglo i ljubitelji baštovanstva s nestrpljenjem čekaju da se pozabave sa svojom baštom. Međutim, čak i najiskusniji baštovani mogu napraviti greške koje utiču na lepotu biljaka. Da biste imali lepu baštu ovog leta, važno je biti svestan uobičajenih grešaka u baštovanstvu i kako ih izbeći. Evo pet najčešćih grešaka u baštovanstvu koje treba izbegavati ovog leta:
Prekomerno zalivanje
Zalivanje biljaka je neophodno, ali prekomerno zalivanje može dovesti do katastrofe u vašoj bašti. Mnogi baštovani čine grešku dajući biljkama previše vode, misleći da će im to koristiti. Međutim, preterano zalivanje može dovesti do prenatrpanosti zemljišta, gušeći korenje i uzrokujući truljenje korena.
Ključno je uspostaviti ravnotežu između pružanja dovoljno vlage i omogućavanja da se zemlja osuši između zalivanja. Da biste izbegli ovu grešku, proverite nivo vlažnosti u zemlji tako što ćete zabosti prst oko 1cm duboko u zemlju. Ako je suv, vreme je za zalivanje; ako je i dalje vlažno, sačekajte.
Zdravo zemljište
Zdravo zemljište je osnova za uspešnu baštu. Zanemarivanje zdravlja zemljišta je česta greška u baštovanstvu koja može ograničiti rast i razvoj biljaka. Važno je razumeti sastav vašeg zemljišta i napraviti neophodne izmene kako biste poboljšali njegovu plodnost. Uradite analizu zemljišta kako biste utvrdili njegovu pH vrednost i sadržaj hranljivih materija.
Na osnovu rezultata dodajte organsku materiju poput komposta kako biste obogatili zemlju. Zapamtite da dobro promešate dodatke kako biste obezbedili ravnomernu raspodelu. Zdravo zemljište pruža biljkama neophodne hranljive materije za uspešan rast.
Nedostatak sunčeve svetlosti
Sunčeva svetlost je životna snaga biljaka. Nedostatak sunčeve svetlosti može ograničiti njihov rast i rezultirati slabljenjem sa manje cvetova ili plodova. Prilikom planiranja svoje bašte, obratite pažnju na potrebe biljaka za sunčevom svetlošću i postavite ih u skladu s tim.
Dok neke biljke uspevaju na direktnom suncu, druge preferiraju polusenovite delove bašte. Posmatrajte putanju sunca u vašoj bašti tokom dana i odaberite odgovarajuća mesta za svaku biljku. Slobodno pomerajte saksije sa biljkama kako biste optimizovali njihovo izlaganje suncu. Adekvatna sunčeva svetlost će obezbediti zdrave biljke tokom celog leta.
Štetočine
Štetočine mogu brzo uništiti vašu baštu i time poništiti vaš trud. Zanemarivanje štetočina je česta greška koja može dovesti do infestacije. Budite proaktivni i redovno pregledajte svoje biljke radi otkrivanja znakova štetočina ili bolesti.
Primenite odgovarajuće preventivne mere, poput mešovitog gajenja biljaka ili korišćenja organskih metoda za kontrolu štetočina poput Nim ulja ili insekticidnog sapuna. Rana intervencija je ključna u sprečavanju širenja štetočina. Ne dozvolite da vaša bašta postane švedski sto za nepoželjne posetioce.
Prenatrpanost
Uzbudjenje oko baštovanstva često dovodi do pretrpanosti biljkama, što može zaustaviti njihov rast. Pružite svojim biljkama dovoljno prostora da se rašire i rastu. Pročitajte preporuke o razmaku na pakovanjima semena ili etiketama biljaka, te ih se pridržavajte.
Dovoljan razmak omogućava pravilan protok vazduha, smanjuje rizik od bolesti i osigurava da biljke imaju pristup sunčevom svetlu i hranljivim materijama. Redovno razređivanje sadnica ili presadnica održava preporučeni razmak. Zapamtite, malo prostora za disanje može značajno doprineti zdravom rastu biljaka.
Izbegavanje uobičajenih grešaka u baštovanstvu može značajno uticati na vašu baštu. uspešnost ovog leta. Briga o zdravlju zemljišta, dodavanje organske materije i izvođenje analize zemljišta obezbediće biljkama neophodne hranljive materije za snažan rast.
Zapamtite, baštovanstvo je dugoročan proces učenja i greške se mogu dogoditi. Međutim, preduzimanjem preventivnih mera značajno ćete uticati na zdravlje bašte.
Foto: Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0