Cvekla – čuva srce i jača krv
🕑 4 min čitanjaSa obala Sredozemlja, iz svoje postojbine, cvekla je lekovitošću utirala sebi put širom planete. Za svoju crvenu boju može da zahvali antocijaninu, antioksidansu koji ima jako protiv-tumorsko dejstvo, pa većina terapija protiv malignih bolesti obavezno podrazumeva cveklu.
Zbog toga danas pričamo o ovom povrću i prirodnom leku koji dobro uspeva u našim baštama i na našem području, zbog čega je lako dostupna za čestu upotrebu. Ova predivna korenasta biljka, poznata po svom intenzivnom crvenom ili žutom koloritu, spada u porodicu amarantovki i koristi se u ishrani i medicinske svrhe već hiljadama godina. U nastavku saznajte više o zdravstvenim prednostima cvekle i načinima kako možete koristiti u svojoj svakodnevnoj ishrani.
Koji su benefiti cvekle?
Cvekla, poznata i kao Beta vulgaris, obiluje hranljivim sastojcima kao što su vlakna, folna kiselina, gvožđe, kalijum, magnezijum, vitamin C i antioksidansi. Ona je niskokalorična, što čini idealnim izborom za one koji žele održavati zdravu težinu. Cvekla takođe ima visok sadržaj fitonutrijenata, posebno betalaina, koji joj daju njen karakterističan kolorit i imaju snažno antiinflamatorno i antioksidativno dejstvo.
Ovi nutrijenti su ključni u očuvanju zdravlja, smanjenju rizika od hroničnih bolesti i jačanju imuniteta. Zbog visokog sadržaja gvožđa, samo čaša vode ceđenog soka od cvekle, obnavlja i aktivira crvena krvna zrnca. I to u tolikoj meri da njihov hemoglobin počinje da prima više kiseonika i njima bolje snabdeva tkiva, a tumori se smanjuju.
Evo šta je još provereno i naučno dokazano.
Za šta je cvekla dobra?
Jedna od najznačajnijih prednosti konzumiranja cvekle je njen pozitivan uticaj na kardiovaskularno zdravlje. Istraživanja su pokazala da redovna konzumacija cvekle može smanjiti visok krvni pritisak, poboljšati cirkulaciju i smanjiti rizik od srčanih bolesti. Fitonutrijenti u cvekli takođe pomažu u smanjenju oksidativnog stresa i upala, što može doprineti smanjenju rizika od raznih inflamatornih bolesti.
Cvekla je takođe poznata po svom detoksikacijskom dejstvu. Visok nivo antioksidanata u cvekli pomaže u čišćenju organizma od štetnih toksina i slobodnih radikala. Takođe, cvekla je bogata vlaknima koja poboljšava funkciju creva i pomaže u eliminaciji otpada iz organizma, što je ključno za održavanje zdravog digestivnog sistema.
Pored toga, cvekla se često koristi u tradicionalnoj medicini zbog svog diuretičkog dejstva i sposobnosti da poboljša funkciju jetre.
Cvekla leči leukemiju, grip u početnom stadijumu, a aminokiseline betain glutamin i asparagin koje sadrži, utiču na rad nerava i mozga. Najlekovitija je sveža, a preporuka je da se preventivno za imunitet uzima bar šolja do dve šolje soka od cvekle svakog dana.
Sirova, nastrugana cvekla sa malo soka od limuna ili anisa pospešuje mokrenje, izlučuje mokraćnu kiselinu, čisti krv, podstiče aktivnost jetre, žučne kese i želuca, čak pomaže kod prehlade i promuklosti. Sveže ceđeni sok pomešan s medom leči anemiju. Ovako napravljen svež sok može da se čuva u frižideru 3-5 dana.
Inače lista dobrobiti cvekle ovde se ne završava. Ona snižava povišenu temperaturu, usporava starenje organizma, veoma je korisna za sportiste i kod deficita energije. Sok od cvekle povećava nivo azotoksida koji ima višestruku funkciju, a ujedno pospešuje protok krvi, razmenu gasova, mišićnu kontrakciju, pa se neretko kaže da je namirnica koja daje snagu i izdržljivost.
Protiv raka i leukemije
Ako neka biljka ima magična dejstva, onda je to cvekla. Naučno je potvrđeno da ima izražen citostatički efekt. U prošlosti je korišćena kod problema sa leukemijom. Osim kod oksidativnog dejstva cvekla je delotvorna kod lečenja tumora genitalija i debelog creva. Da je prava mala riznica zdravlja govori obilje korisnih materija kao što su beta karoten, folna kiselina, vitamin c, kalijum. U kombinaciji sa šargarepom prirodni je lek za giht, bolesti bubrega i žuči.
Naučno je dokazano još pre oko četiri decenije da sveža cvekla povećava oksigenizaciju ćelija od 400 do 1000%. Na jednoj onkološkoj klinici u Nemačkoj čuveni doktor Ferenci je svojevremeno svojim pacijentima obolelim od raka svakog dana davao po litar svežeg soka od cvekle. Posle 3 meseca stanje zdravlja većine njegovih pacijena se vidno poboljšalo.
Sportska snaga i prirodni afrodizijak
Cvekla je takođe poznata po svojoj sposobnosti da poboljša sportsku izdržljivost i poveća nivo energije. Fitonutrijenti u cvekli poboljšavaju protok kiseonika u mišićima, što može povećati izdržljivost i smanjiti umor tokom fizičkih aktivnosti. Zbog toga je cvekla omiljeni izbor među sportistima i rekreativcima.
Cvekla ima afrodizijačko dejstvo, a još od antičkog doba koristila se za jačanje libida. Naime sadrži visok procenat borona, minerala poznatog kao „podizač“ libida. A u pojedinim kulturama postoji verovanje da kad muškarac i žena jedu istu cveklu, da će se zaljubiti.
Cvekla u ishrani
Postoji mnogo načina na koje možete uključiti cveklu u svoju ishranu. Možete jesti sirovu, rendanu ili isečenu na tanke kriške u salatama ili kao prilog jelima. Takođe možete kuvati, peći ili grilovati, ili se koristi kao sastojak u supama, varivima, smutijima ili sokovima. Cvekla se takođe može koristiti za pravljenje namaza, umaka i marinade, dodajući im bogatstvo ukusa i boja.
Ako želite da isprobate nešto novo, možete eksperimentisati sa različitim sortama cvekle, kao što su crvena, žuta, bela ili prugasta cvekla. Takođe, lišće cvekle, poznato kao cveklini kelj, takođe je jestivo i može se koristiti u salatama, supama ili kao prilog jelima.
Međutim, treba napomenuti da cvekla može ostaviti crvenu boju na rukama i odeći prilikom rukovanja i obrade, pa se preporučuje nošenje zaštitnih rukavica i zaštite od mrlja. Takođe, osobe sa istorijom problema sa bubrezima ili mokraćnim putevima trebaju se posavetovati sa lekarom pre konzumiranja većih količina cvekle, zbog visokog sadržaja oksalata koji može izazvati iritaciju.
Na samom kraju još jednom konstatujemo da je cvekla zaista čarobna biljka koja pruža mnoge zdravstvene beneficije i raznovrsne načine upotrebe. Njena visoka hranljiva vrednost, antioksidativna i antiinflamatorna svojstva, kao i sposobnost da poboljšaju sportsku izdržljivost, čine je idealnim dodatkom svakodnevnoj ishrani. Dakle, sledeći put kada budete birali povrće za svoj tanjir, nemojte zaboraviti na čarobnu cveklu i uživajte u njenim mnogobrojnim blagodetima.
Foto: Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0