Kako korenasto povrće sačuvati sveže za zimu?
🕑 2 min čitanjaKorenastvo povrće moguće je sačuvati sveže tokom zime i bez frižidera. Potrebno ga je samo izvaditi iz zemlje pre prvog mraza i smestiti u pesak!
Da bi korenastvo povrće što duže zadržalo svežinu tokom zime poželjno ga je izvaditi što kasnije, ali pre prvog mraza. Hladno vreme utiče na povrće u zemlji da stvori što veće količine šećera i skroba, a ove materije sprečavaju prerano truljenje.
Zaboravite pranje povrća!
Drugo pravilo je da se korenastvo povrće izvadi kada je zemlja potpuno suva, odnosno pre sezone kiša. Ako ipak ima vlage, treba ga ostaviti nekoliko dana raspoređenog na podlozi da se prirodno osuši.
Treće pravilo je da se korenasto povrće nikako ne pere. Čak je i poželjan tanak sloj suve zemlje. Kod šargarepe, peršuna, paškanata, celera ili cvekle treba odseći zeleni deo, koji će izazavati truljenje celog korena. Ostavlja se svega dva centimetra iznad korena.
Korenastvo povrće zimi se čuva u pesku, slami, piljevini ili tresetu. Odlaže se u trapove, drvene kutije ili mrežaste đžakove u tamnim podrumima, u zavisnosti od vrste povrća. Temperatura bi trebalo da bude od 0 do 7 stepeni.
Šargarepu, peršun, paškanat, krompir u trap!
Povrće koje se najčešće koristi zimi, a poželjno je da je što svežije su šargarepa, peršun, cvekla i paškanat. Preko zime najbolje se čuvaju u trapu, koji je obložen plastičnom folijom i napunjem vlažnim peskom. Trap se zatvara, odnosno prekriva daskom i slojem zemlje. Čuvano na ovaj način može da se koristi do proleća. Drugi način čuvanja je u podrumu, poređano u drvene sanduke sa mokrim peskom.
Korenje ne sme da se dodiruje. Ukoliko je pravljenje trapa komplikovano ili nemoguće, a nemate podrum može da posluži i limena ili plastična kanta. U nju se slaže red korenastog povrća, red vlažnog peska, potom se poklopi ili pokrije slamom. Krompir može dugo da se čuva i u mrežastim đžakovima, ali u tamnim i suvim podrumima. Đžakove treba pokriti kartonom ili nekim drugim prirodnim materijalom, da ne bi proklijao.
Cvekla voli piramidalni sistem!
Kod čuvanja cvekle sistem ređanja je nešto drugačiji. U zemlji se iskopa plitak rov, a koren cvekle se ređa čelom na spolja u obliku piramide, čija visina može da bude i do pola metra. Obavezno treba sačekati da se temeperatura trajno spusti, a potom piramidu pokriti sa slamom i slojem zemlje. Cvekla može da se čuva i u podrumu u drvenim sanducima,takođe po sistemu piramide. Između svakog korena treba da bude tanak sloja peska ili zemlje. Listove treba odseći.
Crni i beli luk na promaju!
Crnom i belom luku nije potreban trap da bi opstao tokom zime i istovremeno zadržao svežinu. Ovo povrće se najčešće plete u vence i kači na mesta gde nema mraza, a ima dobrog protoka vazduha, odnosno promaje.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0