Kako proizvesti sadnice belog bagrema iz semena njegovih mahunarki i kako se priprema?
🕑 2 min čitanjaAko želite sopstvenu sadnicu bagrema, potrebna vam je seme, vrela voda i malo zemlje. Ako ste nasledili livadu, možete besplatno da zasadite čitav bagrenjak!
Beli bagrem je brzorastuće meko drvo, koje uspeva na skoro svim zemljištima i nije nužno da čekate da se sam razmnoži u prirodi. Jedna je od najcenjenih medonosnih biljaka, odlična je vetrozaštita, a za ogrev pripada grupi kaloričnog drveta. Nije mu potrebna posebna nega, održavanje ili dodatna ulaganja. Ovo su dovoljni razlozi da na zemlji koju inače ne upotrebljavate ili je manje kvalitetna, zasadite sadnice bagrema. Postoje već gotove sadnice u prodaji, ali je veće zadovoljstvo ako ih sami proizvedete. Lako je i skoro besplatno!
Koje mahune treba skupljati?
Tokom zime potrebno je skupiti, odnosno ubrati mahune sa krošnje bagrema dužine 10-ak centimetara. Mahune su tamno- smeđe boje i u njima se nalazi desetak semenki. Ne bi trebalo skupljati opale sa zemlje, jer su možda povukle vlagu. Mahune se ručno otvaraju, kao kada se čisti grašak. Semenke treba skupiti i čuvati do proleća. Mahune treba da su oplođene. Treba znati da su neoplođene mahune prazne i da ako i ima semena, ono je šturo.
Zašto je potrebna vrela voda?
U aprilu pred setvu seme se preliva vrelom vodom, koja ključa u kojoj treba da odstoje dva do tri dana. Ljuska semena u vreloj vodi puca, te će klica lakše izbiti. Semenke se stavljaju u zemlju i one će početi da niču za oko sedam dana. Seme bagrema može da se seje u njivi, lejama ili u saksijama. Ako je sve urađeno kako treba, mlade sadnice belog bagrema bi do narednog novembra trebalo da narastu oko jednog metra. Tada ih treba presaditi na stalno mesto u najmanjem razmaku 1×1 metar i po želji ih orezati na dva- tri pelcera od zemlje.
Mnoge koristi, samo jedna mana!
Bagrem je drvo koje vole pčele. Bagremova paša počinje u maju, kada drvo procveta, a med je jedan od najskupljih na tržištu. Veoma je dekorativan, njegov cvet je jestiv. Odlična je za sprečavaanje erozije zemljišta, bujična područja i klizišta. Beli bagrem može da služi kao ogrevno drvo, jer spada u kaloričnu vrstu drveta. U tom slučaju seče se tek posle 10- 15 godina godina ili kasnije. Beli bagrem može da naraste do 25 metara u visinu i obima do 50 centimetara. Najveća mana bagrema je što je invazivna vrsta i ako se ostavi bez nadzora formira se gusto šipražje, koje je teško raskrčiti.
Koristi od bagrema su zaista višestruke, a najbolji deo je što sadnice mogu potpuno besptlano da se proizvedu. Dovoljno je nekoliko mahuna skupljenih u novembru, koje mogu da se nađu i prirodi ili gradskim parkovima, zatim malo znanja, strpljenja i sreće da bi se zasadio sopstveni bragrenjak.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0