Bazeni za dvorište – održavanje i priprema za leto
🕑 3 min čitanjaBazeni za plivanje u dvorištu donedavno su bili teško dostupan luksuz, dok danas predstavljaju relativno pristupačno letnje osveženje u kojem možete uživati ukoliko živite u kući. U nastavku vam predstavljamo različite vrste bazena među kojima možete potražiti najbolje rešenje za svoje dvorište i budžet.
Skimerski i prelivni bazeni
Prema načinu filtriranja, to jest cirkulacije vode, bazeni se dele na skimerske i prelivne. Kod skimerskih, inače najzastupljenijih u domaćinstvima, nivo vode je oko 10 cm ispod gornje ivice bazena, a najveći deo vode se filtrira kroz tzv. skimer. Javni bazeni, po pravilu, treba da budu prelivni, Kod njih nivo vode seže do same ivice, tj. do nivoa partera; prelivanjem preko ivice voda odlazi na filtraciju preko prelivnog kanala koji se pruža oko celog bazena. Filtrirana voda se u bazen vraća preko mlaznica.
Armiranobetonski bazeni
Donedavno su jedino armiranobetonski bazeni bili dovoljno veliki za plivanje. Danas postoje i druge dosta jeftinije i za izgradnju jednostavnije vrste bazena, ali su armiranobetonski i dalje najkvalitetnije i najtrajnije rešenje. Izvode se na licu mesta i mogu biti različitih oblika i dimenzija, što utiče na cenu izgradnje. Pored toga, na cenu mogu uticati oblik i pristupačnost terena na kome se grade. Ovi bazeni se najčešće oblažu pločicama ili mozaicima, a mogu biti premazani specijalnom bojom. Izvođenje ovog bazena svakako treba prepustiti profesionalcima.
Montažni bazeni
Zbog pristupačnije cene te bržeg i jednostavnijeg izvođenja u dvorištima privatnih kuća najčešće se postavljaju montažni bazeni. Izrađuju se od plastike ili čelika i gotovi donose na mesto ugradnje, izjedna ili u delovima, zajedno s pratećom opremom. Postoje modeli koji se postavljaju u iskop, a mogu se izvoditi i kao nadzemni. U oba slučaja potrebno je da na adekvatan način pripremite iskop, tj. podlogu, što kod većih modela uglavnom podrazumeva postavljanje betonske ploče. Moguće je da će biti potrebni i drugi radovi, detaljnije informacije o tome svakako ćete dobiti od izvođača.
Ukoliko vam je dovoljan bazen skromnijih dimenzija, u prodavnicama možete naći montažne modele. Oni imaju konstrukciju od čeličnih cevi a na nju se kači plastificirano platno – korito bazena. Pumpa, filter i ostala prateća oprema najčešće se dobijaju u setu sa ovakvim bazenima, a mogu se postavljati i na popločanu i na travnatu površinu, samo je bitno da je teren ravan.
Bazeni na naduvavanje
Na kraju, najekonomičnija varijanta jeste bazen na naduvavanje. Iako je dečji bazenčić za brčkanje verovatno prva asocijacija na njega, bazeni na naduvavanje mogu imati prilično raskošne dimenzije, tako da u njemu može uživati cela porodica. Trebalo bi da pumpa i filter budu deo opreme uz velike bazene na naduvavanje.
Održavanje bazena
Da bi bazen zaista bio izvor letnjeg uživanja, neophodno je redovno i pravilno održavanje. To pre svega podrazumeva redovnu kontrolu kvaliteta vode, te njen fizički i hemijski tretman.
Fizički tretman bazenske vode podrazumeva uklanjanje mehaničkih nečistoća, što se prvenstveno obavlja cirkulacijom vode kroz filter. Pored toga, biće vam potreban i usisivač za periodično čišćenje dna i stranica bazena na kojima će se zaostala prljavština s vremenom nagomilati.
Hemijski tretman podrazumeva tretiranje hemijskim sredstvima, u skladu s njenom pH vrednošću. Zavisno od toga da li je voda u bazenu bazna (pH vrednost iznad 7) ili kisela (pH ispod 7), treba koristiti odgovarajuće sredstvo za postizanje optimalne pH vrednosti koja se kreće u rasponu između 7,2 i 7,6.
Osim regulisanja pH vrednosti, bazensku vodu treba i dezinfikovati kako bi se uništile bakterije i drugi mikroorganizmi. Kada je reč o dvorišnim bazenima, za to je najbolje koristiti organski hlor u granulama ili tabletama.
I pored redovnog filtriranja i dezinfekcije, u bazenskoj vodi može doći do pojave algi. Primetićete njihovo taloženje na zidovima bazena, a voda može postati mutna i zelena. U tom slučaju biće potrebno fizičko odstranjivanje sa stranica bazena i hemijski tretman za uništavanje algi.
Dakle, većina problema sprečava se navedenim merama održavanja. Tome treba dodati i preporuku da se bazen prekriva kad god se ne koristi.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0