Majčina dušica – zašto je dobra i koja su njena lekovita dejstva?
🕑 4 min čitanjaBiljka koja je već dugi niz godina sinonim za narodnu medicinu, veoma je lekovita i to je verovatno ono što većina ljudi zna o njoj. Vodi poreklo sa Mediteranai smatra se da je širenje majčine dušice po čitavoj Evropi poteklo još od Rimljana. Njena lekovita svojstva uveliko se koriste u službenoj i tradicionalnoj medicini već dugi niz godina, čak i vekova.
U našem narodu uživa postovanje jos iz davnih vremena, i povezana je sa kultom starog sveslovenskog božanstva Baba (Majka Zemlja), što je i najstarije ime biljke. Ime biljke zapravo znači Pramajkina dušica, dušica Majke Zemlje.
Iako je najviše poznata pod ovim imenom, u nekim krajevima majčina dušica se naziva i timijan, bakina dušica, čabrac, divlji bosiljak, manja mažurana, materka, tamjanika. Jedno je sigurno, možete je zvati na različite načine, ali je njena upotreba i način korišćenja svuda veliki.
Kako izgleda majčina dušica
Niskog je rasta, izgleda kao busen, grančice su uspravne i vrlo tanke, a na krajevima se nalaze cvetići koji su grupisani. Cvetovi su tamnocrveni a u vreme cvetanja ima aromatični miris. Uspeva na suvim i sunčanim mestima, na livadama, pašnjacima i na kamenju. Naći ćete je i u većim grupama duž međa, na suvim ivicama šuma, sunčanim mestima bez stalne vlage i senke.
Koristi se njen deo koji cveta iznad zemlje, a to je u periodu od maja do septembra.
Lekovitost majčine dušice
Majčina dušica ima toliko lekovitih svojstava da može da se koristi kao lek za sve. Sadrži obilje vitamina A i C, a takođe i bakar, kalcijum, cink, gvožđe, riboflavin, mangan i fosfor. Pored toga, tu su i eterična ulja, kao što su borneol, karvakol, geraniol, kao i timol.
Rasprostranjena upotreba majčine dušice datira još iz drevnog Egipta, gde su korišćene za izradu mirisnih balzama, za balzamiranje i u medicinske svrhe. Grci i Rimljani koristili su ih na isti način, što nam je danas poznato iz spisa. Farmakološki rukopisi Hilandarskog medicinskog kodeksa iz 15. – 16. veka pominju upotrebu majčine dušice kao tretman za glavobolju izazvanu prehladom, laringitisom i bolestima organa za varenje.
Tokom renesansnog perioda (16. i 17. vek) divlja majčina dušica se interno koristila za lečenje malarije i epilepsije. Britanska biljna farmakopeja klasifikuje ovu vrstu kao lekovitu biljku, a među indikacijama za njenu upotrebu pominje se bronhitis, kašalj i bolovi u grlu.
Čaj od majčine dušice
Duga je lista problema koje rešava majčina dušica. Prvo, ona pojačava apetit. Majčina dušica je jako dobra i ukoliko imate probleme sa kašljem i generalno ukoliko imate respiratorne infekcije. Ako imate suvi kašalj, čaj će pomoći da se pročiste disajni putevi, doprineće iskašljavanju, ali će i ublažiti sav bol u grlu, kao i grebanje.
Majčina dušica je dobra i za jačanje imuniteta. Svi vitamini kojima je bogata majčina dušica doprinose povećanju broja belih krvnih zrnaca.
Čaj od majčine dušice dobro će vam doći kada želite da popravite raspoloženje. Majčina dušica je veoma blaga, prijaće vašem stomaku, a posebno vašem želucu. Ovaj čaj može zaista da vam ublaži bolove u želucu, a takođe poboljšava rad creva i odlično deluje ukoliko se javi i stomačni virus.
Smatra se da ona može da smanji nivo lošeg holesterola i utiče na smanjenje visokog krvnog pritiska.
Čaj od majčine dušice deluje protiv grčeva u želucu, astme i nesanice. Preporučuje se kao diuretik, pospešuje izlučivanje mokraće i rasterećuje mokraćni mehur. Kod dece, majčina dušica deluje preventivno protiv crevnih glista.
Sa ovolikim lekovtim svojstvima nije ni čudo što je njena upotreba toliko rasprostranjena. Hajde da pogledamo kako da napravite čaj od majčine dušice.
Čaj od majčine dušice (priprema)
Kao i većina čajeva, i ovaj se priprema od suvog lišća. Kašičicu suve biljke prelijete sa 2 dl vrele vide i ostavite da odstoji 10 minuta poklopljeno. Ovde je važno da se čaj preklopi, jer majčina dušica ima sastojke koji su lako isparljivi.
Majčinu dušicu možete mešati pojedinačno sa kamilicom, nanom, lavandom, kao i bokvicom.
Majčina dušica bogata je vitaminom B6, pa ako redovno pijete čaj od majčine dušice, vaša sposobnost da izađete na kraj sami sa sobom u stresnim situacijama biće na nivou. Odlična je za smirenje i bolje raspoloženje, a u te svrhe posebno je dobar njen sastojak karvakrol.
Ulje majčine dušice
Esencijalna ulja mogu ubiti vaši i ublažiti svrab. Jedna efikasna kombinacija je 20 kapi ulja australiskog čajevca, 10 kapi ulja ruzmarina, i po 15 kapi ulja majčine dušice i ulja lavande umešanih u 4 kašike biljnog ulja.
Sirup od majčine dušice
Od ove izuzetne biljke možete napraviti i sirup i to je jedna varijanta sirupa za kašalj koje običnopropisuju lekari. Kombinacija limuna, meda i timijana dobra je i obliku sirupa i malo primamljivijeg ukusa.
Ovako pripremite sirup od majčine dušice:
- Iseckajte pola limuna na sitne komadiće i stavite u teglu. Prelijete sa pola šolje meda.
- U posebnoj posudi šaku lišća sveže majčine dušice prelijte sa dve šolje vode. Kuvajte na tihoj vatri dok pola vode ne ispari – poklopljeno!
- Kada se ohladi, procedite. Sipajte u teglu sa limunom i medom i promešajte.
Majčina dušica u kulinarstvu
Ukus je blago gorak i ljutkast. Koristi se kao začin za jela od ribe i mesa, supe, soseve, kobasice i paštete. Odlično se slaže i sa testeninom, jelima sa krompirom, pečurkama ili povrćem. Može se koristiti i sveže naseckana za dekoraciju jela.
Dobro se kombinuje sa drugim začinima poput origana, peršuna, celera, lovora, majorana i belog luka. Dodaje se u pripremi masnijeg mesa kao što su jagnjetina i svinjetina jer neutrališe masnoću.
Sirće od majčine dušice se upotrebljava u kulinarstvu. Za njegovu pripremu potrebno je: 100 g majčine dušice i 0,5 l vinskog ili jabukovog sirćeta. Biljku treba nežno istući, polovinu sirćeta treba zagrejati, ali ne sme da dođe do vrenja. Sirće treba politi po gnječenoj biljci, a zatim je nastaviti ponovo gnječiti i ostaviti da se ohladi.
U mešavinu zatim treba dodati ostatak sirćeta, promešati i potom sipati u flašu širokog grla. Flašu je potrebno staviti na prozorsku dasku s mnogo sunca i svakodnevno mućkati sledećih 15 dana. Može se čuvati u takvom stanju ili procediti, a u sirće se može staviti i grančica majčine dušice.
Majčina dušica je univerzalna biljka za sve bolesti. Međutim, od svih lekovitih svojstava majčine dušice najblagotvornije je ono koje uključuje šetnju po prirodi i branje majčine dušice po livadama i proplancima.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0