Ne trošite pare- napravite svoj kompost!
🕑 3 min čitanjaGlavno pravilo za pravljenje komposta u bašti od ostataka je da naslage organskog otpada budu u direktnom kontaktu sa zemljom, nikako na najlonu i betonu.
Pravljenje sopstvenog komposta je višestruko korisno. Prvo, ne bacate novac za kompost iz prodavnice. Drugo, sirovine za pravljenje komposta su preko cele godine na dohvat ruke i besplatne su. A treće, baštenski otpad ne morate da teglite do smetlišta, već ga odlažete u svom dovrištu. Na kraju, uvek znate da je kompost organski, ako su ostaci čisti od hemikalija i pesticida.
Zašto najlon i beton nisu poželjne podloge?
Postoje dva načina pravljenja komposta. Jednostavniji je, slagati baštenski otpad u uglu bašte ili dvorišta direktno na zemlju ispod krošnje drveta. Važno je da komposište bude u senci, a ne na direktnom suncu. Pravljenje komposta može da počne u bilo koje doba godine, pa čak i zimi, ako nema snega i padavina. Sav baštenski otpad, poput suvog lišća, polomljenih grančica, trave, korova, osušenog cveća ili povrća iz bašte pogodan su repromaterijal za pravljenje organskog đubriva.
Otpad se jednostavno slaže na gomilu i kompost će se sam napraviti. Ispod gomile nikako ne sme biti beton ili najlon, već samo zemlja, jer će višak vlade samo na taj način prirodno otići u zemlju.
Ukoliko gomila naslaganog otpada ruži dvorište, otpad za kompost može da se slaže i u drveni sanduk, ali obavezno sa prorezima, odnosno sa razmacima između dasaka, i naravno bez dna. Priručni komposter može da se napravi ili kupi. Proces pravljenja komposta je isti kao u prvom slučaju, samo je ovaj način estetski prihvatljiviji.
Tri faktora za pravljenje komposta
Za pravljenje komposta važna su tri faktora, a to su temperatura, vlaga i vazduh. Dovoljnja količina kiseonika obezbeđuje se rastresitošću u samoj gomili. Naime, poželjno je u otpatke od lišća, trave ili cveća, stavljati sitno izlomljene grančice, kako bi masa bila prozračna. Proces truljenja u kompostištu sam pravi potrebnu temperaturu od 60 stepeni Celzijusa.
Dodatna toplota od sunca nije potrebna, jer bi se u tom slučaju kompostište isušilo i proces truljenja bi se zaustavio. Vlada u otpadu se uglavnom sama reguliše, jer će se višak vode sam ocediti i otići u zemlju. I za regulisanje vlage bitno je stavljati izlomljenje grančice, kako bi drenaža u gomili bila što bolja. Između slojeva organskog otpada može se staviti i po koji red zemlje.
Kada je kompost gotov?
Za pravljenje komposta prirodnim putem potrebno je od nekoliko meseci do godinu dana. Gotov kompost je crne boje i prijatnog mirisa, koji podseća na svežu zemlju. Jednostavniji način određivanja je da ga uporedite sa kompostom koji se kupuje u prodavnicama. Za neprijatan miris komposta postoje dva razloga. Ili procec nije završen do kraja ili u se u kompostištu našle materije koje nisu dozvoljene.
Šta nikako ne stavljati u kompostište?
Za organsko đubrivo nikako ne treba upotrebljavati izmet pasa i mačaka. U gomili nije mesto ni već pripremljenih jelima, mesu, kostima, kao ni orahovom lišću, ni ljuskama od oraha. Pelene, pepeo od uglja, staklo, staklo, metal ili kamen, kao ni otpad iz usisivača nikako se ne smeju naći u kompostištu.
Osim trave, korova, cveća, biljnih ostataka od povrća u kompost može da se stavljaju kore od krompira i svi ostavi od svežeg povrća i voća, zatim ljudske od jaja, čaj, talog od kafe. Dozvoljen je i po koji papir i karton, ali samo oni koji nisu bojeni veštačkim bojama, izbeljivani ili štampani olovnim bojama.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0