Nega sobnog cveća tokom jeseni i zime
🕑 3 min čitanjaVećina vrsta biljaka koje se gaje kao sobno cveće potiče iz tropskih krajeva. To je glavni razlog zbog kojeg kratki dani i niske temperature tokom jesenjih i zimskih dana značajno menjaju njihove potrebe u odnosu na period pune vegetacije tokom proleća i leta. Većina sobnih biljaka ulazi u fazu mirovanja i prestaje da raste u ovom periodu, a to za sobom povlači i potrebu za prilagođenom negom. Evo kako treba da se brinete o svom sobnom cveću tokom jeseni i zime.
Smanjite zalivanje
Osnovna stvar koju s dolaskom jeseni treba uraditi jeste proređivanje zalivanja. Tokom hladnih meseci biljke će trošiti manje vode, te će se i zemlja u saksiji sporije sušiti. Ne postoji opšte pravilo koliko često biljke treba zalivati tokom jeseni i zime. Optimalna učestalost može se razlikovati od vrste do vrste, baš kao i tokom perioda vegetacije. Zbog toga je važno da poznajete potrebe svojih biljaka.
Obustavite prihranjivanje
Generalno je pravilo da tokom jeseni i zime treba obustaviti đubrenje sobnog cveća. Međutim, to nije uvek slučaj. Ono čime treba da se rukovodite jeste rast vaših biljaka – dokle god one proizvode nove listove ili cvetove, slobodno nastavite s redovnim prihranjivanjem. Kada primetite da su prestale da rastu, prestanite i da ih đubrite.
Skratite duge grane i stabljike
Hladni meseci su odličan trenutak da skratite duge grane i stabljike. Zahvaljujući tome vaše biljke izgledaće lepše i urednije, ali to nije jedini benefit. Orezivanje će podstaći rast biljke, a takođe vam pruža mogućnost da razmnožite svoje omiljene vrste.
Uklonite suvo, požutelo i braon lišće
Obolele i mrtve listove treba redovno uklanjati s biljaka. Na njih naročito treba obratiti pažnju tokom jeseni i zime jer oni predstavljaju mamac za različite parazite. Takođe redovno proveravajte zemlju u saksiji i iz nje uklanjajte opalo lišće.
Redovno kontrolišite prisustvo parazita
Redovno kontrolisanje biljaka u cilju sprečavanja širenja bolesti i parazita je nešto što bi treballo raditi tokom čitave godine. Ipak, tokom hladnih meseci postoji povećana šansa da se, u slučaju nastanka, ovaj problem otrgne kontroli. Razlog leži u činjenici da sobne biljke tokom jeseni i zime zahtevaju skromniju i ređu negu, pa je mnogo veća šansa da pojava parazita dosta dugo bude neopažena. Važno je da naučite da prepoznate različite vrste bolesti i parazita i njihove simptome, kako biste na vreme reagovali i sprečili njihovo širenje i propadanje biljaka.
Premestite biljke po potrebi
Kada dođu hladni dani i počne grejna sezona, problematična mesta za gajenje sobnog cveća postaju očiglednija. Ukoliko imate biljke na prozoru koji tokom hladnih dana često otvarate, ili je njihova pozicija usled toga izložena promaji, nađite im drugo, zaštićenije mesto. Isto važi i za biljke u blizini radijatora – oko kojih je najčešće suv vazduh, a moguć je i nastanak opekotina na listovima, naročito kod osetljivih vrsta poput kalateja.
Odgovarajuća vlažnost vazduha
Tropskim biljkama, koje preovlađuju među vrstama koje se gaje kao sobno cveće, po pravilu odgovara visoka vlažnost vazduha kakva vlada u tropskim šumama. S druge strane, vazduh u našim domovima je tokom grejne sezone najčešće veoma suv. Ukoliko je to problem u vašem stanu, potrudite se da povećate vlažnost vazduha u prostoru u kojem držite sobne biljke. To možete postići specijalnim uređajem – ovlaživačem vazduha, ili orošavanjem listova biljaka. Ne zaboravite da previše suv vazduh ne škodi samo biljkama, već i vašem zdravlju.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0