Plastenici – vodič za korišćenje i izgradnju
🕑 4 min čitanjaUpotreba plastenika u poljoprivredi je u porastu širom sveta. I to nije iznenađenje, s obzirom na mnoge prednosti koje nude ova praktična rešenja. Prednosti su toliko velike da ćemo vam odmah predočiti zbog čega je važno da ih imate ako se na bilo koji način bavite uzgojom i kako plastenici koriste uzgajivačima, potrošačima i celoj planeti.
Sa plastenicima uzgajajte bilo šta, bilo kada, bilo gde
Jedna od najvećih prednosti uzgoja u plastenicima je celogodišnja sezona rasta biljaka koju uzgajate. Kroz kontrolu temperature, pametno navodnjavanje, pravo zemljište i nekoliko drugih sjajnih trikova, plastenicii se mogu prilagoditi da uzgajaju bilo šta, bilo gde i bilo kada – bez obzira na godišnja doba, zemljište ili uslove okoline. Uz to, hrana se uzgaja bliže mestu gde je potrebna, a sezonski i regionalni usevi dostupni su svuda, tokom cele godine. Za uzgajivače – izbor useva je dramatično povećan i vi ste sigurni u stabilan profit. Plastenici vam na taj način omogućavaju da uzgajate tropske, retke ili druge posebne biljke.
Poboljšan kvalitet useva i prinos
Sa uzgajivačima koji mogu da kontrolišu uslove unutar strukture plastenika, možete stvoriti najprikladnije i najpovoljnije okruženje za uzgoj za vašeg useva. A usevi koji rastu u optimalnim uslovima ne samo da uspevaju, već i daju kvalitetan proizvod i veće prinose. Gajenje useva u plastenicima daje 6 do 10 puta veći prinos u poređenju sa uzgojem na otvorenim poljima.
Manje pretnji za useve
Između životinja, ptica i bolesti, usevi se suočavaju sa nizom štetočina kada se uzgajaju na otvorenom. Na sreću, uzgoj u plastenicima omogućava uzgajivačima da se bolje obezbede. A efekat zaštite useva je taj što ćete sa svojim rešenjem koristiti do 50% manje pesticida! Plastenici takođe štite vaše useve od ekstremnih vremenskih uslova kao što su jaki vetrovi i jaka kiša, kao i nagle promene vremena, koje mogu imati razorne posledice po useve.
Povećana održivost
Predviđa se da će globalna populacija dostići neverovatnih 10 milijardi do 2050. To znači da će poljoprivredna proizvodnja morati da poraste za čak 50% da bi se zadovoljila povećana potražnja za hranom. I to u uslovima manjeg resursa – predviđeno je smanjenje obradivog zemljišta za 20%, a vode za 50% manje. S obzirom na ove brojke, plastenici će verovatno igrati značajnu ulogu u zadovoljavanju potrebe za povećanom proizvodnjom hrane. Ključne brojke s obzirom na to da će plodna zemlja i voda postati još vredniji resursi u godinama koje dolaze.
Iako plastenik može stvoriti kontrolisanu, zaštićenu i ponekad idealniju klimu od one koja je zastupljena napolju, to nije baš tako jednostavno. Bez adekvatne kontrole i pripreme, plastenik može lako postati previše vruć ili hladan za biljke, previše vlažan ili čak podstaći štetočine i bolesti! Zato je potrebno da se dobro informišete pre nego što napravite svoj prvi plastenik.
Šta je plastenik i kako se pravi?
Plastenik je struktura dizajnirana za uzgoj i zaštitu nežnih ili vansezonskih biljaka od nepovoljnih uslova.
Moderan plastenik je obično napravljen od stakla ili plastike (ako je od stakla, nazivamo ga staklenik) koji okružuje minimalistički okvir – dizajniran tako da maksimalno koristi prirodno svetlo.
Sunčeva svetlost obavlja nekoliko funkcija. Omogućava biljkama da vrše fotosintezu i da rastu. Pored toga, stakleni ili plastični zidovi i krov zadržavaju toplotu i energiju sunčeve svetlosti, održavajući plastenik nekoliko stepeni toplijim nego što je spolja spolja. Ovo je posebno važno tokom hladnog zimskog vremena i tokom noći.
Kakvi plastenici postoje?
Postoje mnogi stilovi plastenika, oblika i veličina za širok spektar potreba, prostora i klime. Na primer, plastenik sa stolom može biti savršen izbor za nekoga ko se bavi samo baštovanstvom i želi da ima kvalitetan rasadnik. Korak dalje od toga je veći staklenik sa šatorima, ograđen plastikom – idealan za baštovana sa ograničenom količinom prostora za uzgoj i potrebom da biljke budu zaštićene. To je ono što se uobičajeno koristi u našim domaćinstvima.
Dizajn „uradi sam“ može biti jednostavan kao pričvršćivanje listova specijalizovane plastike preko okvira velikih obruča ili zamršen kao spajanje skupljenih starinskih prozora u kohezivnu malu kuću.
Veličina staklenika
Da biste procenili koja veličina staklenika će vam najbolje odgovarati, uzmite u obzir spoljašnji prostor u kome je predviđeno da ga postavite. Razmislite o broju osoba koji će obrađivati biljke u njemu, kao i šta želite da stavite ili uzgajate u svom plasteniku.
Dodavanje polica ili stolova unutar staklenika je idealno za uzgoj sadnica, manjih saksijskih biljaka, orhideja i drugih malih ili privremenih kultura.
Lokacija
Postoji nekoliko faktora koje treba uzeti u obzir kada odlučujete gde ćete locirati staklenik.
Izaberite lokaciju za svoj staklenik koja prima puno sunca ako je moguće. Lakše je obezbediti senku kasnije ako je potrebno nego dodati više svetla ako je previše prigušeno. Takođe uzmite u obzir kako će se izlaganje suncu ili senke menjati tokom različitih godišnjih doba, ako nameravate da koristite plastenik tokom cele godine.
Vetar i vreme
Ako je vaša oblast sklona jakim vetrovima i snažnim olujama, obratite pažnju na mogućnosti zaklanjanja plastenika.
Zaštitite plastenik od jakih vetrova tako što ćete izabrati poluzaštićenu lokaciju. Na primer, smešten u blizini kuće, ograde ili druge strukture, a ne usred otvorenog polja. Ako živite na severnoj hemisferi, lociranje plastenika duž zida ili ograde okrenute prema jugu će iskoristiti izloženost suncu tokom cele godine, a istovremeno će obezbediti i određenu zaštitu.
Lakoća i pristupačnost plasteniku
Mislite li da biste želeli da vaš plastenik bude blizu kuće, da bi vam bilo lako da izađete napolje i proverite kako su vaše biljke? Da li postoji izvor vode i crevo na dohvat ruke, ili ćete biti u redu da nosite u kantama za zalivanje? Mislite li da će vam trebati izvor struje ili želite izvor struje u blizini?
Na kraju, dok birate lokaciju za plastenik, razmislite o površini zemlje. Da li je ona u nivou? Da li želite da posadite stvari u zemlju?
Pravljenje temelja za plastenik
Vaš plastenik treba da bude postavljen na čvrstu, ravnu podlogu. Zato potražite lokaciju koja je već ravna – ili onu koja se lako može modifikovati da bi se stvorio ravni prostor! Temelj će obezbediti osnovu za postavljanje plastenika. Takođe, lepa ravna i neprekidna osnova će pomoći da se „zapečati“ prostor oko dna, smanjujući neželjenu razmenu vazduha ili ulazak štetočina. Iz ovih razloga nije dobra ideja postaviti plastenik direktno na zemlju.
Postoji mnogo opcija za temelje. Neki od popularnijih materijala za temelje uključuju drvo, betonske blokove ili opločnike, betonske ploče ili čak betonske zidove. Drvo je verovatno najjeftinije i najlakše za rad. Ako odlučite da napravite temelj od drveta, predlog je da koristite prirodno izdržljivo drvo otporno na trulež, poput kedra ili crvenog drveta.
Opcije podnih obloga
Idealan materijal za podove u staklenicima obezbediće odličnu drenažu, a takođe će sprečiti rast korova. Plastenici stvaraju idealnu klimu za rast biljaka, uključujući i one koje ne želite da tamo rastu! Mali kameni materijal je popularan izbor u plastenicima.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0