Praktični saveti za uređivanje staza u dvorištu
🕑 5 min čitanjaPlanskim uređivanjem dvorišta možete od naizgled sasvim neuglednog prostora stvoriti pravu oazu mira. Pravilno planiranje ipak ne sme biti vezano samo za estetiku, već je potrebno povesti računa i o praktičnim elementima, kako bi se postigla ravnoteža između funkcionalnosti i lepote.
Od odabira biljaka i materijala za staze, pa sve do postavljanja rasvete, uređivanje dvorišta vam pruža priliku da kreativno izrazite sebe i stvorite prostor u kome ćete moći da budete maksimalno opušteni i srećni. Bez obzira na njegovu veličinu i na vaše veštine, ovaj posao može da bude prilično izazovan, ali i nešto što će kasnije prerasti u vrhunsko zadovoljstvo.
Jedan od najvažnijih koraka u ovom procesu je uređivanje dvorišnih staza. Ukoliko su staze kvalitetno postavljene to će u značajno meri poboljšati estetiku i funkcionalnost vašeg dvorišta. Daćemo vam nekoliko praktičnih saveta koji će vam biti od pomoći da izradite praktične i dekorativne staze u vašem eksterijeru.
Planiranje i dizajn
Pre nego što započnete sa izgradnjom staza, veoma je važno da napravite detaljan plan i skicu gde će one prolaziti. Razmotrite kolika bi trebala biti njihova širina i kojim materijalom ćete najbolje uspeti da se približite vašim zamislima.
Materijal za staze
Postoji širok izbor materijala za staze u dvorištu, kao što su prirodni kamen, cigle, behaton ploče, šljunak ili drvo. Pa shodno tome, razmislite kakav ambijent i dizajn želite da postignete. Nekima će se bolje uklapati moderan izgled dok će drugi više preferirati vintaž stil. Pritom, imajte na umu da se materijali poput prirodnog kamena mogu uklopiti u bilo koji prostor.
Ako se opredelite za kamen, imaćete i dalje mogućnost izbora, jer postoje brojne vrste ovog materijala koje se koriste za izradu staza u eksterijeru. Na primer, travertino kamen može se koristiti za pod na terasi, stepenicama, ali i kao materijal za staze. On može dati moderan ili rustičan izgled prostoru u koji ga ugrađujete, u zavisnosti od vrste obrade. Za spoljašnju upotrebu bolji je neobrađen kako staze ne bi bile klizave, dok ga u unutrašnjem prostoru možete korisiti i izglačanog, što ćemu dati vrhunski sjaj.
Položaj i dimenzija staze
Razmislite o položaju staza, o tome gde želite da se one nalaze i kuda da vode. Ulazna vrata od kuće, terase i baštenski deo za odmor mogu biti neka od ciljanih mesta. Koliko god da ste fokusirani na estetiku nemojte ni u jednom trenutku zaboraviti na funkcionalnost. Staza treba da bude lako dostupna i da omogući neometano kretanje. Zato uvek imajte na umu širinu i dužinu staze.
Ako staza vodi do ulaznih vrata u vaš dom, onda treba da bude dovoljno široka da njome mogu da se kreću nekoliko osoba jedna pored druge. Da ne gazite po dugo negovanom travnjaku. To je staza koja je najprometnija i često ćete se tu mimoilaziti sa ukućanima ili dočekivati prijatelje. Sa druge strane, ako ona vodi do letnjikovca odnosno pergole, nećete imati potrebu za tom širinom.
Dizajn staze
Ako se odlučite za pločaste materijale onda razmislite i o obliku koji će najbolje odgovarati celokupnom dizajnu dvorišta. Za krivudave staze ploče mogu biti od neobrađenog lomljenog kamena ili obrađenog koji ima zaobljene strane. A ako želite staze koje vode pravo, onda izaberite pravougaone ili kvadratne ploče, bilo da je u pitanju prirodni kamen ili behaton.
Na kraju, ako imate dvorište u kome postoji nekoliko celina, takve mogu biti i staze. Putići iz segmenata stvaraju osećaj nekog putovanja i otkrivanja. Samo vodite računa da dobro uparite deo staze sa odgovarajućim delom dvorišta.
Priprema terena
Nakon što napravite skicu, odnosno isplanirate putanje kuda će staze proći, potrebno je pripremiti teren. Pre svega, očistite područje. Uklonite sve prepreke i nepoželjne elemente poput kamenja, korenja, korova ili drugih ostataka vegetacije.
Zatim izmerite i obeležite putanju. Za to će vam biti potrebni kočići i kanap ili četka i kreč kako biste obeležili bočne linije budućih staza. Potrudite se da budete što precizniji jer ćete jedino na taj način dobiti ono što ste isplanirali. A ukoliko volite baštovanstvo, obavezno isplanirajte i mesto gde ćete posaditi neko drvo ili veću zeljastu biljku. Ukoliko to ne uradite na vreme, kasnije će vam biti teže i imaćete puno više posla.
Na kraju, uklonite zemlju u dubini od nekih 10 – 15 cm, duž cele staze. To je dovoljno za postavljanje podloge i materijala od kog će biti napravljena staza.
Podloga i postavljanje staze
Kada ste pripremili teren sledeći korak je postavljanje podloge. Podloga ima važnu ulogu u obezbeđivanju ravne i stabilne površine koju želite da dobijete nakon završetka svih radova. Za podlogu možete koristiti pesak ili šljunak koji je potrebno dobro sabiti.
U zavisnosti od željenog dizajna možete se opredeliti i za postavljanje ivičnjaka duž cele staze. Osim što ćete dobiti na estetici, obezbedićete i da se materijal koji postavljate ne razliva sa strane, ako je to na primer šljunak ili malč. Pa čak i betonske ploče mogu vremenom “mrdnuti” ako ih ne obezbedite ivičnjacima.
Zatim sledi postavljanje završnog materijala. Ako postavljate prirodni kamen, betonske ploče ili cigle ređajte ih pažljivo jednu do druge i ravnomerno pritiskajte kako bi se osigurala stabilnost elementa. Ne ostavljajte prevelike praznine jer se u tom slučaju cigla može pomeriti u jednu ili drugu stranu. Ovo je posao koji će od vas zahtevati malo više strpljenja i malo veću preciznost. Uostalom, staze uređujete za vas pa nikuda ne žurite.
Kada sve završite možete posaditi i neku živu ogradu ili postaviti neko lepo osvetljenje pored ivičnjaka. Kako ne biste razvlačili kablove, nabavite solarne lampe.
Održavanje staza
Za duži vek trajanja staza i njihovog lepog izgleda jako je važno da ih redovno i na pravilan način održavate. Redovno uklanjajte lišće sa staza, pogotovu u jesen. Takođe povremeno počupajte korov koji se pojavi između ploča. A ako primetite neko oštećenje probajte odmah da ga sanirate da se ne bi proširilo. Dobro bi bilo i da ako već sadite neko voće u bašti, odaberete malo dalju tačku od staze, jer korenje drveća je može kasnije oštetiti.
Na kraju, ako je jedan deo vaše staze od dasaka ili ako ste napravili neki mali drveni mostić obavezno ga zaštitite odgovarajućim premazom. U tu svrhu možete koristiti različite premaze za drvo, ali je možda najbolja opcija lak za čamce. On je jako otporan na atmosferske uticaje, pa će i vaš mostić duže trajati.
Redovno održavanje će vam pomoći da očuvate izgled i funkcionalnost staze tokom vremena. Ako ste već uložili toliko truda u njeno postavljanje, ne dozvolite da ubrzo izgubi svoj sjaj i izgleda zapušteno.
Uređivanje staza u dvorištu je proces koji zahteva pažnju, strpljenje i preciznost. Ako sve dobro isplanirate i uradite, staze će transformisati izgled vašeg dvorišta i učiniti ga još prijatnijim mestom za boravak, pogotovo leti. Nadamo se da su vam ovi naši saveti pomogli u tome. A vama ostaje samo da nakon svega uživate u izgledu koji ste sami kreirali.
Foto:Unsplash.com
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0