Priprema bašte za proleće
🕑 2 min čitanjaBoravak u prirodi prija svakome, a kada je proleće iza ćoška, znamo da je pravi momenat da se pozabavimo sopstvenom baštom. Pripremanje bašte donosi poseban vid zadovoljstva i mnoge ljude opušta. Dosta truda je potrebno da se pripremi bašta za proleće, bez obzira na da li je ona omanja ili zauzima ceo hektar. Da bi se vaš trud i rad isplatio, zemlja koju obrađujete mora biti u njaboljem stanju. Jedino na taj način možete očekivati da vam bašta bude berićetna.
Priprema bašte za proleće zahteva nekoliko stvari, kao što su uklanjanje korova, sadnja prekrivača (poboljšava se plodnost zemlje) i stavljanje komposta. Bez obzira na to da li sadite povrće ili negujete biljke, ključ leži u zemlji i njenoj obradi. Kada se odlučite na ovaj korak, potrebno je da pre sadnje obradite useve koji su ostali i pokrijete ih jačim slojem kvalitetnog đubriva. Na taj način zemlja dobija na svežini i bogatija je nutrijentima. Uz to, njene mogućnosti da primi hranu i vodu biće znatno bolje. Pronaći dobro đubrivo nije teško, ima ga aposolutno svuda.
Kiša, sunce i ostale prirodne sile utiču na zemlju. Zato se pre sadnje zemlji mora omogućiti da diše. Važno je da se ukloni korenje i kamenje. Najbolje je da se zemlja okreće kada je suva, nemojte to činiti dok je vlažna. Ovim postupkom zemlji omogućujete da se suši i greje. Za mlade biljke najbolje je organsko đubrivo. Sama potrebna količina jasno je definisana i precizno se držite toga.
Osobe koje zasade povrće u bašti na neki način još više uživaju u njemu. Teško da postoji kvalitetniji i ukusniji paradajz od tog iz vaše baste. Uzgoj paradajza nije težak, a sigurno će biti mnogo bolji od onog što pronalazimo po velikim lancima prodavnica. I tu uspeh najviše zavisi od pripreme.
Proleće je idealno vreme za sadnju, održavanje i brigu o bašti. Prvo treba ukloniti zimski korov. Nakon toga, doda se malo đubriva I dobro pomeša sa zemljom. Svako đubrivo mora da sadrži osnovne stvari, a to su: azot, fosfor i kalcijum. Ako se prvi put susrećete sa ovakvim poslom, preporuka je da probate sa otpornijim povrćem, a u tu grupu spadaju: krompir, luk, zelena salata i drugo.
S druge strane, kod bašte s povrćem morate proveriti leje. Neke biljke (spanać, luk, peršun) mogu da se poseju odmah nakon mrazeva. Važno je znati da bašta mora da bude pod suncem minimum šest sati dnevno. To je posebno važno za paradajz, papriku i tikvice. Ima useva koji ne zahtevaju mnogo sunca, međutim, ipak je najbolje da bašta bude tamo gde ima najviše sunca. Nisu sunčevi zraci jedina bitna stvar, tu je i zemlja. A kakva je drenaža zemlje najbolje ćete videti posle kiše: ako se barice ne zadržavaju dugo, to je to. Organske materije, organski kompost i organsko đubrivo temelj su kvalitetne zemlje. U početku ćete baštu morati da obilazite svakog dana, tako ćete pratiti napredak i reagovati na pojavu korova. Bitno je da imate dobar izvor vode.
Koliko god vam sve delovalo teško i kao nemoguća misija, nije tako. A nakon što u svoj dom unesete i na tanjir stavite plodove vašeg rada, shvatićete kakvo je zadovoljstvo imati sopstvenu baštu.
Izvor: https://www.mojenterijer.rs/
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0