Sobno cveće koje cveta tokom jeseni i zime
🕑 4 min čitanjaDok je bujna priroda prva asocijacija na proleće i leto, jesen i zima obično su ispunjene tmurnim bojama i kratkim danima. Ipak, postoje biljke koje će svojim cvetovima pomoći da rasterate oblake i melanholiju hladnih dana. Predstavljamo vam pet vrsta sobnih biljaka koje svoje živopisne cvetove pokazuju tokom jeseni i zime.
Vres (Erica, Calluna)
Naziv vres se kod nas koristi za erike i kalune, dva vrlo slična roda zimzelenih višegodišnjih cvetnica iz porodice Ericaceae. One se gaje kao ukrasne biljke, kako u unutrašnjem prostoru, tako i u bašti. Vres karakterišu uspravne grane koje tokom jeseni i zime prekrivaju gusto nanizani sitni cvetovi, koji mogu biti različitih boja. U bašti cveta od avgusta pa sve do prvih mrazeva, ali ponekad cvetovi ostanu i pod snegom. Jasno vam je, dakle, da ova biljka predstavlja savršen jesenji ukras za dom od kasnog leta, pa sve do zime.
Ukoliko želite da gajite vres u unutrašnjem prostoru, obezbedite mu mesto na kom će imati dosta svetla, ali filtriranog. Biljka ima skromne potrebe za zalivanjem, ali tokom cvetanja vodite računa da se zemlja u saksiji ne isuši potpuno.
Kalanhoja (Kalanchoe)
Kalanhoja je zimzelena biljka poreklom sa Madagaskara. Karakterišu je sjajni kožasti listovi i prelepi sitni cvetovi, koji je na severnoj hemisferi krase tokom zime i ranog proleća. Upravo zbog toga se ova biljka i gaji kao saksijsko cveće. Cvetovi mogu biti različitih boja – beli, žuti, ružičasti, crveni.
Kalanhoja nije zahtevna za gajenje – potrebno joj je mesto sa dosta svetla, umereno zalivanje i đubrenje tokom cvetanja. Ova biljka obično se kupuje tokom jesenjih i zimskih meseci, kada nas osvoji svojim živopisnim cvetovima koji se ne viđaju često u to doba godine. Međutim, da biste podstakli cvetanje svoje kalanhoje i sledeće godine, moraćete malo da se potrudite oko nje. Najpre pokušajte sa postepenim smanjivanjem količine svetlosti koje biljka dobija, tako što ćete je premestiti na zamračenije mesto u stanu. Ukoliko ovo ne bude od pomoći, pokušajte sledeće: biljku smestite u potpunu tamu na 12-14 sati, a nakon toga je stavite na mesto gde će tokom najvećeg dela dana imati dosta jake svetlosti. Tokom nekoliko narednih nedelja smanjite zalivanje i ne prihranjujte biljku dok se ne pojave pupoljci. Tada možete nastaviti sa uobičajenom negom.
Amarilis (Amaryllis)
Amarilis je lukovičasta cvetnica poreklom iz Centralne i Južne Amerike. Poznat je i pod nazivom sunovrat. Zbog svog raskošnog cveta vatreno crvene boje spada u omiljene ukrasne sobne biljke. Njegovoj popularnosti naročito doprinosi vreme cvetanja od decembra do marta, ako je posađen u jesen. U slučaju da je amarilis posađen u februaru ili martu, cvetaće u aprilu i maju.
Kada je reč o nezi amarilisa, važno je voditi računa da se ne pretera sa zalivanjem, jer u suprotnom biljka neće cvetati. Preporučuje se češće zalivanje malim količinama vode, kao i prihranjivanje tećnim đubrivom. Idealna saksija je ona koja je tek malo veća od lukovice. Tokom cvetanja biljku možete orošavati kako bi cvet duže trajao.
Ciklama (Cyclamen)
Rod Cyclamen obuhvata preko 20 vrsta cvetnica. Među njima je ubedljivo najpopularnija persijska ciklama (Cyclamen persicum), koja se gaji kao sobna biljka. Upravo o njoj ovde govorimo.
Ono što ciklamu čini tako posebnom jeste to što je biljka tokom leta u fazi mirovanja, a sa dolaskom niskih temperatura se budi i počinje da raste, da bi na zimu procvetala. Cvetanje traje oko tri meseca, do ranog proleća, a cvetovi mogu biti beli, različitih nijansi ružičaste ili ljubičasti. Ako nekim čudom niste čuli za ovaj cvet, sigurno jeste barem za ciklama boju, koja je upravo po ovom cvetu i dobila ime. Nežni cvetovi ciklame naročito dolaze do izražaja zbog kontrasta sa tamnozelenim listovima.
Idealno mesto za ciklamu je osvetljene pozicija u prohladnoj prostoriji, ali ne na direktnom suncu niti temperaturi višoj od 20°C. Minimalna temperatura koju može da podnese je 5°C. Opušteni listovi su znak da je u prostor u kojem je držite previsoka temperatura za ciklamu, a požuteli su znak preteranog zalivanja.
Božićni kaktus (Schlumbergera)
Vrsta kaktusa koju vam ovde predstavljamo nije specifična samo po svom obliku i nedostatku trnja, već i po tome što cveta u vreme božnićnih i novogodišnjih praznika. Upravo po tome je i dobila svoj kolokvijalni naziv. Cvetovi mogu biti različitih nijansi, i potencijalno dostići raskošnu veličinu.
I kod ove biljke temperatura vazduha igra važnu ulogu u nezi, a optimalna je između 16 i 20°C. Takođe, s obzirom da je ovo biljka koja cveta zimi, dakle, kada su dani kratki, važno je uspostaviti ciklus u kom će biljka tokom 16 sati biti u mraku i samo 8 sati imati svetlo. Da bi se podstaklo cvetanje, ovaj ciklus treba održavati barem osam dana, te je noću treba držati na mestu gde nećete paliti svetlo, čak ni na kratko.
Što se ostale nege tiče, božićni kaktus nema posebne zahteve. Tokom cvetanja treba voditi računa o redovnom (ali ne preteranom) zalivanju i orošavati biljku.
Takođe, od kad se pojave prvi pupoljci biljku treba prihranjivati đubrivom bogatim kalijumom na svake dve nedelje.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0