Sveobuhvatni vodič za sadnju lešnika
🕑 4 min čitanjaSa najnovijim subvencijama Republike Srbije ulaganje u poljoprivredu nikada nije bilo lakše i isplativije (da li je dovoljno isplativo, ostaje da se vidi). Dovoljno je da imate komad zemlje, proučite njen sastav i karakteristike i posavetujete se šta bi se tu moglo uzgajati. Svi parametri govore: ukoliko se budete zalagali i na pravilan način gajili biljke, proizvodnja će uspeti i investicije će se višestruko isplatiti.
Kako je tradicionalno lešnik jedna od najskupljih kultura, a kako svi volimo nutelu, nameće se da je jedan od najunosnijih poslova uzgajanje lešnika. Osim toga, sadnja lešnika može biti izuzetno zabavna i korisna aktivnost za sve koji žele da unaprede svoje baštenske veštine, auz to dobiju i ukusne plodove.
Zato smo vam pripremili mali vodič u kome ćemo vam objasniti korake koje treba slediti kako biste uspešno uzgajali ove izuzetne orašaste plodove.
Odabir mesta za sadnju lešnika
Prvo što treba da uradite je da izaberete pravo mesto za sadnju. Lešnik preferira sunčana mesta i da ima dovoljno prostora za rast. Takođe je važno osigurati dobru drenažu, jer višak vode može dovesti do truljenja korena. Ako imate vrt sa dovoljno prostora, to je idealno mesto za sadnju lešnika. Ako ne, lešnik možete da posadite i u saksiju (bar za početak).
Geografski gledano, najbolji krajevi u Srbiji za sadnju lešnika su oni koji imaju umerenu klimu, sa dovoljno sunca i vlažnosti, kao i dovoljno hladnoće tokom zime kako bi drvo imalo period mirovanja. Takođe je važno da zemljište bude dobro drenirano, plodno i bogato hranjivim materijama. Lešnik se u Srbiji može gajiti gotovo u svim krajevima zemlje. Najbolje uspeva u umerenoj klimi, idealna temperatura za rast lešnika je između 15 i 25 stepeni Celzijusa.
Priprema tla za sadnju
Prije nego što započnete sadnju, treba pripremiti tlo. Lešnik preferira lagana, rastegnuta tla koja su dobro drenirana. Ako vaš vrt ima teško tlo, treba da dodate kompost ili drugo organsko đubrivo kako biste poboljšali kvalitet tla.
Lešnik najbolje uspeva na dobro dreniranom zemljištu sa pH vrednošću između 6 i 7. Takođe je važno da bude plodno i bogato hranjivim materijama.
Koje sadnice odabrati?
Najbolje vreme za kupovinu sadnica lešnika je u jesen ili rano proleće. Sadnice možete kupiti u rasadnicima ili online. Važno je odabrati zdrave sadnice koje su dobro razvijene i ne pokazuju znakove bolesti.
Postoji mnogo sorti lešnika koje se razlikuju po veličini, ukusu i otpornosti na bolesti i štetočine. Konsultujte se sa stručnjacima za hortikulturu kako biste izabrali sorte koje najbolje odgovaraju vašem podneblju i klimatskim uslovima.
Kako se sadi lešnik?
Sadnja lešnika treba obaviti u kasnu jesen ili rano proleće. Kopajte rupu duboku oko 60 cm i širine oko 90 cm. U sredinu rupe stavite đubrivo i postavite sadnicu u rupu. Nakon sadnje, zalevajte biljku i brinite o rastu korova. Udaljenost između sadnice zavisi od sorte, ali se najčešće preporučuje 3-5 metara između redova i 4-6 metara između stabala.
Održavanje sadnice
Kada sadnica počne da raste, potrebno je da se zaleva redovno. Lešnik takođe zahteva đubrenje kako bi rastao zdravo i snažno. Pripazite na korove koji rastu oko biljke i redovno ih uklanjajte. Takođe, pripazite na štetočine poput oraha, gusenica i biljnih vaši. Povremeno je potrebno i obrezivanje grana kako bi se lešnik razvijao ravnomerno i kako bi donosio više plodova.
Berba plodova
Lešnik se obično bere u kasno leto ili rano jesen, kada su plodovi zreli. Plodovi će početi opadati s drveta kada budu spremni za berbu. Vodite računa o vevericama i ostalim glodarima koji se mogu služiti vašim plenom.
Sakupljajte plodove i stavljajte ih u korpe ili druge posude. Nakon berbe, plodove treba osušiti i oljuštiti. Lešnik se potom može čuvati u suvom i hladnom prostoru, kako bi se sprečilo kvarenje i produžio vek trajanja.
Važno je da znate da se uzgoj lešnika ne odvija preko noći i da zahteva puno strpljenja i rada, ali može biti vrlo zadovoljavajući i isplativ kada se uradi kako treba.
Da li je lešnik vredan ulaganja?
To nije lako pitanje jer sve može biti vredno ulaganja ukoliko umete da napravite posao. Svakako, ovo nije skupa investicija da ne probate.
Sadnja lešnika može biti isplativa aktivnost u Srbiji, pod uslovom da se pravilno planira, sprovodi i upravlja. Međutim, treba uzeti u obzir da je uzgoj lešnika dugoročna investicija koja zahteva vreme i strpljenje, kao i znatna početna ulaganja. Znači, neće odmah vratiti uloženo.
Evo zbog čega bi trebalo da razmotrite ulaganje u lešnike:
- Tradicionalno visoka cena na tržištu. Lešnik je visokovredna kultura i njegova cena je često iznad proseka drugih poljoprivrednih proizvoda.
- Dug životni vek. Može rađati plodove i do 60 godina, pa je to dugoročna investicija koja može pružiti stabilan izvor prihoda.
- Mala fluktuacija cena. Ovo je dobra opcija za poljoprivrednike koji žele da diverzifikuju svoje poslovanje i smanje rizik od gubitka prihoda usled fluktuacije cene drugih kultura. Cena lešnika je uglavnom stabilna.
- Velika potražnja. Lešnik ima potražnju na domaćem tržištu, ali i na stranom tržištu, što može obezbediti stabilan plasman proizvoda. Setimo se nutele i drugih konditorskih proizvoda.
- Subvencije države. U Srbiji postoje programi podrške za razvoj voćarstva i vinogradarstva, koji mogu olakšati početak proizvodnje i smanjiti troškove investiranja.
I pored ovoga, vrlo je važno napomenuti da uzgoj lešnika zahteva puno rada, brige i bolesti, posebno u pogledu pravilnog orezivanja, đubrenja, navodnjavanja i zaštite od štetočina i bolesti. Takođe, troškovi sadnje i održavanja lešnika su visoki u prvih nekoliko godina, dok se stabla ne učvrste i ne počnu da donose plodove.
U svakom slučaju, pre odluke o pokretanju proizvodnje lešnika, važno je napraviti detaljnu analizu tržišta i mogućnosti, proceniti troškove, mogućnosti za plasman proizvoda i mogući profit i konsultovati se sa stručnjacima za hortikulturu i poljoprivredu kako bi se na najbolji način iskoristile prednosti koje ova kultura može pružiti.
Ako želite da lešnike uzgajate za svoju dušu, garantujemo da ćete uz ovaj vodič uspeti i da ćete uvek imati domaću nutelu za sopstvene potrebe.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0