Vrste kosačica – kako odabrati pravu?
🕑 4 min čitanjaUredan travnjak ukras je svakog dvorišta, a do njega ne možete doći bez dobre kosačice. Zato smo vam priredili mali vodič kako biste odabrali odgovarajuću za svoje potrebe.
Postoje različite vrste kosačica za travu, a koja je prava za vas, zavisi od vaših konkretnih potreba i finansijskih mogućnosti.
Pre nego što pređemo na glavne karakteristike različitih tipova kosačica, razmotrićemo neke opšte karakteristike i funkcionalnost ovih mašina. Kakva kosačica treba da bude u najvećoj meri zavisi od veličine travnjaka. Veličina travnjaka određuje i kolika vam je širina košenja potrebna za optimalno prelaženje date površine. Takođe, treba uzeti u obzir i veličinu korpe za skupljanje trave, od nje zavisi koliko ćete često morati da prekidate košenje da biste je ispraznili.
Na kraju, treba da znate da neki modeli kosačica imaju podesivu visinu točkova, što vam omogućuje da utičete na visinu trave. Sve ove detalje naći ćete u specifikaciji proizvođača konkretnog modela, a mi vam dajemo najvažnije informacije o različitim tipovima kosačica kako biste suzili izbor.
Kosačice se mogu svrstati u sledeće grupe: ručne, električne, akumulatorske, benzinske, traktorske i robot-kosilice. Koje su prednosti i mane svake od njih saznajte u nastavku. Napomena: s obzirom na to da su traktorske kosačice namenjene održavanju veoma velikih površina, poput fudbalskih terena ili velikih javnih površina, izostavićemo ih iz našeg vodiča.
Ručne kosačice
Najekonomičniji izbor jesu ručne kosilice. One su male i jednostavno se guraju po travnjaku. Koriste rezni cilindar koji prilikom okretanja seče travu. Budući da je vaša snaga jedino što ih pokreće, ručne kosačice ne troše struju, gorivo, ne stvaraju buku niti emituju štetne gasove. Ipak, one su prihvatljive samo za manje travnjake.
Električne kosačice
Električne kosačice se najčešće koriste. One su odličan izbor za održavanje manjih i srednjih travnjaka. Ipak, pre nego što je kupite, osigurajte da sa svake tačke na površini koju treba da kosite imate mogućnost priključenja na struju. Ovo ograničenje je ujedno i najveća mana električne kosilice. Njene prednosti u odnosu na benzinsku jesu niža cena i manje dimenzije, pa samim tim lakše odlaganje i manevrisanje. Pored toga, ni električne kosilica ne emituje štetne gasove.
Akumulatorske kosačice
Akumulatorske kosačice koriste snagu punjive baterije, što im daje veću mobilnost u odnosu na električne modele. Ove kosačice, dakle, imaju sve prednosti električnih, samo nema potrebe za kablom. S druge strane, mana im je veća cena. Na tržištu su dostupne akumulatorske kosačice s različitim vrstama baterije, a najmodernija i najefikasnija opcija su litijum-jonske. Ipak, one su i najskuplje.
Benzinska kosačica
Ukoliko imate veliku baštu, benzinska kosačica je najbolji izbor. Kako i sam naziv sugeriše, ona ima motor na benzinski pogon, što je oslobađa od potrebe za kablom i čini snažnijom i efikasnijom u odnosu na električnu. Takođe, s njom je mnogo lakše manevrisanje oko prepreka i velikih objekata na terenu, poput žbunova ili drveća. S druge strane, sve ove prednosti znače i veću cenu.
Benzinske kosačice mogu se podeliti u dve grupe: na gurajuće i tzv. samohodne. Za razliku od gurajućih, samohodne se kreću po travnjaku snagom sopstvenog pogona – dakle, nije ih potrebno gurati. Ipak, one su adekvatan izbor samo za velike otvorene terene, gde neće nailaziti na prepreke. U suprotnom, gurajuća motorna kosilica je pametnija opcija.
Benzinske kosilice mogu imati motore različitih snaga, a koja vama odgovara zavisi od vaših konkretnih potreba i mogućnosti. Sa snagom motora raste i cena, a mnogi se rukovode prostim pravilom: što jači motor, to bolje. Istina, jači motor znači i bolje performanse, ali ako u obzir uzmete i druge faktore, možete uštedeti novac kupovinom kosačice s nešto slabijim motorom. Na primer, za košenje redovno održavanog travnjaka biće vam dovoljna mnogo manja snaga nego za obrastao teren koji nije dugo košen. Pored toga, bitne faktore predstavljaju i veličina travnjaka i učestalost košenja.
Pored više cene u odnosu na električne, kao nedostaci benzinskih, tj. motornih kosačica može se navesti i potreba za servisiranjem i zamenom ulja motora kod većine modela. Takođe, zbog benzinskog pogona ove kosačice emituju štetne gasove u atmosferu.
Robot-kosačica
Najsavremenije su robot-kosačice. One se sve više usavršavaju, postaju efikasnije i pametnije, sposobne da prepoznaju prepreke i ivice travnjaka. Iako i cenovno postaju sve pristupačnije, još uvek su previše skupe da bi bile u širokoj upotrebi. Dakle, robot-kosačica je za sada pametna investicija samo za one koji zaista ne vole ili nemaju vremena za odrzavanje travnjaka. I, naravno, mogu da je priušte.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0