Začinsko bilje tokom zime- kućna žetva nadohvat ruke!
🕑 3 min čitanjaGajenje začinskog bilja u kući zimi ima niz prednosti. Saksije mogu da stoje na terasi, kuhinji, prozoru. Uvek su dostupne isveže, a ne moraju da se okopavaju!
Začinsko bilje zimi danas mogu svi da gaje, čak i oni koji nemaju okućnicu, imanje ili plastenik. Dovoljno je nekoliko saksija, malo zemlje, baštovanskog znanja i dobre volje. Sveže začinsko bilje, koje se bere i zimi direktno u kuhinji, postalo je popularno nakon ekspanzije kulinarskih emisija, u kojima kuvari obilato koriste svež bosiljak, ruzmarin ili nanu. Jednostavno otkinu ili odseku nekoliko listova ili grančica direktno u kuhinji i odmah dodaju jelu.
Da li je to moguće i u našim domovima? Odgovor je potvrdan, jer uzgajanje začinskog bilja, čak i tokom zime nije teško. Mogu se kupiti gotove sadnice u saksijama, a mogu i posejati nešto ranije. Predstavljamo vam začinsko bilje, koje se najčešće koristi u kuhinji. Osim što daju ukus i miris jelima, malosvežeg hlorofila zimi je lekovito.
Bosiljak
Bosiljku je potrebno oko 6 sati dnevnog svetla, pa je prozor okrenut jugu, idealno mesto za njega. Saksiju treba jednom nedeljno rotirati, jer će se naginjati na stranu sa koje dobija više svetlosti. Treba ga gajiti na prozorskim daskama ili drugim osunčanim mestima u kući. Prozori treba dobro da dihtuju kako hladnoća ne bi prolazila i ugrožavala biljku. Kao i većina začinskog bilja, bosiljak dobro napreduje ako se stalno bere. Ukolik ose pojave cvetni pupoljci ukus lista će se promeniti, te ih treba treba zgnječiti ili odstraniti. Bosiljku ne treba mnogo vode. Treba ga zalivati povremeno, kad je zemlja skoro suva.
Ruzmarin
Kao začinska biljka je veoma popularan u poslednje vreme, jer se odlično slaže sa krompirom, ribom, piletinom i drugim vrstama mesa. Odlično uspeva na zatvorenim terasama, gde nije previše toplo. Voli dnevnu svetlost i treba odabrati mesto sa najviše sunca. Najbrži način da se ruzmarin uništi je previše zalivanja. Voli vlagu, ali i da pliva u njoj. Osim kao začin u jelima, ruzrmarin se koristi i za čaj protiv glavobolje i lečenje infekcije disajnih puteva.
Nana
Za gajenje nane u kući tokom zime potrebno je nabaviti mešavinu zemlje i komposta i to u sledećoj razmeri- 2/3 zemlje i 1/3 komposta. Razmnožava se iz pelcera ili semena. Pelcer treba staviti u vodu nekoliko dana dok ne razvije koren i onda ga posaditi u saksiju. Nani nije potrebno mnogo sunčeve svetlosti, ali zato je treba obilno zalivati.
Nana je jedan od najstarijih i alternativnih medikamenata za čaj. Prednost gajenja ovog začinskog bilja u kući tokom zime je što u svakom trenutku može da se ubere sveži sastojak za jela, smuti, pravljenje koktela ili voćnih salata.
Matičnjak
Matičnjak uspeva u zemljištu istog sastava kao i nana, što je logično, jer su bliski rođaci. Da bi imao prepoznatljiv miris i ukus limuna potrebno mu je dovoljno vlage. Voli umerenu svetlost i toplotu. Uzgajivačima je potrebno neko vreme da pronađu idealno mesto za gajenje matičnjaka u kuhinji. Najbolje je neko vreme posmatrati kako se razvija na različitim mestima. Ako počne da žuti ili preteran oraste, to je siguran znak da dobija previše vode i toplote.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0