Zašto hortenziju ne treba da orezujete u jesen?
🕑 2 min čitanjaHortenzije ne treba da orezujete u jesen, jer će koren izmrznuti. Sasvim je dovoljno da skupite grane i vežete u grm, a zemlju prekrijte lišćem.
Hortenziju odlikuju krupni i upadljivi cvetovi. Usled njene dekorativnosti i otpornosti popularnost hortenzije ne prestaje širom sveta. Mnogi parkovi širom Evrope su nezamislivi bez ove biljke, koja potiče sa američkog kontinenta.
I kod nas skoro da ne postoji gradska ili seoska bašta bez, bar jednog grma hortenzije. Pravilna briga o njima znači da će mnogo godina ukrašavati dvorišta. Najveća briga u jesen je kako ih zaštititi od izmrzavanja i da li je treba orezivati.
Kada se orezuje hortenzija?
Ako su hortenzije posađene u bašti ne treba ih orezivati u jesen. Jednostavno, zaboravite na makaze, jer će uklanjanje grana naneti više štete nego koristi. Neorezana hortenzija pred zimu je zaštićenija od mraza. Ako joj se uklone grane, velika je verovatnoća da hortenzija neće preživeti, pogotovu ako su temeprature izuzetno niske.
Koren će ostati skoro ogoljen, bez zaštite i stradaće od mraza. U novembru treba skupiti grane i vezati ih u grm. Unutrašnjost grma treba prekriti lišćem ili malčom. Ceo grm se dodatno može zaštititi agro folijom. Rezidbu treba planirati tek kada prođe opasnost od mrazeva.
Kako se orezuje hortenzija?
U proleće orezivanjem hortenzije treba ukloniti osušene i izmrzle grane ili vrhove. Stručnjaci ovu meru nazivaju sanitarnom rezidbom. Najvažnije pravilo rezidbe hortenzije je da se grane nikada ne skraćuju ispod 50 centimetara ukoliko oštećenja nisu velika. Ako se skrate ispod preporučene mere podstiče se samo rast grma na kome će sledeće sezone biti veoma malo cvetova.
Naime, makaze treba usmeriti na deo iznad prvog para zdravih pupoljaka i hortenzija će sledećeg leta cvetati obilno i raskošno. Grane u sredini treba da budu više od onih na obogu grma. Ako je zima bila ekstremno hladna i ako su grane hortenzije stradale od mraza ili se polomile pod težinom snega, preostaje samo radikalna, niska rezidba. Ukoliko vlasnici ovog cveća zakasne za rezdibom i obave je kada su krenuli mladi listovi, treba odrezati samo suve, izmrzle vrhove.
Zašto je neophodno orezivati hortenziju?
Rezidba hortenziije spada u kategoriju higijene biljaka. Odstranjivanjem delova hortenzije koji nisu u kondiciji podstiče se njen rast i cvetanje. U vreme punog cvata, u toku leta, treba redovno odstranjivati precvetale cvasti, kako bi se formiralo što više novih pupoljaka. Takođe, treba odstraniti sve oštećene ili polomljene grane, koje oduzimaju snagu celoj biljci.
Šta ako hortenzija ne cveta?
Hortenzija neće obilno cvetati ako su joj prilikom rezidbe odsečene grane na kojima su bili pupoljci. Takođe, zakasneli prolećni mraz može ozbiljno da ugrozi cvetanje. U sezoni uzrok izostanka cvetova mogu biti nedostatak vode ili svetlosti. Ona voli vlažna, ali ocedita zemljišta. Tokom leta treba je obilno zalivati, kako bi cvetovi bili krupniji. Ako su velike vrućine pomoći će postavljanje malča, kako bi se zadržala vlaga u zemljištu. Tokom jakih letnjih vrućina hortenzija voli jutarnje sunce i hladovinu u toku dana. Ona je cveće senovitih, ali ne i mračnih staništa, te u bašti treba odabrati pogodno mesto.
Hortenzija nije preterano podložna bolestima i je veoma retko razlog da ne procveta. Na biljci se mogu pojaviti lisne vaši ili crveni pauk. Ukoliko primetite mrave, to je siguran znak da je hortenziju napala lisna vaš i tada se moraq tretirati insekticidima. Žuta ili svetla boja listova ne znači da je biljka bolesna, već da ima previše vlage.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0