Japandi stil – vodeći trend u dizajnu enterijera
🕑 4 min čitanjaAko je uređenje unutrašnjeg prostora vaša strast, sigurno ste barem čuli za japandi stil. Iako je reč o relativno novom trendu, čini se da je već dobio status omiljenog stila brojnih dizajnera enterijera, te da će i u narednim godinama vladati dizajn scenom.
Šta je japandi stil?
Na prvu loptu svako od nas bi verovatno rekao da Japan i Skandinavija baš i nemaju dodirnih tačaka, ni geografskih, ni kulturoloških. Međutim, dizajn je oblast u kojoj su sličnosti između ove dve udaljene regije i te kako brojne. Iako se lako prepoznaju po svojoj jedinstvenosti, i japanska i skandinavska estetika imaju istu srž, zasnivajući se na jednostavnosti, prirodnim elementima i funkcionalnosti. Baš na tom spoju razvio se novi trend u dizajnu enterijera – japandi stil. Sada vam je već sigurno jasno da on predstavlja spoj japanskog i skandinavskog dizajna, baš kao što je i njegov naziv kovanica sastavljena od reči Japan i Scandi.
Japandi stil najbolje se može opisati kao kombinacija skandinavske funkcionalnosti i japanskog rustičnog minimalizma, kako bi se stvorio ambijent kojeg karakterišu lepota, jednostavnost i sklad sa prirodom. Ideja je da se postigne savršen spoj forme i funkcije, oslanjajući se na jednostavne linije, prirodne materijale, bogate teksture, svetlost i pretežno neutralne boje.
Ključne karakteristike japandi stila:
- Jednosavne, jasne linije
- Funkcionalan (i minimalan) nameštaj
- Prirodni materijali
- Kombinovanje različitih tekstura
- Kombinovanje kontrastnih nijansi, i to tako da svetle nijanse dominiraju, dok se tamne koriste kao akcenti
- Minimalna dekoracija i aksesoari, pri čemu malobrojni ukrasni detalji uglavnom imaju i praktičnu namenu
Uređenje doma u japandi stilu
Iako je glavna odlika japandi stila jednostavnost, kreiranje lepog ambijenta u ovom stilu i nije tako jednostavno. Poznato je da su svedeniji stilovi veoma izazovni i zahtevaju dobar osećaj za prosor i estetiku kako bi se postigli željeni rezultati. U suprotnom, lako se može desiti da nastane ambijent koji deluje prazno i nedovršeno. Ipak, uz malo znanja i posvećenosti ključnim detaljima, ove greške se mogu izbeći. U nastavku potražite savete kako da uredite svoj dom u japandi stilu.
Zidovi u svetloj nijansi
Svetlost je jedan od ključnih elemenata japandi stila, a baš iz tog razloga za zidove treba birati svetle tonove. Zidovi obojeni u neku svetlu nijansu, poput bele, svetlosive ili slonove kosti, bolje će reflektovati svetlost u prostoru. Dekorativne tehnike koje zidovima daju teksturu takođe mogu biti dobar izbor za japandi enterijer. Drvene obloge na akcentnim zidovima ili njihovim delovima su još jedna vrlo atraktivna opcija.
Podovi
Kako je već pomenuto, prirodni materijali i teksture su jedan od glavnih elemenata japandi stila. Iz tog razloga, drveni podovi su logičan izbor za enterijer u ovom stilu. Pritom, prirodna lepota drveta će mnogo više doći do izražaja ukoliko se opredelite za mat završni izgled parketa. On se postiže zaštitom parketa mat lakom ili uljem.
Kada je reč o prostorijama u kojima je podove potrebno obložiti pločicama, birajte prirodni ili imitaciju kamena, keramiku u neutralnim tonovima ili imitaciju drveta. Veći formati su bolji izbor, kako bi se postigao minimalistički izgled površine.
Tepisi i/ili tepisoni su jedan od važnih elemenata japandi stila. Njihova uloga je da u svedeni prostor unesu toplinu i ušuškanost. Birajte svetle nijanse i bogate teksture, a prednost dajte prirodnim materijalima. U tom pogledu vuna ima neprikosnovenu prednost. Ukoliko pak vuneni tepisi prevazilaze vaš budžet, ne očajavajte – danas su na tržištu dostupni i vrlo lepi i kvalitetni tepisi od veštačkih materijala, poput viskoze i poliprolilena, koji su mnogo pristupačniji od vunenih. Odličan izbor za japandi enterijere su i tepisi od prirodnih vlakana pamuka, bambusa, jute, sisala.
Odgovarajući nameštaj
Izbor odgovarajućeg nameštaja je jedan od ključnih koraka u postizanju japandi estetike. Jednostavnost i neutralne nijanse treba da budu glavne karakteristike svih većih komada nameštaja, poput sofe, ormana i komoda. Bela, bež i siva su idealne nijanse za tapacirani nameštaj, a drvo za elemente za odlaganje. Pleteni nameštaj i rasveta takođe su odličan izbor za japandi enterijer. Kada je reč o manjim komadima, poput klub-stočića i lampi, organske forme su rešenje koje će ove praktične komade ujedno pretvoriti u dekorativne detalje.
Aksesoari
Kako je već pomenuto, aksesoari u enteriejru uređenom u japandi stilu treba da budu minimalni, ali ne i potpuno izostavljeni. Ono što je karakteristično za ovaj stil uređenja jeste da ukrasni predmeti uglavnom imaju i praktičnu namenu. Odličan primer za to jesu ukrasne pletene korpe, koje ujedno služe i kao dodaci za odlaganje, lagano ćebe ležerno prebačeno preko rukohvata sofe, ili pomoćni stočići organskih formi. Saksije s biljkama i vaze su takođe sjajan dekor za japandi ambijent. Glavno pravilo je da se i pri izboru dekorativnih detalja držite neutralnih nijansi i što više prirodnih materijala i elemenata.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0