Kako odabrati boje za dečiju sobu?
🕑 4 min čitanjaProstor u kojem boravimo ima veliki uticaj na naše emocije, raspoloženje i ponašanje. Osvetljenje, boje, dekoracija – svi ovi elementi čine ambijent koji na određeni način deluje na nas. Ipak, od svih ovih elemenata, boja ima najočigledniji uticaj na naš um, a istraživanjem veze između boja i naše psihe i emocija bavi se psihologija boja. Ova oblast teorije boja ima važnu ulogu u različitim oblastima, poput marketinga, umetnosti i dizajna, te i vama može pomoći u uređenju doma. S obzirom na to da su deca naročito podložna različitim uticajima iz okruženja, psihologija boja može biti odličan vodič pri uređenju prostora namenjenom najmlađima.
Neka od značenja i efekata koje određena boja ima na pojedinca su univerzalna, ali mnoga od njih su i kulturološka. Na primer, u većini zapadnih kultura bela boja smboliše nevinost i čistoću, dok je u pojedinim istočnim zemljama ona simbol žalosti; još poznatiji primer je razvrstavanje pojedinih boja na muške i ženske. Na kraju, svemu tome treba dodati i lične preferencije pojedinca. Ipak, u našim savetima za izbor boja za dečju sobu rukovodićemo se efektima određenih boja koji se smatraju univerzalnim. Oni vam mogu pomoći da na različite načine stimulišete raspoloženje i emocije vašeg deteta.
Kako deca doživljavaju boje
Za dečje sobe gotovo po pravilu se biraju svetle i vedre boje. Da je takav pristup dobra polazna tačka potvrdila je i jedna studija Univerziteta u Kaliforniji. Rezultati ove studije pokazali su da deca sa svetlim bojama pozevuju pozitivne emocije, dok ih tamne boje asociraju na negativna osećanja. Takav doživljaj bio je izraženiji što su deca koja su učestvovala u istraživanju bila starija.
Osim na tamne i svetle, boje možemo razvrstati i na tople i hladne. Uopšteno govoreći, tople boje stimulištu jake emocije i raspoloženja, kao što su razigranost i razdraganost, osećaj zadovoljstva, ali i bes i agresija. Nasuprot tome, hladne boje imaju umirujuće i opuštajuće dejstvo, ali takođe mogu podstaći tugu i melanholiju.
Svaki od navedenih efekata toplih i hladnih tonova izraženiji je što je intenzitet određene boje jači. Iz tog razloga, preporuka je da se za dečje sobe ne biraju previše intenzivne nijanse, poput pink, jarkocrvene ili tamnoplave, kako bi se izbegli ekstremi. Dodatni razlog za to je činjenica da dečje sobe imaju višestruke namene – one predstavljaju mesto za učenje i igru, ali i odmor i relaksaciju. Jedno od toga zahteva stimulaciju a drugo umirivanje, pa odabir boja koje obezbeđuju samo jedno nije sjajan. Idealno bi bilo ukoliko imate mogućnost da ove dve funkcionalne celine razdvojite i „obojite“ u skladu sa namenom. Kompromisno rešenje mogu biti pastelni tonovi vedrih boja.
Bez obzira na veličinu i funkcionalnu podelu prostora namenjenoj deci, kao najbolju opciju predlažemo svetao neutralan ambijent upotpunjen koloritnim akcentima. To je optimalno rešenje ne samo zbog toga što svaka boja može imati negativno dejstvo ukoliko je previše zastupljena, već i zbog toga što vam ostavlja mogućnost da uz manja ulaganja preuredite sobu i prilagodite je odrastanju deteta.
U nastavku vam predstavljamo psihološko dejstvo različitih boja. Koja od njih je dobar izbor za dečju sobu u vašem domu zavisi od preferencija vašeg deteta, ali i njegovog temperamenta i onoga što želite da podstaknete.
Zelena
Zelena boja nam pomaže da se umirimo i koncentrišemo. Zanimljivo je da je ovo boja koja najmanje umara oči, što ne treba da čudi, s obzirom na to da je najzastupljenija u prirodi. Sve navedeno čini je odličnim izborom za dečju sobu.
Plava
Plava je jedna od boja za koju se vezuje stereotip da je „muška“, te je ona najčešći izbor za sobe za dečake. Međutim, ona može biti jednako dobar izbor za sobe za oba pola. Plava ima umirujuće i relaksirajuće dejstvo, što je čini idealnim izborom za prostor namenjen odmoru. Ipak, ukoliko je ova boja previše zastupljena, može podstaći tugu i loše raspoloženje, pa je pažljivo dozirajte ukoliko je vaše dete po prirodi mirno i melanholično. S druge strane, nežna nijansa plave je idealan izbor za kutak za odmor previše živahne i hiperaktivne dece.
Žuta
Smatra se da žuta boja pozitivno utiče na koncentraciju, što je čini odličnim izborom za sobe za školarce. Ova topla boja daje energiju i optimizam, što ne čudi s obzirom na to da je reč o boji sunca.
Crvena
Crvena boja nesumnjivo privlači najviše pažnje i njenom uticaju je nemoguće odupreti se. Smatra se da ona ne deluje samo na naš um, već i telo, te da ubrzava otkucaje srca i disanje. Zato je ona dobar izbor ukoliko želite da podstaknete uzbuđenje i energiju. S druge strane, crvena može negativno uticati na koncentraciju. Treba je izbegavati u prostoru za učenje i odmor, kao u sobi namenjenoj detetu koje je po prirodi temperamentno i hiperaktivno.
Narandžasta
Budući da nastaje mešanjem žute i crvene, narandžasta objedinjuje efekte navedenih boja. Ovo je boja optimizma i energije, a sjajna stvar je što njena upotreba u enterijeru nosi mnogo manji rizik od ispoljavanja negativnih efekata u odnosu na crvenu.
Roza
Roza je boja za koju možemo reći da je najveća „žrtva“ stereotipa među bojama, jer se smatra isključivo ženskom. Da li ste ikada videli sobu za dečake u roza tonovima? Sigurni smo da niste. Osim toga što je „ženska“, smatra se da roza boja podstiče empatiju i osećaj zadovoljstva i da deluje umirujuće. Ipak, ako je previše zastupljena, može početi da iritira i podstiče anksioznost.
Ljubičasta
Ljubičasta je vrlo interesantna boja jer objedinjuje kvalitete tople crvene i hladne plave. U zavisnosti od nijanse i intenziteta može imati različite efekte, te je pastelna nijansa lavande nežna i umirujuća, dok se tamni tonovi povezuju sa kreativnošću i ekscentričnošću.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0