Presađivanje sobnih biljaka u proleće – sve što treba da znate
🕑 4 min čitanjaDugi prolećni (i letnji) dani su poput raketnog goriva za sobne biljke. Sada kada su stigle više temperature i ima više svetlosti, vaše biljke samo žele da puste svoj koren i – rastu, rastu, rastu…
Da biste maksimalno iskoristili sezonu rasta, ovo je savršeno vreme da presadite sobne biljke. Bez obzira na to želite li da je smestite u novu saksiju ili samo osvežavate zemlju u posudi, vaša biljka će biti veoma zahvalna za dodatni prostor i više hranljivih materija koje će joj obezbediti presađivanje. A zahvalnost će pokazati tako što će bujati i rasti.
Evo nekoliko činjenica koje objašnjavaju zbog čega je važno da tokom proleća presadite biljke.
5 razloga da presadite sobne biljke
Sveže zemljište = više hranljivih materija
Sobna biljka apsorbuje hranljive materije iz zemlje. S vremenom se zemlja u saksiji sve više iscrpljuje. Možda ste primetiti da nakon nekoliko sezona napredovanja vaša biljka ima sitne nove listove, da oni nisu intenzivne boje i da je generalno nesrećna. Čak i ako je redovno đubrite, samo presađivanje donosi nove hranljive materije koje će joj dati ono što joj je potrebno za napredovanje.
Bolje iskorišćavanje vode
Da li ste nekada primetili da kad zalivate biljku voda odmah počinje da curi sa dna saksije? U tom slučaju saksija je verovatno potpuno ispunjena korenom, a to govori da je vašoj biljci preko potreban nov prostor. Nedostatak zemlje u saksiji, u odnosu na prostor koji zauzima koren, stvara kanale za oticanje vode pa je biljku veoma teško zaliti. Presađivanjem u veću saksiju i svežu zemlju omogućićete biljci da upije vodu potrebnu da utoli žeđ i lišće bude bujno.
Prostor za disanje = nov rast!
Svima je potreban prostor u kojem mogu slobodno da dišu, uključujući i saksijske biljke. To je još jedan razlog zbog kojeg ne smete dozvoliti da u saksiji bude previše korenja a premalo zemlje. Nakon presađivanja biljke se mogu dramatično oporaviti. Jači korenov sistem, koji ima dovoljno prostora i zemlje da iz nje upija hranljive materije, vodu i kiseonik, učiniće vašu biljku srećnijom i brže će rasti.
Prevencija bolesti
Dogodilo se da ste previše zalili svoje biljke? Ne brinite, svima se to dešava. Međutim, problem je što to može dovesti do truljenja korena. U takvom stanju koren je podložan bolestima i ne može optimalno da apsorbuje vodu (zbog čega previše zalivana biljka ponekad može izgledati žedno). Odsecanje oštećenih delova korena pomaže biljci da se oporavi od prekomernog zalivanja i predstavlja najbolju liniju odbrane od gljivica i bolesti.
Presadite bebe biljke
Kada biljkama u saksiji počne da nedostaje prostor, neke mogu početi da se dele kako bi se oslobodio prostor i nastale nove biljke. Vreme presađivanja je idealan trenutak da izdanke rasadite u zasebne saksije.
Napomene:
* Ako je vaša biljka pod stresom, sačekajte s presađivanjem! Na primer, ako je uvenula od žeđi, najbolje je da je prvo potopite i dozvolite joj da se oporavi pre presađivanja. Izbegavajte presađivanje u ekstremnim vremenskim uslovima, kao što su toplotni talasi, koji mogu nepovoljno da deluju na biljku.
* Da li ste znali da biljke ne moraju nužno da se premeštaju u nove, veće saksije da bi imale benefite od prolećnog presađivanja? Čak i presađivanje u istu saksiju čini čuda jer se osvežava zemlja. Biljku treba presađivati u veću saksiju samo kada je koren prerastao, tj. prepunio saksiju.
Korak po korak – kako presaditi saksijsku biljku
Temeljno zalijte biljku dan ili dva pre presađivanja. To će olakšati vađenje iz saksije i osigurati da bude hidrirana, što smanjuje rizik od šoka.
Nežno izvadite biljku iz saksije
U zavisnosti od veličine i toga koliko i kakvo je korenje, možda ćete morati da okrenete saksiju na stranu ili zamolite nekoga da pridrži saksiju dok vi hvatate biljku. Ukoliko primetite da ima mnogo korenja, provucite tupi nož (za mazanje) uz ivicu saksije, kako biste olabavili korenje.
Lagano olabavite koren
Otresite višak zemlje, vodeći računa da ne oštetite koren. Ukoliko postoje vidljivo oštećeni delovi, odsecite ih oštrim makazama. Takođe, ako korena ima previše, a vi ne planirate da presadite biljku u veću saksiju, odsecite do 2/3 mase korena, počevši od donjih delova i onih sa strane.
Pripremite saksiju za presađivanje
Ako planirate da nakon presađivanja vratite biljku u istu saksiju, izbacite preostalu zemlju i operite saksiju toplom vodom. Ukoliko je potrebno presađivanje u veću saksiju, izaberite čistu novu saksiju čiji je prečnik do tri centrimetra veći nego kod prethodne. Previše prostora usporava rast i može dovesti do truljenja korena.
Razmislite o drenaži
Ako sadite bez drenaže, preporučujemo da na dno saksije stavite sloj aktivnog uglja visok oko jedan centimetar. Neki stručnjaci preporučuju sloj šljunka na dnu, bez obzira na to ima li saksija drenažu ili ne. Nakon toga stavite sloj sveže zemlje.
I konačno, presadite biljku
Tek sada stavite biljku u novu saksiju i dopunite je zemljom da koren bude potpuno prekriven. Nežno pritisnite zemlju kako biste osigurali da nema vazdušnih džepova, ali pazite da ne zgnječite korenje. Lagano zalijte, tako da nova zemlja bude vlažna, ali ne i mokra.
Šta nakon presađivanja?
Nakon presađivanja biljke imaju tendenciju da uđu u period šoka. Ne brinite – to je normalno! Biljke mogu izgledati uvelo i žedno, ali uzdržite se od zalivanja otprilike nedelju dana kako biste bili sigurni da su zarasla sva oštećenja na korenu nastala tokom presađivanja. Tokom ovog perioda oporavka biljke stavite na hladnije, senovito mesto.
Zemlja za sobno bilje uglavnom sadrži đubrivo. Da biste sprečili prekomerno đubrenje, jer i ono može oštetiti biljku, s dohranjivanjem počnite tek oko šest nedelja nakon presađivanja.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0