Prolećno čišćenje terase – sve što treba da znate
🕑 4 min čitanjaProleće je stiglo, a sa njim i duge večeri i lepo vreme! Vreme je da vaša terasa zablista jer će postati mesto za roštiljanje i druženja sa prijateljima. Pa ako već pozivate goste, bilo bi sjajno da svoju terasu dovedete u red. Ipak je bila duga zima! Dakle, evo našeg vodiča za čišćenje terase, koji će vas dovesti na pravi put do dugog i relaksirajućeg leta.
Prolećno čišćenje
Kada počne lepo vreme, na redu su sva važna prolećna čišćenja. Nema smisla odlagati, najbolje je da odmah krenete sa sređivanjem kako biste više uživali u narednim mesecima. To je najduži korak ovog vodiča, ali je neophodan za vaš mir ovog leta.
Najpre, ispraznite balkon od baštenskog nameštaja. Budite pažljivi kada dižete bilo šta teško i nemojte se plašiti da zamolite prijatelja za pomoć ako vam je potrebna.
Nakon što ispraznite područje od nameštaja, spremni ste za čišćenje. Očistite svu prašinu, mrtvo lišće ili ostatke koji su se nakupili. Kada se pobrinete za to, vreme je da očistite krpu i da taj balkon izgleda kao nov. Ako živite iznad suseda i vaš balkon se spušta na njihov, pazite da ne koristite previše vode! Ako je vaš balkon u dobrom stanju, korišćenje malo crnog sapuna ili sode bikarbone u malo tople vode trebalo bi da bude dovoljno da se posao završi. Čućete da vam mnogi ljudi govore da samo koristite izbeljivač za čišćenje balkona, ali u stvarnosti, to može oštetiti pod i loše je za životnu sredinu: mislite na biljke!
Šta da radite sa mrljama?
Za posebne slučajeve, predstavljamo vam kratak vodič za balkon bez mrlja!
Mrtvo lišće: imaju tendenciju da ostavljaju ružne smeđe mrlje na vašem podu… Da biste ih se rešili, trebaće vam topla voda i pasta za čišćenje. Zdrava varijanta je pasta od sode bikarbone I limunovog soka.
Mahovina: Da biste izbacili mahovinu sa balkona, sledite ovaj jednostavan recept:
8L tople vode
600 g limunske kiseline
150 g sode bikarbone
15 kapi esencijalnog ulja čajevca
20 ml maslinovog ulja
Poprskajte svoj novoizrađeni rastvor na zahvaćeno područje i pustite ga da odradi svoje. Nakon toga sve što je preostalo je da ga dobro obrišete.
Masne mrlje: Za tvrdokorne mrlje od masnoće od vašeg poslednjeg roštilja ili obroka na balkonu, pospite talk ili brašno na područje da ga upije, a zatim ga jednostavno obrišite.
Ptice: Za ptičji izmet, crni sapun bi trebalo da bude vaše oružje za čišćenje. Uvek možete pokušati da postavite lažnu pticu grabljivicu da uplašite golubove, ali to nije uvek uspešno.
Održavanje podova
Kada je čišćenje završeno i mesto izgleda uredno, sve što vam preostaje je da zaštitite svoj pod tako da ima bolju odbranu do kraja sezone… Ovo je zarad onog mira I letnje relaksacije koju smo ranije spomenuli!
Postoje dve glavne vrste balkonskih podova: drveni podovi i podovi od pločica ili betona (što je u gradskim stanovima više uobičajeno).
Za drvene podove najbolje je da ih nauljite, a šta bolje nego odmah nakon dobrog čišćenja. Ovo će omogućiti ulju da pravilno pokrije i prožima drvo, obezbeđujući čvrstu zaštitu i produžavajući njegov životni vek.
Kada je u pitanju održavanje podova od pločica ili betona, možete ih očistiti i komercijalnim proizvodima kako biste ih zaštitili od buđi i oštećenja od vremenskih prilika u narednim mesecima.
Baštenski nameštaj
Veoma je važno da se dobro brinete o svom baštenskom nameštaju kako bi što duže trajao i video mnogo letnjih sezona! Najvažniji aspekt brige o njima je čišćenje! Većina estetskih oštećenja koja im se nanose u potpunosti proizilaze iz nakupljanja prljavštine koja počinje da izjeda lak ili čak njihovu boju. Započnite svoje lepo vreme na terasi tako što ćete ih sve dobro očistiti i ostatak možete provesti u opuštanju!
Ako je vaš plastični baštenski nameštaj počeo da žuti u starosti, posegnite za sodom bikarbonom. Sve što treba da uradite je da ga pomešate sa vodom i date predmetima energično ribanje ovom dragocenom mešavinom. Kada ste pokrili sve površine svog nameštaja, dajte mu minut da deluje pre nego što ga isperete sa puno vode. Trebalo bi da možete odmah da primetite razliku, vreme je da budete ponosni na svoje obnovljeno podešavanje!
Sada kada ste potpuno očistili svoj nameštaj i učinili ga spremnim da izdrži test vremena, postoji još jedna vrsta pomoći koju možete da mu pružite. Pokrijte ih ceradom ako je moguće, da ih zaštitite od vremenskih nepogoda, posebno od kiše i sunca. Ukoliko imate mogućnosti za to, tende su fantastičan izbor.
Održavanje roštilja
Leto – ili kako mi to volimo da zovemo, sezona roštilja! Nema mnogo boljih stvari od toga da okupite društvo po vrelom popodnevu i napravite roštilj. Hrana i prijatelji, prastara kombinacija i uvek dobitna.
Ali kada se zabava završi… Ostajete sami sa ostacima hrane i prljavim, masnim roštiljem. Ako želite da ponovo imate žurke na terasi, moraćete da uradite nešto po tom pitanju, zadatak sa kojim se ponekad čini nemoguće da se suočite. Ne plašite se, imamo tajnu da pobedimo masne rešetke sa roštilja!
Vaša čarobna reč za ovu priliku je sirće! Uzmite bocu sa raspršivačem i napunite je gore pomenutim sirćetom i dobro poprskajte svoje rešetke. Dajte mu 20-30 minuta da otpusti masnoću pre nego što je temeljno obrišete prvo žičanom četkom, a kasnije krpom.
Ako, nakon što ste očistili svu prljavštinu, otkrijete da vaša rešetka izgleda malo zarđala, pokušajte da je obrišite malo lanenog ulja da biste se borili protiv rđe na prirodan način.
Ako želite da svoj roštilj zadržite na duge staze, ne zaboravite da obrišete grejače na kraju sezone, jer će ih ostaviti prljave preko zime, dovesti do blokada i problema sledeći put kada pokušate da ga upalite.
I za kraj, ukrasite terasu, posadite začine koje volite i spremite se za dugo i toplo leto.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0