Akvarijumske ribice – nega i održavanje
🕑 5 min čitanjaAkvarijum s ribicama jedinstven je ukras za stambeni ili poslovni prostor. Međutim, ukoliko se odlučite da njime oplemenite dom, morate biti svesni da on nije samo ukras, već da u njemu stanuju živa bića o kojima morate voditi adekvatnu brigu.
Držanje akvarijumskih ribica u stanu otvoriće vam vrata potpuno novog sveta. Ne samo da ćete imati privilegiju da ga izbliza posmatrate, već ćete uz pravu negu i održavanje ovih neobičnih ljubimaca i njihovog mikrostaništa učestvovati i u njegovom stvaranju. Održavanje akvarijuma je ujedno sjajan vid zabave, edukacije i opuštanja za čitavu porodicu. Ukoliko ste u tome početnik, evo šta bi trebalo da znate.
Akvarijumske ribice kao kućni ljubimci
Da bi ribice mogle živeti u akvarijumu, u njemu moraju vladati adekvatni uslovi. U obezbeđivanju istih one se potpuno oslanjaju na vas. Održavanje zdravih uslova u akvarijumu relativno je lako, ali se ne dešava samo od sebe – potrebno je vaše aktivno i redovno učestvovanje.
U rekama, jezerima i morima voda se čisti i filtrira kroz prirodne procese. Nasuprot tome, u akvarijumu ti procesi su u najvećoj meri u vašim rukama. Da bi voda u njemu bila zdrava i čista, treba da se pobrinete za nekoliko stvari:
- ne smete da prenaselite akvarijum;
- ne smete preterivati sa hranjenjem ribica;
- redovno morate menjati vodu, čistiti šljunak i ostali inventar u akvarijumu;
- treba da obezbedite sistem za filtriranje vode.
Ova lista zaista nije dugačka, a na nedeljnom nivou neće zahtevati mnogo vremena. Ukoliko vam se čini izvodljivim, možete se zaputiti u pet-shop.
Početne smernice
Osnovne stavke za kupovinu su očigledne: akvarijum, sistem za filtriranje vode, rasveta i, naravno – ribice. Pored toga, trebaće vam još nekoliko stvari:
Pesak ili šljunak kao podloga
Iako mnogi misle da podloga ima samo dekorativnu funkciju, ona zapravo ima važnu ulogu u biološkoj filtraciji vode. Naime, ona predstavlja idealno stanište za korisne bakterije koje eliminišu otpad nastao od riba, hrane i otpalih delova akvarijumskih biljaka. Ona je takođe potrebna akvarijumskim biljkama da puste korenje.
Dekoracija
U pet-shopu ili specijalizovanoj prodavnici možete pronaći različite prirodne ili veštačke biljke za akvarijum, kao i druge interesantne ukrasne detalje.
Preparat za kondicioniranje vode
Sveža voda iz česme nije pogodna za akvarijum jer sadrži elemente štetne za ribe, pre svega hlor. Postoje tri načina da ga se oslobodite: prvi je da ostavite vodu da odstoji kako bi hlor ispario, drugi da je prokuvate i ostavite da se ohladi, i treći, najbrži, da u specijalizovanoj prodavnici kupite sredstvo za kondicioniranje vode, koje će iz nje eliminisati hlor i druge po ribe štetne sastojke.
Usisivač za akvarijum
Vrlo korisna sprava u akvaristici koja se koristi za temeljno čišćenje podloge za akvarijum.
Mrežica
Trebaće vam za premeštanje ribica kada čistite akvarijum ili menjate vodu.
Hrana za ribice
Posavetujte se sa prodavcem koja hrana je najbolja za vrstu riba koje ste odabrali.
Odaberite adekvatno mesto za akvarijum
Pre nego što ga napunite, potrebno je da u svom domu nađete adekvatno mesto za akvarijum. Osnovni preduslov koji mora biti ispunjen jeste ravna, dovoljno čvrsta i stabilna podloga koja može da nosi akvarijum napunjen vodom i šljunkom. Pored toga, potrebno je da u blizini imate utičnice za sistem za filtriranje i akvarijumsku rasvetu. Nemojte stavljati akvarijum blizu izvora toplote ili klima-uređaja. Takođe, nikada ga ne stavljajte na osunčano mesto – direktna, pa čak i delimična izloženost suncu pogodovaće brzom razmnožavanju algi.
Pripremanje akvarijuma
Nakon što ste našli dogovarajuće mesto u stanu, sledi pripremanje akvarijuma za useljenje stanara. Bilo da ste ga doneli iz prodavnice ili je neko vreme stajao prazan u vašem domu, akvarijum najpre treba očistiti. Za to koristite samo vlažnu krpu, bez sapuna, deterdženta ili bilo kog hemijskog sredstva za čišćenje.
Kada je akvarijum čist, sledi sipanje podloge. Količina materijala za podlogu zavisi od veličine akvarijuma, ali i od vrste i količine biljaka koje u njemu planirate da držite. O tome je najbolje konsultovati prodavca i slediti preporuke proizvođača.
Na kraju, sledi sipanje vode u akvarijum. Ona treba da je sobne temperature i, kako je već pomenuto, da je očišćena od hlora. Podloga će se podići i razmaći usled sipanja vode, pa je ponovo treba ravnomerno rasporediti i sačekati da se slegne. Nemojte odmah napuniti akvarijum do vrha – tek malo iznad polovine. Potom u njega postavite biljke i drugu dekoraciju, pa tek onda ga napunite do kraja. Lagano sipajte vodu kako se podloga ne bi opet podigla. Savet je da više biljke i dekorativne detalje stavljate uz zadnju stranicu akvarijuma, a niže uz prednju – time ćete ribama ostaviti čist prostor za plivanje, a ukrasni detalji neće biti sakriveni jedni iza drugih.
Filter, grejači i rasveta
U akvaristici se koriste tri načina filtriranja vode, a za postizanje optimalnih uslova potrebno je obezbediti sva tri:
- Mehanička filtracija podrazumeva uklanjanje krupnijeg mehaničkog otpada iz vode, poput izmeta riba, ostataka hrane i sl.
- Hemijska filtracija ogleda se u vezivanju toksina iz vode, a za to se koriste supstance poput aktivnog uglja.
- Biološka filtracija podrazumeva prisustvo korisnih bakterija koje prečišćavaju vodu. Ovo je najvažniji vid filtracije, a pored već pomenute podloge za akvarijum, u tom procesu ulogu ima i biološki materijal koji se koristi u akvarijumskim filterima.
Kvalitetan filter je onaj koji će obezbediti sva tri načina filtriranja akvarijumske vode. Kada ste pronašli takav, sledite uputstva proizvođača za njegovo postavljanje.
Pored filtera, za gajenje većine akvarijumskih ribica biće vam potreban grejač. Naime, većina vrsta koje se gaje u akvarijumima potiče iz tropskih krajeva i potrebna im je konstantna temperatura vode od oko 25°C. Snagu grejača treba odabrati u skladu s veličinom akvarijuma.
Da bi vaš akvarijum izgledao još atraktivnije, u njega možete postaviti i namensku rasvetu. Ipak, preporučuje se da rad svetala ograničite na 7-10 sati dnevno jer i ona mogu pogodovati preteranom razmnožavanju algi.
Kada je ceo sistem postavljen i uverili ste se da sve funkcioniše kako treba, vreme je da u akvarijum stavite ribice. Konsultujte se s prodavcem o kompatibilnim vrstama koje mogu živeti zajedno.
Održavanje akvarijuma
Da bi vaši novi ljubimci imali srećan i zdrav život, neophodno je da akvarijum i filtere održavate čistim. To podrazumeva menjanje kertridža u filteru i zamenu oko 25 posto akvarijumske vode na svake dve do četiri nedelje. Nova voda treba da bude približno iste temperature kao ona u akvarijumu kako ne biste šokirali ribe. Povremeno, takođe, treba usisati podlogu kako biste sprečili nagomilavanje nečistoća u njoj.
Zamućena i žućkasta ili voda koja ima neprijatan miris signal je da je odmah treba zameniti, baš kao i kertridž filtera. Ukoliko se ovaj problem često ponavlja, moguće da ste stavili previše riba u akvarijum ili pak da ih preterano hranite.
Bezbednosne mere
Pre čišćenja ili bilo kojeg koraka u održavanju akvarijuma potrebno je da iz struje isključite svu električnu opremu. Ukoliko iz nekog razloga treba da pomerite akvarijum, to nikada nemojte raditi ako je pun vode. Takođe, nikad ga ne podižite mokrim rukama i nemojte ga držati za stranice – uvek ga nosite držeći dno.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Komentari (1)
Dejan Vuković - 17.11.2022
Relativno sam nov u akvaristici i ucim sve, pratim savete na nekoliko portala i za sada se čini da radim sve kako i treba. Ono što je moje pitanje je da li smem da kada menjam određenu količinu vode koristim prečišćenu vodu iz nobel aparata za prečišćavanje vode?