Aljaski malamut (Alaskan Malamute) – poznat po izdržljivosti
🕑 4 min čitanjaAljaski malamut je moćan, impresivan pas, koji predstavlja oličenje snage, izdržljivosti i lojalnosti. Njegova impozantna pojava, sa snažnim telom i gustim krznom, privlači pažnju mnogih ljubitelja pasa.
Ukoliko ste u potrazi za četvoronožnim saputnikom koji odiše snagom, izdržljivošću i vernošću, Aljaski malamut je možda upravo pasmina koju tražite.
U nastavku teksta otrićemo sve o poreklu i istoriji ove pasmine, ali i pružiti detaljan uvid u njegove karakteristike i temperament kako biste lakše doneli odluku da li je ova pasmina pravi izbor za vas.
Poreklo
Aljaski malamut je pasmina pasa koja potiče iz daleke prošlosti i ima bogatu istoriju. Njihovo poreklo vezuje se za Inuit narod, nomadsko pleme Aljaske, koji su ovu rasu razvijali kako bi im pomogla u različitim svakodnevnim zadacima i preživljavanju u teškim, surovim arktičkim uslovima.
Ovi psi dobili su ime po Inuit plemenu Mahlemiut, koje je igralo ključnu ulogu u razvoju ove rase.
Aljaski malamuti su prvobitno korišćeni kao vučji psi za prevoz teških tereta preko velikih udaljenosti, a takođe su bili i dragoceni čuvari stada irvasa, izvor hrane i materijala za gradnju. Njihova izdržljivost, snalažljivost i lojalnost činili su ih neprocenjivim partnerima u ekstremnim uslovima Aljaske.
Danas, iako više nisu toliko u upotrebi za vuču tereta kao nekada, aljaški malamuti su izuzetno cenjeni kao ljubimci i čuvari. Njihova istorija i poreklo čine ih jednom od najcenjenijih rasa pasa, sa nasleđem koje seže duboko u prošlost i koje je oblikovalo njihovu jedinstvenu prirodu.
Temperament
Aljaski malamuti su pasmina pasa s karakterističnim temperamentom koji ih čini posebnim ljubimcima. Ovi psi su obično izuzetno ljubazni i prijateljski nastrojeni prema ljudima i drugim psima, a često razvijaju duboku vezu s porodicom.
Njihova izuzetna izdržljivost i snalažljivost potiču iz njihovog nasleđa kao vučjih pasa u surovim arktičkim uslovima, što ih čini idealnim za avanturiste i ljude koji žive u aktivnim domaćinstvima.
Ovi psi takođe mogu biti nezavisni i svojeglavii, što može značiti da se povremeno suprotstavljaju komandama ili rade stvari na svoj način. Stoga, doslednost i strpljenje u treningu su od suštinskog značaja kako bi se postigla poslušnost.
Ovi psi imaju izraženu potrebu za fizičkom aktivnošću i vežbanjem. Redovne šetnje i igre su neophodne kako bi se održala njihova fizička i mentalna kondicija. Takođe, zbog svoje energičnosti, aljaski malamuti zahtevaju prostor i mogu biti nesrećni ako su zatvoreni u skučenom stanu bez dovoljno mogućnosti za kretanje.
Ono što čini alaske malamute izuzetnim izborom za porodične ljubimce je njihova lojalnost; ovi psi često će se truditi da zaštite svoje najbliže. Takođe, bez obzira na svoju veličinu i snagom, aljaski malamuti su često nežni i lagodni prema deci.
Važno je napomenuti da su aljaski malamuti često glasni psi koji zavijaju kako bi komunicirali. To može biti zabavno, ali takođe zahteva trening kako bi se kontrolisalo. Takođe, ova pasmina može biti tvrdoglava i nezavisna, pa je potrebno strpljenje i doslednost u treningu kako bi postali poslušni ljubimci.
Aljaski malamut – Ishrana
Hranjenje aljaskih malamuta zahteva pažljivu i uravnoteženu ishranu kako bi se održalo njihovo zdravlje i vitalnost. Ključni faktori za pravilno hranjenje ove pasmine uključuju izbor visokokvalitetne hrane koja je bogata vitaminima, mineralima i drugim hranljivim sastojcima.
Važno je redovno hraniti odrasle malamute – dva puta dnevno, dok štenci često zahtevaju više obroka tokom dana. Količinu hrane treba prilagoditi veličini, aktivnosti i starosti psa, uz pažljivo praćenje telesne težine kako bi se izbegla gojaznost.
Pored hrane, uvek treba osigurati svežu i čistu vodu. Treba biti oprezan sa poslasticama, jer preterivanje u ishrani može dovesti do viška kalorija.
Važno je imati u vidu da tokom različitih faza života, potrebe za hranom ove pasmine mogu se menjati, pa je redovno praćenje i prilagođavanje ishrane prema tim fazama važno.
Konsultacija sa veterinarom ili stručnjakom za ishranu pasa može biti od velike koristi kako biste osigurali da vaš pas dobija pravilnu ishranu i održava optimalno zdravlje tokom celog svog života.
Nega pasmine
Kada je reč o nezi alaskog malamuta, postoji nekoliko ključnih stvari na koje je važno obratiti pažnju. Aljaski malamut ima izuzetno gustu dlaku stoga se kao prvi korak nege nameće redovno četkanje. Redovno četkanje može pomoći u otklanjanju mrtve dlake, ali istovremeno i sprečiti zapetljavanje dlake i stvaranje čvorića. Imajte na umu da je tokom sezone linjanja svakodnevno četkanje i više nego potrebno.
Preterano kupanje ove pasmine nije potrebno, osim u slučajevima kada su izuzetno prljavi. Takođe ne zaboravite i na negu ušiju – redovno proveravajte njihove uši kako biste uklonili prljavštinu i smanjili rizik za eventualne infekcije.
Redovno sečenje noktiju je neophodno za svakog psa, pogotovo za pse koji žive u stanu i koji nisu često u prilici da prirodno skrate svoje nokte trčanjem po betonu i drugih tvrdim podlogama.
Pod negu svakako da spada i mentalna i fizička aktivnost – reč je o energičnom psu koji imaju veliku potrebu kako za fizičkom, tako i mentalnom stimulacijom kako bi ostali zadovoljni i srećni.
Aljaski malamut – cena i prodaja
Uzimajući u obzir brojne oglase koji se bave prodajom pasa, uvideli smo da se prosečna cena za štene aljaskog malamuta kreće od 150-250e.
Kupovina aljaskog malamuta zahteva pažljivo istraživanje i odabir pouzdanog izvora kako biste osigurali da dobijete zdravog i dobro socijalizovanog psa. Na prvom mestu, važno je da istražite pouzdane odgajivačnice, registrovane i priznate kako biste se zaštitili od prevara.
Možete pretraživati online oglase i web stranice koje se bave prodajom pasa, ali budite oprezni. Uvek se trudite da pronađete pouzdan izvor i proverite uzgajivača pre nego što donesete odluku.
Aljaski malamut vs Haski – ključne razlike
Ljudi često prave grešku mešajući haskija sa aljaskim malamutom i obrnuto. Ako je suditi po izgledu, obe pasmine su vrlo slične fizički, međutim, postoji ove vrste razlikuju se po veličini, temperamentu, energičnosti i drugim faktorima.
S tim u vezi, aljaski malamuti zahtevaju više fizičke aktivnosti i izdržljivosti nego haskiji; Haski je brži i voli trčanje.
Oba psa imaju dugu dlaku, ali malamuti imaju gušću i dužu dlaku koja zahteva više održavanja. Haski ima lakšu dlaku koja je manje zahtevna.
Osim toga, Haski je obično lakši za treniranje i može biti poslušniji u poređenju sa aljaskim malamutom, koji može biti tvrdoglav.
Slike aljaski malamut
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0