Bernski planinski pas – sve što treba da znate
🕑 3 min čitanjaBernski planinski pas je rasa pasa koja izaziva divljenje širom sveta.
Ovi prelepi psi poznati su ne samo po svom karakterističnom izgledu već i po svojoj inteligenciji ali i privrženosti svojim vlasnicima. Iako njegov izgled daje utisak da se radi o opasnom psu, realnost je zapravo mnogo drugačija. Bernski psi su nežni i prijateljski nastrojeni prema ljudima pa nije ni čudo zbog čega je ova vrsta pasa omiljena širom sveta.
U nastavku teksta istražićemo njegovo poreklo, narav, osobine i druge opšte karakteristike što će vam svakako olakšati odluku ukoliko planirate kupovinu psa.
Bernski planinski pas – nastanak i poreklo
Poreklo bernskog planinskog psa vodi nas u švajcarske Alpe gde su ovi psi prvobitno bili korišćeni kao psi za vuču tereta ali i čuvanje stada. Prema podacima, veruje se da je ovaj pas donet među planine pre više od 2.000 godina pa je tako tokom vekova bernski planinski pas postao neizostavan pratilac švajcarskih farmera.
Postoje i teorije koje sugerišu da je ova vrsta psa potomak rimskih mastifa, međutim za takvu tvrdnju ne postoje relevantne činjenice koje ovu teoriju dokazuju.
Beb obzira na njegovo poreklo, bernski psi postali su jedna od najomiljenijih rasa širom sveta kako zbog svog izgleda i temperamenta, tako i zbog svoje privrženosti vlasnicima.
Izgled i osnovne karakteristike bernskog planinskog psa
Kada je reč o izgledu, bernski planinski pas odlikuje se impozantnom građom. Mužjaci mogu dostići visinu od čak 60-70cm, dok ženke budu nešto manje. Njihova težina pretežno se kreće od 45-68kg upravo zbog svog krzna koje je dugo i gusto i koje im pruža toplotu kao i zaštitu od hladnoće.
Njihova dlaka obično je crne boje uz belo-žute detalje koji se protežu iznad očiju, na nogama kao i grudima. Upravo ove trobojne oznake doprinose njegovom prepoznatljivom izgledu.
Glava bernskog pastirskog psa je široka, sa tamnim očima bademastog izgleda, a njihove uši visoko su postavljene i spuštene uz lice.
Bernski planinski pas – narav i temperament
Ova vrsta pasa poznata je po mirnom temperamentu što ih čini odličnim porodičnim ljubimcem.
Već smo napomenuli da su ovi psi vrlo privrženi svojoj porodici, a smatra se da je posebno privržen deci. Zbog svog porekla ovi psi imaju donekle urođen instinkt da zaštite svoju porodicu pa će tako dati sve od sebe da to i učine.
Ne samo da su dobri sa decom, već su sjajni i sa drugim kućnim ljubimcima i generalno svim drugim psima ali je važno obezbediti pravilnu socijalizaciju od malena kako bi se izbegle potencijalne tegobe u interakciji.
Iako su ovi psi poznati po svojoj inteligenciji i generalno spadaju u grupe pasa koji se lako dresiraju, ipak treba imati da umu da je pravilna socijalizacija kao i redovna fizička aktivnost neophodna kako bi se održala njihova intelektualna aktivnost ali i sreća.
Bernski planinski pas – nega
Na samom početku napomenuli smo da se ova vrsta psa odlikuje dugom i gustom dlakom, pa tako ona zahteva i redovnu negu. Preporučuje se dakle temeljno četkanje barem 2-3 puta u nedelji kako bi se uklonile mrtve dlake i sprečilo zapetljavanje iste.
Takođe, kada nastupi period linjanja četkanje je preko potrebno, pa će tako možda biti neophodno redovno, svakodnevno četkanje.
Fizicka aktivnost i trening – redovne šetnje su neophodne
Redovna fizička aktivnost je neophodna za ovu vrstu pasa. To je rasa koja ima veliku energiju pa samim tim nedovoljna fizička aktivnost može uzrokovati probleme kao što su preterana gojaznost ili pak destruktivno ponašanje.
Dakle, oni zahtevaju redovnu i dugu šetnju koja će im pomoći u održavanju njihove mišićne mase, zdrave telesne težine kao i poboljšanju opšteg zdravlja.
U vezi sa tim, važno je prilagoditi intenzitet fizičke aktivnosti prema starosnoj dobi psa – npr. mladi psi tek razvijaju kosti i zglobove pa tako treba izbegavati duge i naporne šetnje, dok sa druge strane odrasli psi imaju veću izdržljivost pa samim tim i aktivnosti mogu biti intenzivnije.
Zdravlje bernskog planinskog psa
Bernski pastirski pas, kao i mnoge druge vrste pasa može biti podložan određenim zdravstvenim tegobama tokom života pa je stoga važno da vlasnici budu svesni potencijalnih zdravstvenih problema na samom početku kako bi preduzeli sve odgovarajuće mere u cilju što boljeg zdravlja svog psa.
Jedan od problema koji se može javiti je svakako displazija kukova pa su u tom smislu redovni veterinarski pregledi neophodni kako bi se na vreme utvrdilo ovakvo stanje.
Osim toga, ova vrsta pasa podložna je i različitim vrstama raka kao i nekim naslednim bolestima poput poremećaja zgrušavanaj krvi, štitne žlezde i drugo.
Uz sve ove činjenice, treba napomenuti da je životni vek bernskog planinskog psa relativno kratak – prosešan životni vek je između 7-10 godina.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0