Činčila kao kućni ljubimac
🕑 7 min čitanja“Činčila je moj kućni ljubimac.” Sigurni smo da ne čujete često ovu rečenicu, ali nakon što saznate nešto više o njima, možda će ova rečenica postati vaša realnost, jer, da, vi imate činčilu za kućnog ljubimca.
Iako su nama još strane životinje, tek se upoznajemo s njihovim poreklom – da li su zahvalne za čuvanje kao kućni ljubimci, gde se prodaju, kakav je kavez potreban za njih, čime se hrane i da li se stvarno skupocene bunde prave od njihovog krzna? Možda ih je baš njihova misterioznost učinila sve popularnijim pa su zato sve češće kućni ljubimci.
Poreklo činčila
Činčile su poreklom iz Južne Amerike i deo su porodice glodara. Ime su dobile po narodu zvanom Činča koji je nekada nosio njihovo krzno. Njihovo prirodno stanište su stene i južnoamerički Andi koji predstavljaju venac planina uz samu obalu Tihog okeana.
Krzno činčile je postalo veoma popularno 1700. godine, što je dovelo do toga da su 1900. godine ovi glodari skoro izumrli kao vrsta. Tada su mnoge zemlje zabranile lov na činčile kako bi se vrsta očuvala i vidimo da su u tome uspeli. Postoje informacije da je američki inženjer Matijas 1923. godine dobio dozvolu od čileanske vlade da činčile dovede u Sjedinjene Američke Države. Nakon dobijene dozvole, Matijas je za 11 godina uspeo da uhvati svega 11 činčila. Ovaj čovek je velikim delom zaslužan za to što je vrsta opstala i ne možemo da ga krivimo zbog toga ih je odveo iz svog prirodnog staništa. Da su ostale na Andima, sada bismo ih sigurno gledali samo na fotografijama.
Činčila kao kućni ljubimac
Živahnog duha i neodoljivog izgleda, činčile sve više osvajaju srca ljudi širom sveta. Njihovo krzno je toliko mekano i glatko da biste želeli po ceo dan da se mazite s njima. Međutim, činčile nisu poznate kao velike maze. One su životinje od akcije koje ne drži mesto pa nemojte očekivati od njih da vam se po ceo dan umiljavaju i sede vam u krilu. Poštujte njihov prostor i njihov temperament, budite strpljivi i pažljivi s njima. Dozvolite im da steknu poverenje u vas i da vam dozvole da se pomazite s njima. Od prvog dana krenite sa upoznavanjem i zbližavanjem.
Nežno postupajte s njima – u početku kada priđete kavezu nežno razgovarajte s njima i polako rukom spuštajte hranu u kavez. Posle nekog vremena možete da pružite ruku ka činčili kako bi vas onjušila. Radite ovo svakog dana da bi činčila shvatila da ne predstavljate pretnju za nju. Posle nekog vremena verovatno će poželeti sama da vam priđe i uzme hranu iz vaše ruke ili da se popne kod vas.
Činčile vole da žive u paru pa, ukoliko se odlučite da imate dve činčile, kupite ih odmah u paru da bi se odmalena privikavale jedna na drugu. Ukoliko kasnije dovedete još jednu, umeju da budu agresivne pa će biti potrebno dosta vremena da se združe, a u početku bi živele i u odvojenim kavezima.
Profil na popularnoj Tik-Tok mreži koji ima preko šest miliona pratioca, a glavne zvezde su upravo činčile!
@chinpals You had no idea this was also a chinchilla anthem 🐭 #fyp #petlife #petsoftiktok #foryou #MemorialDay ♬ original sound – The Holderness Fam
Činčile u svom prirodnom staništu preko dana spavaju u pećinama ili u rupama koje su same iskopale. Nakon što padne mrak, one postaju aktivne i spremne su za obrok. Ovakvo ponašanje možete očekivati od njih i u vašem domu. Ukoliko imate veoma aktivan dan i kasno dolazite kući ili ukoliko ostajete budni do kasno u noć, činčila će ispratiti vaš ritam. Vole da grickaju stvari po kući pa kada ih pustite van kaveza, budno ih pratite da ne bi gricnule neki kabl, drveni nameštaj ili vrata. Imaju potrebu za stalnim grickanjem kako bi trošile svoje zube koji stalno rastu pa im možete u kavez ubaciti drveni predmet na kome slobodno mogu da ih krate.
Spremite se za dugo i uzbudljivo druženje sa ovom krznenom životinjom jer ona ima dug životni vek od 15 do 20 godina. Takođe, ukoliko želite ljubimca koji neće neprijatno mirisati, činčila bi bila idealan izbor za vas jer ne poseduje lojne i masne žlezde.
Gde kupiti činčilu i koja je cena činčila?
Danas činčilu možete kupiti u svakom ozbiljnijem pet šopu ili u specijalnim odgajivačnicama. Odakle god da se odlučite da je kupite, pre toga se dobro raspitajte o samim prodavcima. Važno je kupiti zdravu činčilu i ne mlađu od tri meseca. Zdravu činčilu ćete lako prepoznati po njenom dobrom apetitu, aktivnošću, sjajnoj dlaci i očima koje moraju biti bistre i sjajne, bez krmelja i suza.
Cena činčila se kreće od 20 do 60 evra. Ukoliko želite mladu i zdravu činčilu, nemojte da štedite i da je pošto-poto kupite. Bolje pričekajte, uštedite i budite sigurni da se odabrali onu pravu koja će s vama provesti dugi niz godina.
Fizički izgled činčile
Već smo spomenuli da činčile svojim neodoljivim pufnastim izgledom osvajaju naša srca – pa hajde da vidimo šta je to što nas na njima toliko očarava.
- Težina činčile varira do 800 gr kada su u pitanju mužjaci, dok ženke mogu da budu nešto teže.
- Dužina tela je od 25 do 35 cm.
- Dužina repa je od 12 do 18 cm.
- Dužina ušiju od 8 do 10 cm.
Svojim izgledom činčile podsećaju na miševe, veverice i zečeve, ali, hej, one i te kako odskaču od ovih vrsta glodara. Njihovo krzno je deset puta mekše od kose čoveka i iz jedne folikule izrasta do 60 dlaka. Karakteristične boje krzna su siva, crna, braon i bela. Gustina njihove dlake prilagođena je njihovom prirodnom staništu gde vladaju niske temperature. S obzirom na to da su zbog takvog krzna osetljive na toplotu, njihov kavez bi trebalo da bude u hladnijem delu kuće gde temperatura ne prelazi 25 stepeni.
Izgled činčila je prilagođen noćnom životu pa tako imaju široke zenice, dok boja očiju varira od braon do crne. Zadnje noge su im duže od prednjih, što im omogućava da budu brze i da skaču. Na prednjoj strani nalaze se male dlačice i brkovi, jer činčile imaju jako izraženo čulo mirisa.
Da li ste znali da činčila može da skoči uvis do dva metra?
Kavez za činčile
Pre nego što se odlučite da dovedete činčilu u vaš dom, budite sigurni da ste obezbedili pravo stanište za nju. Ovi egzotični glodari su jako živahni, puni energije i vole da se penju i trčkaraju. S obzirom na njihovu prirodu, kavez mora da bude veliki i biće vam potreban prostor za njega da biste joj omogućili što bolji kvalitet života. Kavezi za njih su jako specifični i drugačiji od kaveza za druge ljubimce kao što su kunići, morski prasići i hrčci.
Kavez za činčile trebalo bi da bude što veći i na više nivoa. Kako nam one dolaze iz planinskih predela, urođena im je potreba da stalno skaču i da se penju. Iako su fizički jako male životinje, telo činčile je napravljeno tako da lako skakuću i izvode razne egzibicije. Optimalna veličina kaveza ne sme biti ispod 90 cm x 50 cm x 40 cm da bi bilo dovoljno prostora da se vaš ljubimac odmori i normalno funkcioniše.
Materijal od koga je najbolje da kavez bude napravljen jeste žica. Plastični i drveni kavez su se loše pokazali jer ih činčila može bez problema grickati. Ipak, ukoliko su delovi kaveza drveni, trebalo bi biti obloženi čvrstim materijalom. Što se tiče dna, ono bi trebalo da bude ravno i drveno, nikako žičano, i posuto specijalnom piljevinom za činčile koju možete kupiti u bolje snabdevenim pet šopovima. U kavez možete ubaciti merdevine između spratova, tunele, viseće vrećice i obavezno jednu drvenu kućicu kako bi se činčila preko dana tu krila, kao što bi to radila u planinskim pećinama.
Pojilica i hranilica su obavezni delovi kaveza. U prodaji ćete pronaći veliki izbor od različitih materijala i veličina. Važno je da budu pričvršćeni za kavez i da ne budu od plastike, jer ćete onda morati često da ih menjate. Bacite pogled na pet šop koji nudi širok asortiman pojilica i hranilica za činčile: https://www.pet-centar.rs/male-zivotinje/cinije-hranilice-pojilice.aspx
Higijena kaveza je obavezna i vodite računa da je pelet uvek čist i suv, menjajte ga kad god je potrebno. Kada birate kavez, raspitajte se da li ima mogućnost izvlačenja dna. Ukoliko ima, to će vam olakšati posao i manje ćete stresirati samu činčilu.
Kupanje činčila u pesku
Činčile jako vode računa u svom krznu, ali to ne čine kupanjem u vodi već u vulkanskom pesku. Vulkanski pesak sadrži fina zrna koja prodiru duboko u krzno. Na koži činčile se nakuplja prirodno ulje i sama gustina dlake doprinosi tome da se lakše prlja i upija mirise, međutim ova vrsta peska će osvežiti i očistiti krzno. Za ovakvu vrstu kupanja postoje posude za peščanu kupku. Posude i pesak možete kupiti u bolje snabdevenim prodavnicama za kućne ljubimce.
Kupanje se obavlja noću, jer su činčile tada najaktivnije, i to u dubini peska do jednog centimetra. U zimskim danima dovoljno je kupanje jednom u dva dana, dok je u letnjim periodima potrebno svakodnevno kupanje. Ovaj postupak je veoma lak, budući da nećete morati činčilu da učite kako da se kupa. Održavanje čistoće im je urođeno i odmah će prionuti na posao. Jako je zanimljivo gledati kako se činčila zabavlja dok se kupa i prevrće po posudi:
Nakon kupanja, izvadite posudu iz kaveza i prospite pesak.
Ishrana činčila
Kada je u pitanju ishrana činčila, ona može biti jako jednostavna. Jedina stvar koju treba da zapamtite jeste da ih hranite isključivo hranom namenjenom za činčile koja zadovoljava njihove potrebe. Briketi koji se proizvode za činčile bogati su proteinima, belančevinama i siromašni mastima. Kvalitetno seno lucerke takođe treba da se nađe na svakodnevnom meniju, jer je bogato belančevinama i vlaknima. Oko 20 grama briketa i šaka sena su sasvim dovoljni na dnevnom nivou ili možemo slobodno da kažemo noćnom, jer se one tada hrane. U prodaji možete naći i poslastice za činčile. Činčile imaju osetljiv probavni sistem pa s poslasticama ne treba preterivati – jedna manja kašičica na dan je sasvim dovoljna.
Bunda od činčile: Daleka prošlost ili ružna sadašnjost?
Razlog zašto su činčile bile vrsta na ivici nestanka jeste upravo njihovo krzno koje se u velikoj meri koristilo za pravljenje bundi. Njihovo krzno je jako mekano, kvalitetno i dobar izolator koji štiti od hladnoće. Danas je u mnogim zemljama zabranjen lov činčila i njihovo gajenje za potrebe šivenja bundi. Međutim, postoje mnoge glasine da se ovakve stvari rade u tajnosti i na crno pa se mnoga udruženja za zaštitu životinja bore protiv zloupotrebe ovih slatkih glodara.
Zaključak: Nadamo se da smo vam dali dovoljno informacija o ovim neverovatnim, egzotičnim glodarima i da sada kada znate više o njima uviđate po čemu su to one veličanstvene.
Da li biste vi čuvali činčilu?
Izvori:
https://www.zooplus.co.uk/magazine/small-pet/small-pet-breeds/chinchilla
https://en.wikipedia.org/wiki/Chinchilla
https://moj.pet-centar.rs/Pitajte-nase-veterinare-Male-zivotinje/5043-Drustvo-za-cincilu-i-razlike-u-polovima-/-Polna-zrelost-cincile.html
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0