Da li je dobro da pas spava s vama u krevetu?
🕑 3 min čitanjaPrema istraživanjima, skoro polovina vlasnika pasa deli krevet sa svojim ljubimcem. Ako ste i vi među njima, sigurno vas zanima koliko je ta navika dobra za vas i za vašeg psa.
Većina ljubitelja i vlasnika pasa ne vidi problem u tome da spava zajedno sa svojim ljubimcem. Isto tako, svako od njih je barem jednom čuo dobronameran savet da psu nije mesto u vlasnikovom krevetu, već da treba da spava na podu ili u sopstvenom krevetu. Argumenti za takav stav najčešće su higijena i dobro vaspitanje psa. A da li su zaista u pravu? Najkraći odgovor: jesu, ali ne sasvim.
Glavni benefit spavanja s kućnim ljubimcem svakako je ostvarivanje bolje povezanosti s njim. Takođe, prisustvo psa može umanjiti anksioznost i pomoći da se osećate sigurnije.
S druge strane, istina je da ova navika nosi izvesne zdravstvene rizike – moguće je prenošenje bolesti kako sa psa na čoveka, tako i s čoveka na psa. Ipak, takve transmisije su veoma retke. Pored toga, ukoliko ste alergični, spavanje u istom krevetu s psom može pogoršati vašu alergiju.
Nedavna američka studija pokazala je i da spavanje u istom krevetu sa psom može imati negativan uticaj na kvalitet sna. Pretpostavka je da je glavni uzrok tome razlika u ciklusima spavanja čoveka i psa: dok ljudi tokom 24 časa imaju jedan ciklus spavanja koji traje čitavu noć, psi u toku noći imaju u proseku tri ciklusa spavanja i buđenja.
Većina navedenih pozitivnih i negativnih strana spavanja u krevetu sa psom je subjektivna, tako da je krajnja odluka svakako na vama. Ipak, pre nego što je donesete, pročitajte savete koje vam donosimo u nastavku.
Kada ne treba dozvoljavati psu da spava u vašem krevetu?
Preslatko štene se uselilo u vaš dom i ne možete ni na trenutak da se odvojite od njega – kako tek da ga ne pustite da spava u vašem krevetu? Nažalost, stručnjaci ističu da štenci zaista ne treba da spavaju s vlasnicima, barem dok ne nauče da obavljaju nuždu isključivo u posipu ili napolju.
Zatim, ukoliko pas ispoljava bilo koje od navedenih ponašanja: reži, kopa po posteljini ili je grize, ujeda ili se skameni kada ga izbacite iz kreveta, ne treba dozvoliti da spava s vama u krevetu. Tek kada su takva ponašanja iskorenjena kroz adekvatnu obuku, možete ga ponovo pustiti da se baškari u vašoj spavaćoj sobi.
Na kraju, već su spomenuti potencijalni zdravstveni rizici koje naročito treba da uzmete u obzir ukoliko ste alergični ili imate neki zdravstveni problem.
Kada je u redu pustiti psa da spava s vama?
Veoma je rasprostranjena predrasuda da dozvoljvanje psu da spava u vlasnikovom krevetu ima negativan uticaj na njegovo ponašanje: da će pas postati previše razmažen, ili da će smatrati da ima dominantniju ulogu u odnosu na vlasnika. Stručnjaci za obuku i ponašanje pasa tvrde da su to ipak samo neutemeljene predrasude.
To što pas spava s vama nema nikakav uticaj na njegovo ponašanje. Ukoliko pokazuje znake agresije ili separacione anksioznosti kada mu to ne dozvoljavate, znajte da je uzrok problema negde drugde, a navedeno ponašanje je samo simptom i posledica. Dakle, ukoliko imate zdravog i dobro vaspitanog i socijalizovanog psa, sasvim je u redu da mu dozvolite da spava s vama – naravno, pod uslovom da to odgovara i vama i njemu.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0