Da li se mačka može dresirati?
🕑 3 min čitanjaMačke su vrlo nezavisne i svojeglave životinje, pa je zbog toga rasprostranjeno mišljenje da ih nije moguće dresirati. A da li je zaista tako?
Dok je dresura sastavni deo vaspitanja pasa, retko ćete čuti da neko uopšte pokušava da dresira mačku. Ova graciozna krznena životinja važi za nezavisnu i svojeglavu vrstu, zbog čega mnogi smatraju da su njena dresura i disciplinovanje nemoguća misija. S druge strane, mačke su izuzetno inteligentne, te je sasvim sigurno da imaju kapacitete da uče koliko i psi. Međutim, morate biti svesni dve bitne razlike između ovih životinja: prvo, mačke nisu motivisane pohvalama kao psi, i drugo, za razliku od pasa, one nemaju instinkt za partnerstvo sa svojim ljudskim saputnikom. Zbog toga se mačka ne može dresirati na potpuno isti način kao pas. Ipak, to ne znači da od dresure treba sasvim da odustanete – uz odgovarajuće metode i malo kreativnosti s vaše strane mogli biste se iznenaditi koliko toga je vaša mačka u stanju da nauči.
Najbitnije je da znate da ćete pozitivne rezultate u dresiranju mačke postići samo pozitivnim podsticajem, nikako kažnjavanjem. Kažnjavanje i dominacija ne samo da nisu efektne metode u vaspitanju mačaka već su i kontraproduktivne. One kod mačke stvaraju stres koji je najčešći uzrok njihovog problematičnog ponašanja. Neka vam to saznanje bude polazna osnova, a u nastavku donosimo još konkretnih koraka.
Nagrada je najbolji podsticaj – ali ne bio kakva
Ovo je zajedničko i mačkama i psima – nagradni zalogaji su najbolji podsticaj za učenje novih stvari. Međutim, mačka ima više standarde u pogledu nagrade koja bi je motivisala da sarađuje. Zato će vam možda biti potrebno malo vremena da otkrijete šta vaša mačka zaista voli – probajte s komadićima piletine ili ćuretne, tunjevinom ili nekim komercijalnim proizvodima za mačke. Kada otkrijete njene omiljene zalogaje, čuvajte ih za nagrađivanje za savladano gradivo.
Dovedite nagradu u vezu s ponašanjem
Veoma je bitno da mačka nagradu dovede u vezu sa određenim ponašanjem. Zato počnite s jednostavnim trikovima nakon kojih ćete je počastiti omiljenim zalogajem. Važno je da mačka shvati da posle učenja dolazi slasna nagrada da bi uopšte bila motivisana da učestvuje u dresuri.
Ponavljanje je majka učenja – samo ako nije preterano
Važno je da učenje svakog novog trika ponovite nekoliko puta zaredom kako bi mačka shvatila za šta dobija nagradu. Ipak, budite oprezni da ne preterate s ponavljanjem jer bi to moglo da dosadi vašoj mački, pa će da izgubi želju da sarađuje. Stručnjaci savetuju da u jednoj trening sesiji učite mačku samo jednu stvar, i da se u tome ograničite na 10-15 minuta dnevno. Narednog dana opet ponovite istu rutinu kako biste osigurali da mačka zapamti šta je poželjno ponašanje na određenu komandu.
Probajte kliker metodu
Kliker metoda je vrlo popularna u dresuri pasa, a može biti korisna i u dresiranju mačke. Ako niste nikada čuli za ovo, evo o čemu se radi: kliker je mala sprava s jednim dugmetom čije pritiskanje proizvodi zvuk „klik“. Ideja je da se taj zvuk poveže s nečim što predstavlja motivaciju za životinju – kada ljubimac adekvatno reaguje na komandu, vlasnik treba da se oglasi „klikom“ i počasti ga nagradom. S vremenom će vaš ljubimac početi da povezuje kliktanje s nagradom, a taj proces možete ubrzati tako što ćete povremeno kliktati i nagrađivati mačku i bez ikakve akcije ili treninga. Kada mačka nauči da posle klika dolazi slasni zalogaj, klik će postati nagrada sam po sebi, pa nagradne zalogaje postepeno možete izbacivati iz dresure. Klikeri se prodaju u pet šopovima po vrlo pristupačnoj ceni.
Nakon jednostavnog, pređite na kompleksnije gradivo
Uz nagade i kliker metodu svoju mačku relativno lako možete naučiti jednostavnim komandama, poput „dođi“, „lezi“, „stani“. Međutim, uz iste metode možete je naučiti i kompleksnijim i praktičnim stvarima – na primer, oštrenju kandži samo na grebalici, a ne na nameštaju, ili šetnji na povocu. Ipak, važno je da budete strpljivi i držite se vremenskog ograničenja treninga kako ne biste iscrpeli mačku – pored, kažnjavanja i vikanja na neželjeno ponašanje forsiranje i preterana očekivanja u prekratkom roku greške su koje vlasnici mačaka najčešće prave u njihovoj dresuri.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0