Egzotični ljubimci – posebni po svemu
🕑 3 min čitanjaMačke i psi su nesumnjivo najpopularniji kućni ljubimci, ali sve se više ljubitelja životinja opredeljuje i za egzotičnije vrste. Pošto egzotični ljubimci generalno zahtevaju posebne uslove gajenja, važno je da pre usvajanja dobro istražite vrstu koja vam se dopada.
Šta su, zapravo, egzotični kućni ljubimci?
Za razliku od termina egzotična životinja, koji Zakon o dobrobiti životinja Republike Srbije definiše kao “divlju životinju koja nije autohtona na teritoriji Republike Srbije”, ne postoji precizna i jedinstvena definicija egzotičnog kućnog ljubimca. Pored životinja koje nisu autohtone u našoj zemlji pod egzotičnim ljubimcem često se smatra svaka divlja životinja dovedena u zatočeništvo, čak i ako je autohtona na našem podneblju (npr. jež ili veverica). Dakle, u širem smislu egzotični ljubimac je svaka divlja životinja koja se unosi u dom.
Neke države imaju zakone koji određene vrste identifikuju kao egzotične. Državni i lokalni zakoni takođe mogu zabraniti držanje nekih ili svih egzotičnih vrsta kao kućnih ljubimaca. Ovi zakoni su nastali da zaštite egzotične životinje jer im je potrebna specijalna nega. Za razliku od pasa i mačaka, čije prijateljstvo s ljudima datira iz preistorije i koji biraju da budu sa čovekom, divlje životinje su prisiljene na to zatvaranjem u kaveze, akvarijume i terarijume koji imitiraju njihovo prirodno stanište.
Koje vrste egzotičnih ljubimaca postoje?
Postoji više kategorija egzotičnih kućnih ljubimaca:
Vodozemci
Neophodni su im kombinovani terarijumi sa vodom i kopnom kako bi imali optimalne uslove za život. Njima je potreban minimum nege, ali ne treba ih uzimati u ruke bez posebnih rukavica jer je njihova koža veoma tanka. Hrane se živim ili sveže ubijenim insektima kako bi se podražavala ishrana u divljini.
Neki egzotični vodozemci su:
- Afrička kandžasta žaba
- Patuljasta kandžasta žaba
- Krastača vatrenog stomaka
- Severna leopard žaba
Ptice
O pticama nije teško brinuti jer im nije potrebna stalna pažnja. Uz semenke, lisnato i razno drugo povrće, nešto voća, žitarica i orašastih plodova deo su zdrave ishrane ptica. Jedna od poteškoća pravilne nege egzotičnih ptica jeste prostor, jer adekvatni kavezi mogu biti veliki. Takođe, kad pustite pticu iz kaveza, obavezno zatvorite prozore i vrata kako ne bi odletela. Ptice koje su veći deo života bile u zatočeništvu možda neće moći da prežive napolju.
Egzotične ptice:
- Različite vrste papagaja
- Tukan
- Kanarinac
- Zeba
Insekti i pauci
Pre nego što uzmete insekta ili pauka za kućnog ljubimca, proverite da li je otrovan. Većina insekata se smatra kućnim ljubimcima sa “niskim održavanjem” jer zahtevaju malo nege. A neki arahnidi, poput tarantule, žive i do deset godina. Pre usvajanja razmislite možete li brinuti o njoj na duge staze.
Kao egzotični kućni ljubimci najčešće se usvajaju:
- Madagaskarska šišteća bubašvaba
- Bogomoljka
- Tarantula
- Škorpion
Gmizavci
Iako gmizavcima ne treba mnogo nege, njihove potrebe su specifičnije, što ih čini zahtevnijim od mačke ili psa. Važno je zapamtiti da gmizavci nisu za držanje ili maženje jer mogu da nose bolesti opasne za ljude. Vašeg kućnog ljubimca gmizavca uvek treba držati u za to određenom i pravilno podešenom kavezu.
Pored toga, gmizavci su hladnokrvni, tako da ćete možda morati da investirate u UV svetlo kako biste regulisali njihovu telesnu temperaturu. Potrebe za ishranom se razlikuju zavisno od vrste. Zmije su mesožderi i prvenstveno se hrane odmrznutim, prethodno ubijenim glodarima. Gušteri imaju mnogo specifičnije potrebe koje zavise od vrste. Neke vrste guštera jedu insekte, dok su druge biljojedi ili mesožderi i zahtevaju širi spektar namirnica od zmija. Kornjače pak zahtevaju raznovrsnu svežu biljnu ishranu. Možda ćete biti u iskušenju da joj date samo zelenu salatu, ali vaš ljubimac tako neće dobiti dovoljno hranljivih materija da napreduje.
Egzotični gmizavci uključuju:
- Različite vrste zmija i pitona
- Guštere
- Različite vrste kornjača
Glodari i lasice
Glodari i lasice spavaju tokom dana, a aktivni su noću, pa imajte to na umu pre nego što ih usvojite. Neki kućni ljubimci, poput tvorova, mesožderi su. Potražite specijalizovanu hranu za vrstu koju imate i obavezno uložite u vitamine i hranljive sastojke koji im pomažu da napreduju.
Životinje iz roda glodara i lasica koje se usvajaju kao kućni ljubimci:
- Hrčak
- Morsko prase
- Činčila
- Miš
- Gerbil
- Prerijski pas
- Tvor
- Pacov
Ostali egzotični kućni ljubimci su:
- Džinovski afrički kopneni puž
- Jež
- Kinkadžu
- Različite vrste primata
- Kratkorepi oposum…
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0