Engleski buldog: Cena, karakteristike, nega i iskustva
🕑 4 min čitanjaEngleski buldog spada u rase koje su odlične u igri s decom. Umeju da budu tvrdoglavi, ali nisu neposlušni. Veoma su vezani za porodicu sa kojom žive. Njihove osobine i karakteristike čine ih idealnom rasom pasa za stan.
Engleski buldog istorija
Naziv buldog prvi put se pojavio 1630. Postoje podaci koji govore da je to bilo i ranije, tačnije 1500., međutim, tada je postojao drugi naziv – bandog (rasa borbenog psa). Njihovo poreklo nosi tužnu priču, jer su korišćeni u borbama s bikovima kao mamac. Tada je više pasa puštano da se bori s bikom. Pobednik je bio pas koji nanese smrtonosan ugriz. Verovalo se da je bikovo meso ukusnije pošto umre.
Tek posle 1835. engleski buldog počeo je poprima današnji izgled. Mnogi su smatrali da će ova rasa nestati, ali bilo je i drugačijih mišljenja. Počelo je ukrštanje s mopsom, cilj je bio da se dobije manje agresivna rasa pasa. Od 1860. počinje da se pojavljuje na izložbama. Standard za izgled engleskog buldoga najpre je utvrđen 1878. Rase se raširila po SAD, a tada je posle silnih rasprava konačno 1896. utvrđen izgled psa koji je poznat danas. Njegova popularnost danas je ogromna. Prema podacima Google pretraživača, engleski buldog je jedan od najtraženijih rasa na svetu, kao i francuski buldog.
Engleski buldog osobine i karakteristike
Karakteristike
Engleski buldog ima ravnu i kratku dlaku, mišićavo telo i kratko telo. Prema klasifikaciji FCI, pripada grupi II u koju spadaju rase kao što su molosi, švajcarski pastirski psi, šnaucer i pinč. Imaju široku i krupnu glavu, a male uši. Oči su tamne i okrugle.
Telo i vrat su snažni, a nabori nastaju zbog viška kože. Uglavnom je tamnonarandžaste boje, ali priznaju se smeđa i bela. Njegova težina nije zanemarljiva, mužjak može biti čak 25kg. U odnosu na velličinu, to je poprilično. Mužjaci su uglavnom od 31 do 40 cm, dok su ženke nešto manje, od 31 do 38 cm, uz to su i lakše, oko 23kg. Upravo zbog svoje veličine i snage, mogu da podnesu i nešto grublju dečiju igru.
Osobine
Njegova narav je to što ga čini neodoljivim. Ovi psi su druželjubivi i posebno vezani za svog vlasnika. Snažni su i smatraju se mirnom rasom pasa. Upravo ih osobine čine idealnim kućnim ljubimce za porodice s decom. Mnogi ih smatraju velikim lenjivcima, što i jesu. Uživaju da se izležavaju i može se dogoditi da ćete morati da ih terate napolje. Njihovo hrkanje posledica je kratke njuške, a neka vas ne iznenade i česti gasovi koje ispušta. Takođe, engleski buldog nije dobar plivač.
Engleski buldog ishrana
Izbegavajte slatko i kosti. Ovi psi traže često vodu, a što se tiče obroka dva dnevno su sasvim dovoljna. Ako su u pitanju štenci, onda je drugačija ishrana. Engleski buldog po prirodi je težak za svoju veličinu. Zato vodite računa o količini hrane koju mu dajete. Mesa mogu da se jedu sirova, dok druge stvari najpre skuvajte, poput krompira, pirinča i ostalog povrća.
Iako engleski buldog može da jede sve pomenute stvari, preporuka je da se hrani hranom za pse. Time utičete na količinu gasova koje ispušta.
U SAD čak 39 univerziteta koristi lik engleskog buldoga kao zvaničnu maskotu.
Engleski buldog nega i zdravlje
Nega
Nega engleskog buldoga nije zahtevna. Dovoljno je redovno četkanja, dok se kupa retko. Ključno za negu je čišćenje i proveravanje nabora. Tu može doći do skupljanja nečistoća koje mogu izazvati razne infekcije. Otežano diše, zbog čega i nije ljubitelj fizičkih aktivnosti.
Takođe, obratite pažnju na njegove oči. Podložne su infekcijama, ali postoje razne metode i kapi kojima se to rešava. Nemojte se čuditi ako leti beži u hlad, dok se zimi valja po snegu. Njihov životnik vek je od 8 do 10 godina.
Zdravlje
Što se tiče bolesti, Engleski buldog može imati problema sa alergijama. Jedan od čestih problema su oči, mogu se pojaviti konjuktivitis i entropija. Engleski buldog brzo raste i trebate voditi računa da ne oštete zglobove dok su štenci i mladi. Posledice mogu biti displazija kuka i laktova.
Na koži često se može videti crvenilo, edem (medicinski termin kojim se označava nakupljanje tečnosti u međućelijskom prostoru ili različitim organima). Isto tako, možete uočiti i papule – čvorići kada u sloj kože uđe tkivna tečnost, tada se ćelije uvećavaju.
Česta pojava su dermatitis, alopecija, svrab i seboreja. Ovo je pojava usled alergije na određenu hranu, zato se dobro raspitajte kod veterinara šta je najbolje za vašeg ljubimca.
Engleski buldog parenje
Parenje nije komplikovano. Uglavnom se dešava posle trećeg teranja, odnoso godinu i po dana starosti. Parenje engleskog buldog ide brzo, a teži deo posla je okot. Posle parenja, okot je za ženke težak, zato što štenci imaju oveću glavu kojom mogu da povrede ženku. Upravo zato se radi carski rez. Ako imate na umu parenje, najpre se obavezno konsultujte s veterinarom.
Dresura engleskog buldoga
Dresura nije komplikovana, niti teška, ali može da potraje. Engleski buldog je pametan pas, ali kod dresure često može da ispolji svoju tvrdoglavost. Samo zbog toga je potrebno strpljenje.
Engleski buldog iskustva
Dosadašnja iskustva pokazuju da su vlasnici engleskih buldoga prosto oduševljeni. Porodice sa decom uživaju u njegovom društvu, a deca u igri. Odličan pas za osobe koje žive u stanu, takođe i one s dvorištem, s tim što će retko izlaziti napolje, osim ako vidi sneg.
Engleski buldog cena
Njihova cena kao i kod drugih rasa varira. Može biti od 250 do 1500 evra. Zavisi od pedigrea, uzgajivačnice, boje i drugih faktora. Engleski buldog u Velikoj Britaniji može dostići cenu od 10,000 funti!
Foto:Shutterstock
Ažurirano: 04.06.2024
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0