Hrčak – karakteristike, iskustva, cena i sve što treba da znate
🕑 4 min čitanjaAko još uvek nemate ljubimca, ali ga jako želite i ne možete se odlučiti da li se u vaš životni stil uklapa pas, mačka, papagaj ili neka druga životinja, dajemo vam razlog da razmislite o hrčku i saznate malo više o ovom slatkom glodaru koji može biti novi član vašeg domaćinstva..
Poreklo -Hrčak
Jedna od najređih vrsta hrčaka je sirijski ili zlatni hrčak. Poreklom iz pustinja Sirije, ova vrsta je skoro izumrla 1920-ih.
Međutim, 1930. godine, arheolog Izrael Aharoni pronašao je gnezdo divljih sirijskih hrčaka u Alepu u Siriji. Majka hrčka i njeno potomstvo su sakupljeni i premešteni u laboratoriju u Izraelu. Ovi hrčci su se uspešno ukrštali, a njihovo potomstvo je izvezeno u druge delove sveta radi trgovine kućnim ljubimcima.
Majka hrčak je veoma zaštitnički nastrojen. Ako se plaši da su njene bebe u opasnosti, staviće bebe u kese za usta i odneti ih na sigurno.
Danas se divlji sirijski hrčak smatra podložnim izumiranju zbog niske populacije. Retko se viđaju u divljini. Samo tri naučne ekspedicije su posmatrale ovu vrstu u divljini, poslednji put 1999. godine. Teorije o tome zašto je broj hrčaka opao uključuju širenje poljoprivredne prakse i ljudski razvoj na teren koji naseljavaju divlji hrčci.
Izgled hrčka
Karakteristike
Zdrav hrčak je živahan, ima bistre oči, nema znakove gnoja oko očiju, ušiju, usta i repa. Disanje bi trebalo da bude tiho i ujednačeno, a krzno čisto i sjajno, bez proređene dlake, rana ili kvrga. Zubi i kandže treba da budu normalne dužine, a ne prerasle. Zdrav hrčak se veoma lako kreće. Njihovo krzno se javlja u različitim bojama i dužinama. Imaju velike kese ispod obraza, gde sklanjaju hranu koju će kasnije pojesti. Prosečna težina im je između 28 i 184 g i žive do četiri godine.
Osobine
Hrčak je noćna životinja, što znači da vole da spavaju tokom dana. U divljini, oni kopaju jazbine, koje su niz tunela, da bi živeli i razmnožavali se.
Neki hrčci su veoma društveni, dok su drugi usamljenici. Na primer, sirijski hrčak ne voli da živi u blizini drugih hrčaka, veoma su teritorijalni i nikada ih ne treba stavljati u kavez sa drugim hrčcima. Ugrišće drugog hrčka, a može ga čak i ubiti. S druge strane, patuljasti hrčak je društven i voli da imaju prijatelja u blizini.
Ishrana
Hrčak voli da jede semenke, žitarice, orašaste plodove, kukuruz, voće i povrće. Hrana hrčka kao kućnog ljubimca treba da sadrži najmanje 16 procenata proteina i 5 procenata masti.
Hrana vašeg hrčka treba da se sastoji od peletirane hrane, povrća, voća i nekoliko poslastica tu i tamo. Povrće se daje svakodnevno, ali se uklanja nakon četiri sata da se ne pokvari u kavezu. Voće i poslastice treba davati dva puta nedeljno i takođe ih ukloniti nakon četiri sata ako se ne pojedu.
Na Havajima je nelegalno posedovati hrčka kao kućnog ljubimca. Klima je slična prirodnom pustinjskom staništu hrčaka, a poljoprivredni i ekološki zvaničnici su izrazili zabrinutost da bi pušteni ili pobjegli hrčci mogli stvoriti divlje kolonije i oštetiti usjeve i domaće biljke i životinje.
Nega
Većina ovih životinja, osim nekih patuljastih vrsta, voli da živi sama. Njima je potreban što veći i što zanimljiviji kavez. Minimalna veličina kaveza bi trebalo da bude 75 x 40 x 40 cm, ali što veći to bolji. Dom bi trebalo da se postavi unutra, na toplo mesto, ali dalje od direktnog sunca.
Postavite u kavez kutiju za gnezdo gde bi hrčak mogao da se sakrije kada spava, i gde bi mogao da sklanja hranu. Na dno njegovog doma prospite čistu piljevinu, dodajte malo mekog sena i salvete. Vatu i novine nemojte stavljati u njegov kavez. Ako hrčak pojede vatu, zaustaviće mu rad creva.
Čvrst točak za vežbanje (bez prečki) koji je pričvršćen na kavez pružiće mu potrebnu količinu vežbi, a igračke kao što su tuneli od kartona će mu pružiti zabavu. Njegov dom treba da se sređuje svaki dan i potpuno da se očisti jednom nedeljno!
Zubi hrčka neprestano rastu. Žvakanje drveta ili grančica im krati zube. Bez nečega za žvakanje, zubi bi im rasli toliko dugo da bi povredili usnu duplju.
Zdravlje
Hrčak ima veoma brz metabolizma i mogu brzo izgubiti kilažu ako nisu dobro. Ne pokazuju spoljašnje znake bola, pa mogu bolovati i pre nego što shvatite. Hrčak pod stresom će se verovatno razboleti, pa ih pažljivo pratite i pazite da se ne ponašaju drugačije – jer to može pokazati da nešto nije u redu.
Hrčak može biti pogođeni mnogim bolestima, a tumori nisu neuobičajeni, posebno duž donje strane stomaka. Mogu se zaraziti kontaminiranom hranom, vodom i otpadom, a takođe ih treba držati podalje od otrovnih materijala kao što su otrovna hrana, biljke i hemikalije. Odmah se obratite veterinaru ako vaš hrčak pokaže znake bolesti ili trovanja.
Hrčak ima veoma slab vid. Njihove mirisne žlezde na leđima luče miris koji je lako prepoznati. Da bi se snašli, ostavljaju mirisni trag trljajući leđa o predmete. Kada hrčak treba da pronađe put do kuće, koristiće ovaj mirisni trag kao vodič.
Zapamtite, lečite svog hrčka samo lekovima koje je preporučio veterinar. Ljudski ili drugi životinjski lekovi su opasni za hrčke, a neki oralni antibiotici mogu izazvati ozbiljne probavne poremećaje.
Hrčak iskustva
Uopšteno govoreći, hrčak je idealni kućni ljubimci, jer su nežni i lako je brinuti se o njima. Međutim, oni će ugristi kada se uplaše. Takođe će ujedati ako se probude tokom spavanja. Pošto spavaju tokom dana, a ljudi su budni tokom dana, to znači da je veća verovatnoća da ujede ako ga budete budili.
Da biste imali fizički kontakt sa novim ili mladim hrčkom, počnite tako što ćete ponuditi poslastice. Svakodnevno rukovanje je važno. Najpre, fizički kontakt pomaže da se hrčci socijalizuju, pripitome i da budu prijateljski raspoloženi. Neki će čak postati nežni i uživati u vremenu provedenom sa svojim vlasnicima.
Svakodnevno rukovanje sa hrčkom, uz čestu rotaciju igračaka, pomaže u borbi protiv dosade. Ova svakodnevna interakcija treba da počne u brzim, čestim epizodama i postepeno da se uvodi na sve duže vremenske periode, ako je hrčak prijatan. Rad sa mladim hrčcima na ovaj način često dovodi do poslušnih i pitomih hrčaka.
Izvor: https://pets.webmd.com/getting-a-pet-hamster
Foto: Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0