Kako kućni ljubimci podnose toplotu?
🕑 3 min čitanjaPred nama su vreli dani, a kada temperature pređu 30 stepeni Celzijusove skale, većina nas potraži način da se rashladi, bilo uz piće u hladovini ili na plaži, ili u klimatizovanom prostoru. Visoke letnje temperature ne prijaju ni našim ljubimcima koji vrlo lako mogu dehidrirati i pregrejati se. Kako biste sprečili da do toga dođe, potrudite se da preduzmete mere predostrožnosti koje vam u nastavku donosimo.
Prepoznajte i sprečite dehidrataciju i toplotni udar
Na visokim temperaturama kućni ljubimci vrlo lako mogu dehidrirati, pa čak i doživeti toplotni udar. Zato osigurajte da uvek imaju svežu vodu, i kod kuće i u šetnji. Ukoliko borave u dvorištu, obezbedite im dobro zasenčeno mesto na koje se mogu skloniti od sunca. Ipak, kada temperature dostignu ekstremne vrednosti, najbolje bi bilo da im omogućite boravak u rashlađenom unutrašnjem prostoru.
Pored temperature, rizik od toplotnog udara kod ljubimaca dodatno povećava visoka vlažnost vazduha. Naime, životinje dahtanjem izbacuju vlagu iz pluća i na taj način se rashlađuju. Međutim, to ne mogu postići ukoliko je vlažnost vazduha previsoka, pa im telesna temperatura vrlo brzo može dostići opasne vrednosti. Zato tokom sparnih dana posebno vodite računa o stanju svog ljubimca.
I pored toga što ste preduzeli sve preventivne mere, važno je da prepoznate toplotni udar kod ljubimca i da adekvatno reagujete ukoliko do njega dođe. Simptomi uključuju intenzivno dahtanje ili otežano disanje, ubrzan rad srca, pojačano balavljenje, slabost, dezorijentisanost, pa čak i gubitak svesti. Takođe, može doći do krvave dijareje, povraćanja i povišene temperature.
Povećan rizik od toplotnog udara postoji kod veoma starih, veoma mladih i gojaznih životinja, kao i kod onih koje pate od srčanih ili respiratornih bolesti. Pod povećanim rizikom su i pojedine rase pasa i mačaka – one s ravnim njuškama, poput boksera, paga i persijske mačke, jer im je na visokim temperaturama disanje dodatno otežano. Ukoliko vaš ljubimac spada u rizičnu grupu, omogućite mu da pri visokim temperaturama što više boravi u klimatizovanom prostoru.
Ukoliko primetite simptome toplotnog udara, ljubimca najpre premestite u hladovinu ili rashlađen prostor. Zatim mu na glavu, vrat i grudi stavite hladne obloge – to mogu biti paketi leda, zamrznute hrane ili peškiri nakvašeni hladnom vodom. Takođe, možete ga rashladiti polivanjem svežom (ne jako hladnom) vodom. Dajte mu da pije malu količinu vode ili da liže kocku leda. Kada ste preduzeli ove hitne mere, odmah ga odvedite kod veterinara.
Nikada ne ostavljajte ljubimca u parkiranom automobilu!
Bilo da ste izašli iz automobila samo na nekoliko minuta, bilo da u njemu radi klima, nikada ni pod kojim uslovima ne ostavljajte ljubimca zatvorenog u parkiranom vozilu. Jer kada je toplo, temperatura u njemu munjevito može dostići opasne vrednosti. Na primer, ako je spoljašnja temperatura 30 stepeni, u vozilu sa odškrinutim prozorima za 10 minuta može dostići i 40 stepeni, već za pola sata biće 48 stepeni. U takvim uslovima vaš ljubimac može pretrpeti velika oštećenja organa i uginuti.
Prilagodite šetnje i fizičku aktivnost
Tokom leta povedite računa o fizičkoj aktivnosti svog ljubimca – trajanje i intenzitet treba da budu prilagođeni temperaturi vazduha. U izuzetno toplim danima ograničite šetnje i aktivnosti na otvorenom samo na rane jutarnje i večernje časove. Posebno budite oprezni ukoliko imate ljubimca s belim ušima – oni su naročito skloni raku kože, te je izlaganje suncu dodatna opasnost za njih. Oprez pri fizičkoj aktivnosti tokom leta zahtevaju i pomenute rase s kratkom njuškom, zbog problema s disanjem.
Još jednu stvar treba uzeti u obzir ukoliko imate psa: asfalt i beton se tokom vrelih dana mogu toliko zagrejati da pas opeče šape. To je još jedan razlog da izbegavate šetnje po jakom suncu, te da psa što više šetate po travi. Još jednom da napomenemo: pri svakom izlasku iz kuće s ljubimcem ponesite vodu i za njega.
Adekvatno šišanje i zaštita
Ukoliko imate psa s dugim gustim krznom, značajno ćete mu olakšati ukoliko ga leti budete redovno šišali. Skraćivanje krzna je poželjno, ali ga nikako nemojte brijati ili preterano skratiti – dlaka ima važnu ulogu u zaštiti od pregrevanja i opekotina od sunca. Ako imate mačku, češćim četkanjem krzna možete smanjiti rizik od eventualnih problema uzrokovanih previsokim temperaturama. Na kraju, ukoliko se ukaže potreba za korišćenjem preparata za zaštitu od insekata ili od sunčevog zračenja, za ljubimca obavezno kupite one namenjene životinjama.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0