Kako mačke predu i da li to utiče na naše zdravlje?
🕑 3 min čitanjaKako mačke predu?
Mačje predenje oduvek je predstavljalo divljenje i misteriju. Da li je to način njihove komunikacije ili pak postoji neko dublje značenje? Kao što čovek istu emociju iskazuje na različite načine u zavisnosti od situacije, tako i mačke predu na različite načine, drugačijim tempom i jačinom. Ipak, neka nova istraživanja daće odgovore na pitanja kako su nervni neuroni povezani s predenjem i kako utiču na to kada i kako mačka prede, budući da se veruje da upravo oni šalju signal mišićima dijafragme i grkljanu.
Dakle, ono što trenutno nauka kaže i što je relevantno po mišljenju stručnjaka jeste to da pomoću dijafragme i grkljana pri udisaju i izdisaju nastaje predenje, a sve počinje u mozgu i ta veza je još nejasna.
Zašto mačke predu?
Postoje razne teorije zašto mačke predu. Da li je to vid komunikacije, da li predu da bi komunicirale međusobno i sa svojim vlasnicima ili predu zato što je to lek za njihov organizam? Rekli bismo da je predenje kombinacija i jednog i drugog.
Predenje je maciji maternji jezik
Pored mjaukanja, mačke i predenje koriste kao vid komunikacije. Od samog rođenja mačke mogu da predu, a tek kasnije počinju i da mjauču. Majke predenje koriste da bi komunicirale sa svojim mačićima koji tek nakon dve nedelje od rođenja otvaraju oči i na taj način se međusobno dozivaju. Nakon što mačka odraste, predenje će koristiti u mnogim situacijama. Ove male opasnice vremenom uhvate foru da kada počnu s predenjem dobijaju hranu ili pažnju. Te situacije možemo povezati s činjenicom da one odmalena na taj način komuniciraju s majkom kada su gladne i žele da budu uz svoju majku.
Predrasude su da mačke predu samo kada su srećne i kada ih mazite. Mačke predu da bi izrazile svoja osećanja, koja mogu biti pozitivna, kao što su opuštenost i sreća, ali i kada su pod stresom, kada trpe bol ili imaju neki drugi zdravstveni problem. U razgovoru s vlasnicima mačaka proizašao je interesantan zaključak da, ukoliko vlasnik ima probleme sa sluhom, mačke će više komunicirati predenjem, jer će primetiti da mjaukanjem ne privlače pažnju.
Predenjem mačka isceljuje samu sebe
Svi znamo za čuvenu izreku da mačka ima 9 života. Sigurno znate neku mačku iz komšiluka ili mačku nekog prijatelja koja je pala s velike visine i preživela. Istraživanja ukazuju na to da predenje pomaže mačkama kod mnogih zdravstvenih problema koje mogu da dobiju, kao što su prelomi kostiju, problemi sa disajnim organima, povrede mišića i tetiva. Dakle, možemo doći do logičnog objašnjenja zašto mačke preživljavaju padove i brže se oporavljaju od povreda i hirurških intervencija.
Mačke pozitivno utiču na naše mentalno zdravlje
Endorfin je hormon koji se luči u organizmu kao odgovor na stres i njegova uloga je da umiri nastalu zbrku. Ukoliko ste vlasnik mačke, razumećete kada kažemo koliki uticaj mačke imaju na naše mentalno zdravlje. Vreme provedeno sa mačkom, maženje i druženje s njom deluju umirujuće na naš organizam. Da li je to neka nevidljiva veza između čoveka i životinje? Čak i mače na ulici istopi naše srce. Naučnici su utvrdili da mačje predenje snižava krvni pritisak i umiruje otkucaje srca. Dakle, lučenje endorfina dok ste okruženi krznenim prijateljima je neizostavno i veoma lekovito. I samo gledanje mačaka i njihovog šašavog ponašanja može nas zasmejati i umiriti, pa evo jednog snimka:
Da li ste znali da vlasnici mačaka imaju znatno manje šanse da obole od kardiovaskularnih bolesti?
Frekfencija predenja pozitivno utiče na mišićni i koštani sistem čoveka
Frekvencija mačjeg predenja varira između 20 Hz do 140 Hz. Frekvencije ovog intenziteta povoljno utiču na zarastanje kostiju, tetiva, zglobova i smanjenje otoka. Već smo rekli da na ovaj način mačke leče sebe, ali sada vidimo da one utiču i na ljudsko zdravlje. Terapija vibracijama se godinama koristi u medicini i trenutno se rade velika istraživanja i eksperimenti u kojima se koristi mačje predenje. Nauka je mnogo puta dokazala da jačina frekvencije predenja utiče na lučenje antiuplanih materija u telu.
Takođe, postoje brojna iskustva ljudi u kojima govore o tome da ih je upravo mačka spasla dok su imali zdravstvenih problema i da je u tim trenucima ona uvek uz svog vlasnika.
Ukoliko ste vlasnik ovih umiljatih stvorenja, možda niste ni svesni koliko koristi od njih imamo. Nadamo se da ste se u ovom tekstu informisali o kakvoj neverovatnoj životinji je reč i da ste dobili odgovore na mnoga pitanja. Voleli bismo da, ukoliko ste svedok pozitivnog uticaja mačaka na vaše zdravstveno stanje, podelite iskustva s nama u komentarima i da zajedno svedočimo o ovom, slobodno možemo reći, čudu prirode.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0