Kornjača kao kućni ljubimac
🕑 4 min čitanjaNa prvi pogled reklo bi se da kornjače kao kućni ljubimci ne zahtevaju mnogo. Ipak, kao i svako živo biće i njima je potrebno posvetiti vreme, svoju pažnju i obezbediti im adekvatan život. Pre nabavke kornjače dobro se naoružajte potrebnim informacijama i pripremite se za njen dolazak. Kornjače jesu skromne kada je u pitanju nega, ali nikako ih ne treba zapostaviti i staviti njene potrebe sa strane. Jako su lepe i interesantne, pa bez obzira što ne spadaju u grupu pitomih ljubimaca koji bi se mazili po ceo dan, kao što su pas i mačka, sigurno ćete uživati u njihovom prisustvu.
Da li je kornjača pravi izbor za mene?
U svom prirodnom staništu one mogu živeti i do 100 godina, dok u zatočeništvu žive do 40 godina što je prilično dug životni vek. Možda jesu manje zahtevne, ne zahtevaju šetnju, konstantnu pažnju, četkanja, ali to ne znači da ih samo možete spustiti akvarijum i da ne obraćate previše pažnje na njih. Informišite se o tome koji su najbolji uslovi za život kornjače, čime se hrane i kako da vodite računa o njihovom zdravlju.
Kornjače su sve popularnije kao kućni ljubimac, i odličan su izbor ukoliko nemate uslova za nekog drugog ljubimca. Plašljive su prirode i verovatno da jedina interakcija koju ćete imati sa vašom kornjačom jesu pogledi. Najpopularnija vrsta koja nastanjuje mnoge domove jeste crvenouha kornjača.
Crvenouha kornjača
Crvenouha kornjača je poluvodena kornjača i njeno prirodno stanište se nalazi u jugozapadnom delu Severne Amerike. Najviše joj prijaju vlažna mesta sa dosta vode i vegetacije kao što su jezera, močvare, reke i ribnjaci. Svoje vreme najviše provodi u vodi, ali i te kako voli da se prošeta van nje i pronađe dobro mesto za sunčanje.
Kada kupujete kornjaču u petshopu će verovatno biti veličine oko 5cm, ali budite spremni na to da one mogu da porastu i do 30cm. Nemojte se iznenaditi kada krene da raste, već njen životni prostor prilagodite njenoj veličini i nikako je ne puštajte u prirodu, jer niste dobili ono što ste očekivali. Ova vrsta kornjače dolazi iz tropskih krajeva, prilagođena je drugačijem okruženju i nažalost nanosi štetu ekosistemu u našem području. Crvenouhe kornjače važe za jako pitome životinje koje čak mogu toliko da se naviknu na čoveka da će poželeti da budu u važoj blizini i pomaze se.
Žutouha kornjača
Žutouha kornjača za razliku od crvenouhe pored svojih ušiju ima žutu mrlju i pripadaju istoj biološkoj vrsti. Sličnih karakteristika ove dve vrste se ne razlikuju mnogo. Što važi za jednu važi i za drugu vrstu.
Akvarijum za kornjaču
Najbolji akvarijum koji možete da joj obezbedite jeste da što više sliči njenom prirodnom staništu, što bi za početak značilo što veći akvarijum gde će ona imati vodu i suvu površinu za kretanje. Obezbedite vašem ljubimcu akvarijum koji može primiti minumum 20l vode. Najvažnije pravilo glasi: 45l vode na svaka 3cm oklopa kornjače. Sve dok se vodite ovom formulom bićete sigurni da kornjača ima dovoljno prostora za sebe. Što se tiče suvog prostora on treba da zauzima 1/3 akvarijuma.
Suvi prostor možete napraviti tako što ćete jednan komad plute ili drveta staviti u vodu da slobodno pluta ili da se pričvisti za jednu stranu akvarijuma. Kornjaču možete sa vremena na vreme izvaditi iz akvarijuma ukoliko je željna da istražuje prostor oko sebe i da se sprijatelji sa vama. Što se tiče dna akvarijuma ono treba biti prekriveno kamenčićima. U širokom luku izbegavajte plastične akvarijume koji vam se nude. Plastična posuda koju mnogi nazivaju akvarijumom je daleko od idealnog staništa za kornjaču.
Dodatna oprema za akvarijum za kornjače
Dodatna oprema za akvarijum kao što su filter, grejač i UVB lampa su sastavni delovi koje ćete dodati i obezbediti kornjači što kvalitetniji i duži život.
Kao i kod akvarijuma za ribice, filter ima ulogu da vodu i ceo akvarijum održava čistim. Čista sredina je važna za kornjače i utiče na njen kvalitet života. Bilo da odaberete interni ili eksterni filter on treba da ima kapacitet koji može svu vodu u akvarijumu da filtrira.
Idealna voda u akvarijumu za kornjače varira od 24 do 30 stepeni. Kako bi održavali optimalnu toplotu u vodi biće vam potreban grejač za vodu. Termometar će vam pomoći da uvek imate uvid da li je voda dovoljno topla za vašeg ljubimca.
Sunčevu svetlost je od velikog značaja za kornjače. Obezbeđuje dovoljnu stimulaciju vitamina D3 koji je neophodna za rast i razvoj kornjače. UVB lampe su njeni saveznici kada je u pitanju život u akvarijumu.
Hrana za vodene kornjače
Vodene kornjače su mesojedi i biljojedi. Meso i bilje im pružaju sve neophodne nutritijente neophodne za dug i zdrav život.
Meso kojim možete ponuditi kornjaču je:
- Sirova ili kuvana piletina
- Ćuretina
- Govedina
- Riba
Povrće kojim možete ponuditi kornjaču:
- Tikvica
- Zelena salata
- Kuvana šargarepa
- Lišće maslačka
Kada je u pitanju voće, nemojte preterivati već ih sa vremena na vreme ponudite sa bananom, lubenicom, dinjom, jabukom ili borovnicom. Svaka hrana mora biti u sitnim komadićima i ne sme dugo stajati u akvarijumu.
Hrana koju treba izbegavati: spanjač, svekla,kupus i kelj.
Dodaci u hrani koja se može kupiti u petshopu u vidu granula sadrže vitamine, minerale i protein, ali ne treba da predstavlja osnovu ishrane. Najbolje je kombinovati granule, meso sa voćem i povrćem. U prodaji možete pronaći sušene račiće i ribice koje su prava poslastica za kornjače.
Pranje ruku pre i posle hranjenja kornjače
Naviknite se da pre nego što nahranite kornjaču obavezno dobro operete ruke, kako im ne bi preneli bakterije i štetne hemikalije od sapuna, na ovaj način brinete o njenom zdravlju. Pranjem ruku nakon hranjenja brinete o vašem zdravlju, jer su kornjače prenosioci salmonele. Ovo je jako važno, pogotovo, ako je malo dete bilo u kontaktu sa njom, pa bi bilo najbolje da deca ne diraju kornjaču dok ne stvore naviku o higijeni ruku.
Zdravlje kornjače
Oči, oklop i zdrav apetit su glavni pokazatelji zdravlja kornjače. Bistre oči, čvrst oklop, aktivnost u akvariju kao i komzumacija hrane govore da je vaš ljubimac zdrav. Ukoliko primetite bilo kakve promene obratite se veterinaru. Bolesti koje su česte kod kornjača: upala očiju i uha, kožne promene, promene na oklopu, problem sa varenjem, upala pluća.
Kornjača je pripitomljena, iako je kućni ljubimac ona je u zatočeništvu, pa se potrudite da ispratite sve korake neophodne za njen životni prostor i ishranu, kako bi živela dugo i srećno.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0