Morsko prase – karakteristike, cena, ishrana i iskustva
🕑 4 min čitanjaJedno je od najpopularnijih ljubimaca današnjice, i to sa razlogom – lako ih je gajiti, nisu previše zahtevni, dobri su za držanje u stanu, a i jako su simpatični!
Morsko prase poreklo
To je vrsta glodara koja potiče iz Anda u Južnoj Americi. Prvi su ih pripitomili ljudi Inka u Peruu, koji su ih koristili za hranu i lekove. Inke su takođe držale morske prasiće kao kućne ljubimce, a u nekim oblastima su ih čak i obožavali kao svete životinje.
Kada su španski istraživači stigli u Južnu Ameriku u 16. veku, vratili su morske prasiće u Evropu kao egzotične kućne ljubimce. Morsko prase je brzo postalo popularno među bogatima, a ubrzo su uspostavljeni programi uzgoja za stvaranje novih rasa morskih prasića različitih boja, šara i tipova krzna.
Morsko prase – izgled
Karakteristike
Morsko prase je mali, kompaktni glodari sa kratkim nogama i zaobljenim telima. Obično je težak između 500 do 1300 grama i dugački su oko 20-30cm. Morsko prase ima malu glavu trouglastog oblika sa velikim, okruglim očima i kratkim, zaobljenim ušima. Morsko prase ima četiri prsta na prednjim i tri prsta na zadnjim nogama, a stopala su im opremljena oštrim kandžama za kopanje i penjanje.
Jedna od najizrazitijih fizičkih karakteristika morskog praseta je njihovo meko, gusto krzno koje dolazi u raznim bojama i šarama. Neki morski prasići imaju kratku kosu, dok drugi imaju duge pramenove. Određene rase morskog praseta, kao što su peruanski i svileni, imaju posebno dugu, luksuznu dlaku koja zahteva redovnu negu kako se ne bi zapetljala ili spojila.
Osobine
Poznato je po svojoj prijateljskoj, društvenoj ličnosti, što ih čini odličnim kućnim ljubimcima i za decu i za odrasle. Oni su radoznale životinje koje uživaju u istraživanju svoje okoline i interakciji sa svojim vlasnicima. Morsko prase takođe je veoma glasna životinja i komunicira putem raznih zvukova, uključujući cvrkutanje, škripanje, takođe i prede.
Uprkos svojoj maloj veličini, morski prasići imaju velike ličnosti i sposobni su da formiraju jake veze sa svojim ljudskim saputnicima. Oni vole da ih vlasnici drže i maze, i uživaju u druženju sa svojim vlasnicima. Morsko prase je takođe veoma društvena životinja i treba ih držati u parovima ili grupama, jer mogu postati usamljeni i depresivni ako se ostave sami na duži vremenski period.
Sve u svemu, morski prasići su ljubazne, nežne životinje koje su sjajni kućni ljubimci za svakoga ko traži krznenog pratioca. Njihove šarmantne ličnosti i razigrana priroda čine vlasnike radosnim i sigurno će doneti ljubav svakome ko ih primi u svoj dom.
Ishrana
Morsko prase je biljojed koji zahteva uravnoteženu ishranu da bi održali svoje zdravlje. Njihova ishrana treba da se sastoji od sena, svežeg povrća i ograničene količine peleta.
Seno bi trebalo da čini većinu ishrane morskog praseta, jer pomaže u održavanju zdravog sistema za varenje i održava istrošenost zuba. Sveže povrće kao što su kelj, spanać i šargarepa obezbeđuju esencijalne vitamine i minerale. Važno je polako uvoditi novo povrće kako biste izbegli poremećaje u njihovom digestivnom sistemu.
Morskom prasetu je takođe potrebna sveža voda u svakom trenutku. Boca za vodu je najbolji način da se obezbedi voda, jer održava vodu čistom i sprečava izlivanje.
Uravnotežena ishrana i pristup čistoj vodi su neophodni za zdravlje i sreću vašeg morskog praseta.
U Švajcarskoj je zakonom zabranjeno držati jedno morsko prase.
Morsko prase nega
Društvena životinja koja zahteva svakodnevnu negu kako bi osigurao svoje zdravlje i sreću. Evo nekoliko ključnih aspekata nege morskog praseta:
- 1.Smeštaj: Potreban je prostran i siguran životni prostor, kao što je kavez, sa dosta prostora za kretanje i istraživanje. Obavezno im obezbedite mesto za skrivanje, kao što je kartonska kutija ili tunel.
- 2.Ishrana: Kao što je već pomenuto, morskom prasetu je potrebna uravnotežena ishrana koja sadrži seno, sveže povrće i ograničene količine peleta. Obavezno im svakodnevno obezbedite svežu hranu i vodu.
- 3.Higijena: Ima gusto krzno i potrebno mu je redovno negovanje da bi se sprečilo matiranje i da bi mu dlaka bila zdrava. Koristite meku četku da negujete krzno i podrežite nokte po potrebi.
- 4.Vežbanje: Morskom prasetu je potrebna svakodnevna vežba da bi sprečili gojaznost i da bi održali svoje fizičko i mentalno zdravlje. Obezbedite im igračke i siguran prostor za trčanje.
- 5.Socijalizacija: Društvena je životinja i potrebna im je redovna interakcija sa ljudima i drugim životinjama.
Obezbeđivanjem odgovarajućeg smeštaja, ishrane, doterivanja, vežbanja i socijalizacije, možete osigurati da vase morsko prase bude srećno i zdravo.
Morsko prase – zdravlje
Generalno je zdrava životinja, ali kao i svako drugo živo biće, podložno je raznim zdravstvenim problemima. Evo nekih uobičajenih zdravstvenih problema:
- 1.Problemi sa zubima: Zubi morskog praseta nastavljaju da rastu tokom života, tako da moraju da ih troše žvakanjem sena i vlaknaste hrane. Ako im zubi izrastu, to može dovesti do problema sa zubima kao što su apscesi, infekcije i otežano jedenje.
- 2.Problemi sa disanjem: Može razviti respiratorne infekcije, koje mogu biti uzrokovane bakterijskim, virusnim ili gljivičnim agensima. Simptomi uključuju kijanje, kašalj, otežano disanje i iscedak iz nosa.
- 3.Problemi sa varenjem: Ima osetljiv sistem za varenje, a sve nagle promene u njihovoj ishrani ili okruženju mogu izazvati probavne probleme kao što su dijareja ili zatvor.
- 4.Paraziti: Može biti pogođeno parazitima kao što su grinje, vaške i buve, koji mogu izazvati iritaciju kože i gubitak dlake.
- 5.Tumori: Morski prasići su skloni razvoju tumora, koji mogu biti benigni ili kancerozni.
Važno je pažljivo pratiti zdravlje vašeg morskog praseta i potražiti veterinarsku negu ako primetite bilo kakve znake bolesti. Redovni pregledi kod veterinara takođe mogu pomoći da se rano otkriju zdravstveni problemi.
Zanimljivosti
- Morski prasići mogu da progledaju čak 14 dana pre rođenja, dok su još u majčinom stomaku.
- Morski prasići, u savršenim uslovima, mogu da žive i do 7 godina. Do sad najstarije morsko prase po imenu Snowball (snežna grudva), bilo je staro 14 godina i 10 meseci, zahvaljujući čemu je zasluženo dobilo mesto u Ginisovoj knjizi rekorda.
- Morski prasići nisu ljubitelji dremanja, pa su aktivni i do 20 sati dnevno. Najaktivniji su u periodu zore i sumraka.
- Možda zvuči kontradiktorno, ali ovi mališani nisu okretni ni spretni. Nisu dobri u penjanju, niti su preterano razgibani. Više vole da se sakrivaju i da pažljivo istražuju nove prostore.
- Morski prasići komuniciraju pomoću 11 različitih zvukova, u skladu sa situacijom u kojoj se nalaze.
- Kada su srećni, morski prasići skakuću gore-dole, što podseća na pucketanje kokica, pa se zbog toga ta osobina popularno naziva ,,popcorning“.
Izvor:
https://www.apetit.rs/morsko-prase-kao-ljubimac
https://moj.pet-centar.rs/Male-zivotinje/Morsko-prase/
Foto: Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0