Patuljasti kunić kao kućni ljubimac
🕑 6 min čitanjaUkoliko se odlučite da udomite patuljastog kunića, znajte da su kunići sigurno više nego što očekujete. Pored svog neodoljivog izgleda, kupiće vas svojim karakterom. Oni će uživati u vremenu koje provode s vama i nemojte se začuditi ako dođu kod vas željni češkanja i maženja. Po prirodi plašljivi, ove male zekonje nakon što se priviknu na vas postaju prave maze. Saznajte više o njihovom poreklu, kako su se pokazali kao kućni ljubimci, koje su vrste najpopularnije, kao i kakvog su karaktera i kako da odaberete kavez za njih.
Poreklo kunića
Poslednjih godina sve više ljudi odlučuje se da njihov kućni ljubimac bude pufnasti i umiljati kunić. No, pre nego što ih predstavimo i stavimo ih u centar pažnje, da vidimo ko su oni u stvari. Kunići su sisari koji dolaze iz porodice zečeva. Glavna razlika između kunića i zeca jeste ta da se kunić rađa bez dlake, oči otvara nakon dve nedelje. Za razliku od zečeva, oni kopaju jazbine u zemlji, pogotovo ako imaju mladunčiće i žive u zajednici. Zečevi su isključivo divlje životinje koje su u potpunosti adaptirane za život u divljni, dok s druge strane kunići mogu biti divlji i pitomi.
Najpopularnija i najčešća grupa kunića koju viđamo kao kućne ljubimce jesu evropski kunići. Fizički izgled je nešto po čemu svakako razlikuju kunić i zec – kunić ima kraće uši i noge, dok je kod zeca obrnuto. Istorija nam govori da su stari Rimljani bili prvi koji su počeli s pripitomljavanjem kunića i čuvali ih u svojim domovima kao kućne ljubimce.
Kunić kao kućni ljubimac
“Kunić je idealan ljubimac za mene, ne zahteva puno pažnje, održavanje je minimalno i samim tim mu ne treba posvetiti dosta vremena.” Greška. Iako naizgled deluje da njima treba posvetiti malo vremena, u praksi nije tako. Kunići su kućni ljubimci koji od nas zahtevaju malo više od toga. Istina, nećete morati da ga izvodite u šetnju da obavlja nuždu, međutim treba imati na umu par stvari pre nego što se odlučite da ga dovedete u svoj dom. Ova mala, inteligenta i vesela bića vole da budu u društvu i uživaće u vremenu provedenom s vama. Plašljive su prirode pa je najbolje da ih što više navikavate da budu u vašoj blizini. Vole da se maze i nemojte da vas začudi ako trčkaraju za vama u kući ili žele da leže u vašem krevetu.
Vrste kunića
Postoji više rasa pripitomljenih evropskih kunića. Oni se pre svega razlikuju po izgledu, veličini, boji, kao i po životnom veku. Ostale stvari kao što su veličina kaveza, ishrana, karakter i način održavanja prilično su isti za svaku rasu. Neke od najpopularniji vrsta jesu: patuljasti ovnoliki kunić i lavlja glava.
Patuljasti ovnoliki kunić
Patuljasti ovnoliki kunić (mini lop) sigurno će svojim pufnastim izgledom i spuštenim ušima osvojiti vaše srce a da to ne primetite. Zbog svog neodoljivog izgleda i umiljatog karaktera ova rasa je jedna od najpopularnijih vrsta među kućnim ljubimcima. Oni vole da se druže sa svojim vlasnicima, da su u centru pažnje i da budu maženi. Privikavajte ih odmalena na ljudski kontakt, jer generalno kunići su jako plašljivi pošto su oni u prirodi plen, ali kada shvate da nema čega da se boje, postaju pravi zabavljači i verni prijatelji. Mini lop može dostići težinu do 2 kg i životni vek mu je između 4–10 godina. Ova rasa se može naći u raznim bojama: crna, siva, žuta, narandžasta, bela, kao i kombinacija dveju boja.
Lavlja glava
Pogledajte samo ovo malo stvorenje s lavljom grivom. Pa ko mu ne bi odoleo? Lavlje srce u telu zeca. Zbog svog karakterističnog izgleda ova rasa godinama nastanjuje kuće i idealan je kućni ljubimac. Po karakteru su uglavnom prijateljski raspoloženi, energični i druželjubivi. Jako su pametni i uživaju u društvu svog vlasnika. Iako važe za mirne i pitome, nemojte se iznenaditi ako se naljute na vas i malo vas gricnu. Budite strpljivi s njima, vlasnici govore kako im je potrebno vremena da prestanu da se plaše i da steknu poverenje u vas. Kada se to desi, videćete o kakvom malom prijatelju je reč. Ova rasa može težiti do 2 kg i životni vek im je između 7–9 godina. Kao i ovnoliki kunići, i ova rasa može biti u raznim bojama i kombinacijama.
Karakter kunića
Ukoliko mislite da će vaš kunić većinu vremena provoditi ležeći u svom kavezu i ne radeći ništa, grdno se varate. Iako im je potrebno više vremena da se priviknu na ljudsko društvo i da se oslobode straha, nakon toga možemo videti njihov pravi karakter. Važe za veoma vesele, druželjubive, inteligentne i verne životinje. Preferiraju da budu u društvu pa se spremite da u svoj dnevni raspored ubacite i vreme koje provodite s njima. Uglavnom vole da se maze, ali ukoliko primetite da žele da pobegnu i da im to ne prija, nemojte ih siliti. Ako su raspoloženi, neće se stideti da vam sami priđu. Veoma su nežni i osetljivi pa ih tako i tretirajte. Vole da grickaju stvari po kući, a najviše kablove pa bi bilo dobro da im kupite igračke i da se i vi igrate s njima da zanimaciju ne bi tražili među kablovima.
Odabir kaveza
Kada se odlučite da kunić bude vaš novi kućni ljubimac, sigurno ćete želeti da mu osigurate što bolji i lagodniji život. Odabirom pravog kaveza kunići će imati sigurno mesto u svom novom domu. Kao i za ribice i papagaje, i za kuniće važi pravilo da je veliki kavez najbolji izbor. Ukoliko ste u mogućnosti, odaberite što veći kavez kako bi vaš kućni ljubimac imao dovoljno prostora da funkcioniše u njemu, da se opruži i dremne. Kavez od čvrste plastike ili metala bio bi najbolji izbor za ovog glodara. U suprotnom, ukoliko je kavez od drveta, kunić će rado grickati svoju novu kućicu, a takav kavez nije zahvalan ni za održavanje higijene.
Odaberite kavez sa ravnim i čvrstim dnom i prekrijte ga piljevinom. Piljevinu menjajte redovno da bude čista i suva. Kunići nemaju znojne žlezde pa je važno da kavez bude direktno izložen suncu ili bilo kakvom izvoru toplote. Sastavni deo kaveza čine posuda za hranu i pojilica za vodu. Iako je kavez sigurno mesto za vašeg novog kućnog ljubimca, potrudite se da mu omogućite da što više vremena provodi van njega i da uvek ima izbor da li će biti unutar kaveza ili van njega. Ove male zekonje vole slobodno da se kreću i skakuću pa im to i omogućite.
Ishrana
Pored vode koja treba uvek biti sveža, trebalo bi obratiti pažnju na ishranu kunića. Umesto pojilica za vodu, možete koristiti i posudice koje mogu biti praktičnije – kako za vas zbog njihovog održavanja, tako i za same kuniće, jer im je lakše da na taj način piju vodu. Osnovu ishrane čini pre svega seno. Seno čini 80% njihove ishrane i deluje pozitivno na njihov organizam zbog boljeg funkcionisanja probavnog trakta, kao i zbog boljeg dentalnog zdravlja. Neka mu seno bude uvek pristupačno u bilo koje doba dana.
Što se tiče svežeg voća i povrća, trebalo bi i ono bune na meniju. Možete im davati šargarepu, kelj, blitvu, detelinu, peršun, cvetove i listove maslačka. Jako vole da grickaju kupus i zelenu salatu, ali budite obazrivi. Ovo povrće nije najbolje za njihov stomak pa ih počastite malim količinama s vremena na vreme. Što se tiče voća, jabuke, kruške, banane, breskve i šljive mogu da jedu, ali takođe u manjim količinama i što ređe. Ukoliko primetite da imaju retku stolicu, izbacite namirnice koje bi mogle da im škode.
Higijena kunića
Kunići su jako zahvalni kada je u pitanju higijena. Krzno koje nema specifičan miris čiste sami, dok ih vi možete četkati ukoliko imaju duže krzno da se ono ne bi ućebalo. Takođe, oni sami sebi čiste oči i uši. S vremenom i uz dresuru naučiće da nuždu obavljaju na jednom mestu koje ćete vi redovno čistiti. Pročitajte savet veterinara kako naučiti kunića gde da vrši nuždu.
Naučite vašeg kunića da odmalena redovno jede seno, jer će na taj način trošiti zube koji stalno rastu. Oni mogu čak i da prerastu i da prave probleme. Ukoliko dođe do prerastanja, odvedite ga kod veterinara da ih skrati.
Cena patuljastih kunića
Cena za patuljastog kunića varira od mesta gde je kupljen, starosti i same vrste. Uvek ih kupujte na proverenim mestima da ne bi došlo do iznenađenja kada odraste i shvatite da imate zeca a ne kunića u kući (zecu je mesto u prirodi i nije pripitomljen i naviknut na život u kući) ili, daleko bilo, da ima zdravstvene probleme. Na ovom sajtu možete da pročitate više o samoj odgajivačnici, vrstama kunića koje prodaju i koja je cena: https://patuljastikunici.com/.
Okvirno, cene variraju od 1.000 do 4.000 dinara.
Zaključak:
Zaključak: Ukoliko se odlučite da postanete vlasnik patuljastih kunića, naoružajte se strpljenjem i budite spremni da provodite vreme s njima. Iako su plašljive prirode, oni će vremenom uživati u vašem društvu i dobićete male, verne, krznene prijatelje.
Da li vi imate kunića kao kućnog ljubimca ili razmišljate o njegovoj kupovini?
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0