Morski prasići – umiljati i neodoljivi
🕑 2 min čitanjaMorsko prase ili zamorče je vrsta glodara koji potiču iz centralnog dela Južne Amerike. Poreklo imena se vezuje još za 16. vek kada su ih španski osvajači dovezli brodom u Evropu. Ovaj interesantan naziv „morsko prase“ govori da su doneseni preko mora i da se oglašavaju kao prasići.
Ove male živuljke su idealan izbor za prve kućne ljubimce. Mogu biti kratkodlaki i dugodlaki, na vama je da izaberete. Ne treba da vas brine ukoliko prvo upoznavanje ne protekne baš dobro. Po prirodi su plašljiviji, tako da im je potrebno malo vremena da se priviknu na nov životni prostor i ljude oko sebe. Spadaju među najdobroćudnije životinje i za razliku od hrčkova ovi glodari neće iskazati agresivnost niti će pokušati da vas gricnu, tako da slobodno dozvolite vašim mališanima da ih maze. Kroz dan-dva upoznavanja videćete kako će se polako osloboditi i više neće biti sramežljivi kao na početku.
Kako biste se pobrinuli da vaše prasence ima svoj kutak, najbolje bi bilo da mu obezbedite kavez. Nađite prikladno meso u stanu/ kući koje neće biti izloženo promaji. Da bi kućni ljubimac bio zdrav i srećan, dno kaveza pospite piljevinom. Praktikujte čisćenje kaveza i menjanje piljevine jednom nedeljno, time ćete sprečiti mogućnost oboljenja i zaraze, samim tim i nepotrebne odlaske veterinaru.
Za njega su vam neophodne sledeće stvari:
– kavez (dimenzija otprilike 120x60x50 cm)
– posudica za hranu, činijica
– posuda ili pojilica za vodu
– gotova hrana za morske prasiće
– češljić
Ako vodite brigu, ovi čupavci mogu doživeti prosečan životni vek od sedam godina, pa i više. Izuzetno su druželjubivi i komunikativni, o njihovoj potrebi da budu u kontaktu sa drugim živim bićima svedoči i Zakon o zaštiti životinjskih prava koji propisuje da morate imati najmanje dva morska praseta istovremeno.
Međutim, to nije presudno… dokle god mu posvećujete pažnju, igrate se s njim i hranite ga, ono će biti zadovoljno. Ukoliko ste zabrinuti za blagostanje vašeg ljubimca, samo obratite pažnju na držanje tela i zvuke koje proizvodi, oni će vam reći mnogo. Svoje nezadovoljstvo ili glad će vam demonstrirati cviljenjem ili cvoktanjem zuba, što ćete vrlo jednostavno uočiti. Umeju da budu baš naporni i tvrdoglavi kad žele da ih pomazite ili nahranite. Zamorčići koji se osećaju srećno i ugodno proizvešće zvuk dubokog predenja, baš kao mačka. Za njih je komunikacija jako bitna, kao i vama da oslušnete kako biste razumeli njihove potrebe.
Čak ni po pitanju ishrane ovi ljubimci nisu zahtevni, po prirodi su biljojedi. Pored standardizovanih granula za zamorčiće, koje možete pronaći u svakom pet shopu, možete ih hraniti svežim voćem i povrćem. Imajte na umu da će ovi mali gurmani i halapljivci pojesti sve što im date, zato vodite računa da ih hranite umereno. Zamorčići vole igru, gledajte da ih kad god imate priiku pustite da se šetkaju i igraju van kaveza.
Kako da spoznate da je vaše morsko prase zdravo:
– živahno je i ima dobar apetit
– oči mu nisu suzne i krmeljive
– ima suv nosić
– zubići i noktići mu nisu predugački
– dlaka je sjajna i negovana
Imate li vi morsko prase ili nekog drugog kućnog ljubimca? Pišite nam u komentarima svoja iskustva.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0