Čemu služi virtuelna adresa firme?
🕑 3 min čitanjaU svetu tehnoloških inovacija, jedan od noviteta koji je značajno olakšao poslovanje pravnih lica je i nastanak virtuelne kancelarije. Prva registrovana kancelarija ovog tipa pojavila se još 1994. godine u Koloradu, dok je čitav koncept postao stalna praksa u Evropi nekoliko godina kasnije. Poslednjih godina, virtuelna kancelarija je postala vrlo popularna i u Srbiji, tako da bi svaki zaljubljenik u preduzetništvo trebalo pravovremeno da sazna čemu služi virtuelna adresa firme.
Ukoliko tragate za odgovorima na ovo pitanje, u redovima koji slede pročitajte kakvu primenu ima virutelna kancelarija te koje su to njene najveće prednosti. Najpre bi trebalo utvrditi šta je uopšte virtuelna kancelarija.
Šta predstavlja i čemu služi virtuelna adresa firme
Virtuelna adresa firme, odnosno digitalna kancelarija, predstavlja sve češći koncept poslovanja, gde na veb lokaciji dobijate gotovo identičnu uslugu kao u standardnim kancelarijama. To u praksi znači da na jednom virtuelnom mestu imate kompletno opremljen ofis sa adresom, brojem telefona, sobom za sastanke, telefonskom sekretaricom i drugim komunikacionim uslugama – ali bez potrebe za fizičkim radnim prostorom. Primera radi, sa virtuelnom kancelarijom registrovanom na nekoj beogradskoj adresi, firmu možete voditi iz iz drugog grada ili pak sa sela. Elektronsko poslovanje tim putem značajno olakšava vođenje firme.
Koje usluge podrazumeva virtuelna adresa firme
U zavisnosti od paketa koji odaberete, postoji niz usluga koje ćete imati na raspolaganju ako odlučite da svoju kancelariju prebacite u virtuelni prostor. Evo najučestalijih:
- registracija i otvaranje sedišta firme sa poslovnom poštanskom adresom;
- prijem i prosleđivanje poslovne pošte, bilo fizički ili elektronski;
- zastupanje pred poslovnim saradnicima, klijentima ili partnerima;
- skeniranje, kopiranje i štampanje poslovne dokumentacije;
- pravne i knjigovodstvene usluge;
- usluge govorne pošte i javljanja na telefon (odnosno, usluge sekretarice);
- komunikacija sa državnim organima i institucijama;
- savremene marketinške usluge;
- Prostorija za sastanke.
Važno je istaći da ponuda i tip usluge mogu varirati u zavisnosti od toga koju virutelnu adresu firme odaberete za svoj biznis.
Ko najčešće zakupljuje virtuelne adrese
Većina biznismena se odlučuje da zakupi virtuelnu adresu zarad smanjenja troškova u početnim fazama rada, ali i u cilju postizanja profesionalnog imidža i globalno priznatih rezultata. U prvu i sasvim izvesno najbrojniju grupu ljudi koji zakupljuju virtuelnu kancelariju spadaju novi preduzetnici i vlasnici manjih preduzeća. Zatim svakako vredi napomenuti i frilensere te remote radnike (koji rade kod kuće) kojima je potrebna stabilna profesionalna adresa za primanje pošte i održavanje poslovnih sastanaka. Isto tako, neretko se dešava da se i konsultatske firme, e-commerce biznismeni ili pak međunarodne kompanije koje žele prisustvo na novim tržištima opredele za ovaj korak.
Glavna prednost – virtuelna kancelarija štedi vaš novac
Zasigurno jedna od najvećih prednosti ovakvog načina rada je to što se izbegavaju troškovi zakupa fizičkog prostora, ali i opremanja kancelarije, zapošljavanja radnika te svih ostalih pratećih troškova. Novac koji biste odvojili za ovakve dažbine, sa virtuelnom kancelarijom možete pametno uložiti za razvijanje svog biznisa, što može ostaviti pregršt benefita, pogotovo ukoliko ste skorije registrovali poslovanje.
Druge prednosti virtuelne adrese firme
Iznajmljivanje virtuelne adrese, osim finansijskih povoljnosti, može ostaviti sijaset drugih benefita po vaše poslovanje. Najpre bi trebalo spomenuti fleksibilnost koja vam omogućava da se u svakom momentu obratite svim klijentima ili radnicima sa bilo koje lokacije. Potom svakako vredi istaći i povećanje radne efikasnosti, kao i činjenicu da firma registrovana na prestižnoj adresi može značajno uticati na sticanje pozitivnog prvog utiska.
Važno je napomenuti da vas virtuelna adresa firme ne ograničava da zaposlite ljude koji se nalaze isključivo u vašem okruženju, već da možete sarađivati sa ljudima iz bilo kojeg kraja sveta.
Da li je rizično osloniti se na virtuelnu adresu firme
Iznajmljivanje virtuelne adrese sa sobom donosi izvesne rizike. Recimo, neki klijenti vas mogu smatrati neozbiljnim ili nekonkurentnim ukoliko se oslanjate isključivo na usluge virtuelnog ofisa, odnosno ako nemate fizičku kancelariju. Isto tako, iako mahom ostavlja pregršt povoljnosti, rad od kuće i navikavanje na digitalno poslovanje uvek može predstavljati izazov za nekolicinu saradnika – što kasnije svakako može rezultirati manjom produktivnošću ili lošijim poslovnim rezultatima. Međutim, i povrh svega, iznajmljivanje virtuelne kancelarije se može pokazati kao odličan strateški korak. Nadamo se da vam je ovaj tekst ponudio kvalitetne odgovore na najvažnija pitanja o virutelnoj kancelariji.
Foto:Freepik.com
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0