Kako dijagnostikovati i rešiti problem prekomernog ispuštanja vode ili pare kroz ekspanzioni ventil?
🕑 3 min čitanjaS obzirom da reguliše pritisak i temperature fluida, ek ventil je izuzetno važan za sisteme grejanja i hlađenja. Kvar poput prekomernog ispuštanja vode kroz ekspanzioni ventil se dešava vrlo često i nažalost može biti potencijalno opasan problem koji prouzrokuje materijalnu štetu ili poplave. Kako biste sprečili nastajanje havarija obimnije razmene, evo kako dijagnostikovati i rešiti problem prekomernog ispuštanja vode ili pare kroz ekspanzioni ventil
Koju funkciju ima ekspanzioni ventil?
Ekspanzioni ventil ima zaštitnu ulogu u regulisanju pritiska u sistemu, tako što ispušta višak vode ili pare u situacijama kada je pritisak suviše visok. Na taj način sprečava oštećenje ili pucanje sistema koje bi se izvesno dogodilo pri prekomernom pritisku.
Kada je ispuštanje vode i pare prekomerno?
U određenim situacijama dolazi do prekomernog ispuštanja vode i pare. Ovaj problem ćemo najpre prepoznati po stalnom curenju vode ili pare iz ventila, kao i po ventilu (ili zaštitnom alarmu) koji se često aktivira bez nekog logičnog razloga. Smanjen pritisak u sistemu je takođe jedan od znakova koji nas može podstaći da pomslimo da ipak postoji problem i da će možda biti potrebna zamena ek ventila, a isto tako može biti reč i o korozije ili drugim vidnim fizičkim oštećenjima.
Kako se radi dijagnostika ovog problema?
Da bi se uradila pravilna dijagnostika, potrebno je utvrditi tačan uzrok prekomernog ispuštanja vode ili pare kroz ek ventil. U nastavku teksta pročitajte najčešće uzroke.
Previsok pritisak u sistemu
Najčešći razlog je previsok pritisak u sistemu. Do ovog problema dolazi usled kvara na pumpi, zagušenja u cevima ili mana u radu regulatora pritiska.
Neispravan ekspanzioni ventil
Drugi najčešći problem je neispravan ek ventil. On može biti zastareo ili oštećen zbog nepravilnog zatvaranja ili akumulacije prljavštine unutar ventila. Bez obzira koji je uzrok kvara, uvek je potrebna zamena ek ventila.
Problemi sa ekspanzionim rezervoarom
Ekspanzioni rezervoar ponekad ne radi, zbog čega regulacija pritiska u sistemu posledično može biti nepravilna. Kada je reč o zastoju rezervoara, tada se najčešće radi o problemu sa membranom ili prepunjenosti fluidom.
Kako možemo rešiti problem?
Ovakve probleme je najbolje prepustiti iskusnom vodoinstalateru koji se razume u ek ventile. Profesionalno i stručno lice će nakon otkrivanja pravog uzroka odraditi pravilnu intervenciju i time potpuno rešiti problem.
Počinje od provera pritiska u sistemu
Vodoistalater će obično početi od provere pritiska u sistemu. Koristiće manometar za merenje pritiska i sagledati očitane vrednosti sa preporučenim vrednostima za vaš sistem. U slučaju da se ustanovi povišen pritisak, može se zameniti pumpa ili ek ventil.
Pregled i čišćenje ek ventila
Da bi sistem ponovo funkcionisao neophdno je uraditi čišćenje ek ventila. Vodoistalater će isključiti sistem, a zatim pažljivo skinuti ek ventil, očistiti ga ili zameniti po potrebi.
Provera ekspanzionog rezervoara
Izuzetno je važno proveriti i ekspanzioni rezervoar, membranu te da li je rezervoar prepunjen. U slučaju pojave problema, neophodno je reagovati i uraditi popravku.
Testiranje sistema nakon popravki
Kada vodoinstalater završi sa svim popravkama, on će vratiti sve delove na mesto i ponovo testirati ceo sistem. U ovom slučaju važno je proveriti da li dolazi do prekomerne pare.
Preventiva
Uvek je bolje sprečiti nego lečiti. Čistite i pregledajte ekspanzioni ventil najmanje jednom godišnje. Redovno rezervišite dolazak vodoinstalatera, kako biste imali uvid u stanje svih ventila, odvoda, kao i pritiska u sistemu (koji će majstor prilagođavati po potrebi).
Koji ek ventil izabrati?
Odabir ek ventila zavisi od tipa i kapaciteta sistema koji koristite, kao i od radnog pritiska, vrste fluida, ali i drugih komponenti. Ukoliko tražite ek ventil za sistem za grejanje, izaberite ekspanzioni ventil, koji se koristi za regulisanje pritiska u kotlovima, radijatorima i cevima. Kod njega je važno da izdrži visoke temperature i pritisak koji je karakterističan za grejanje. Sa druge strane, ako tražite ek ventil za rashladni sistem koji reguliše protok rashladnog fluida kroz isparivač, odaberite ek ventil koji radi na nižim temperaturama i pritiscima. Za veće sisteme izaberite veće ek ventile.
Važno je proveriti specifikaciju ventila da bi znali da li može izdržati maksimalni radni pritisak vašeg sistema. Preveliki pritisak može dovesti do kvara ventila ili potpunog oštećenja sistema. Isto tako, ventil mora funkcionisati i na minimalnim radnim pritiscima, kako bi pružio siguran rad sistema.
Preporuka je izračunati protok fluida kroz sistem i odabrati ventil koji može da podnese taj protok. Ovo je obavezno za rashladne sisteme gde neadekvatan ventil može dovesti do nepravilnog hlađenja ili smrzavanja isparivača.
Slušajte savete
Od vašeg vodoinstalatera možete dobiti puno upotrebljivih saveta koji će vam pomoći da dobro održavate, kako ek ventile, tako i kompletan sistem. Saveti stručnjaka vas vrlo lako mogu spasiti nepotrebnih grešaka koje pojedinci koji nimalo ne poznaju ek ventile inače veoma često znaju napraviti. Pridržavanjem saveta ćete ostati bezbedni, bar dok vodoinstalateri ne dođu kod vas i ne reše nastali problem.
Foto:Freepik
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0