Pisanje tekstova za web i Chat GPT
🕑 7 min čitanjaKvalitetan pisani sadržaj je jedan od najmoćnijih načina za privlačenje pažnje korisnika interneta, zadržavanje posetilaca na web sajtovima i ostvarivanje željenih konverzija. Međutim, sa pojavom novih naprednih tehnologija i alata zasnovanih na veštačkoj inteligenciji, kao što je ChatGPT, promenio se i način na koji pisci i kopirajteri rade svoj posao.
Kao deo porodice generativnih jezičkih modela, ChatGPT predstavlja inovativni pristup interaktivnom pisanju. Ovaj AI model sposoban je da generiše tekstualno relevantne odgovore na postavljene upite i da na jedan dinamički način učestvuje u konverzaciji.
Sa druge strane, copywriting, veština stvaranja privlačnih i persuazivnih (sugerišućih) tekstova radi postizanja marketinških ciljeva, igra ključnu ulogu u izgradnji brenda i stvaranju emocionalne povezanosti publike sa tim brendom. Pisanje tekstova za web i copywriting čine snažan tandem koji može transformisati način na koji brendovi komuniciraju sa svojim ciljnim auditorijumom.
Ova tema istražuje sinergiju između tradicionalnog pisanja za web, copywriting-a i inovativnih tehnologija kao što je ChatGPT, ističući značaj prilagodljivosti, relevantnosti i efikasnosti u savremenom digitalnom okruženju.
Šta je AI copywriting?
Upotreba alata koji koristi veštačku inteligenciju za pisanje tekstova i marketinškog sadržaja za potrebe poslovanja naziva se skraćeno AI copywriting. Postoji mnoštvo alata koji se koriste u tu svrhu, kao što su Copi.ai, Jasper ili Google-ov Bard. Ipak, danas najpoznatiji i najkorišćeniji je svakako ChatGPT, koji je podržan i za srpski jezik. Pomenuti alati mogu kreirati tekstove, postove na blogu, e-poruke, recenzije i opise proizvoda.
AI copiwriting je napredna tehnika koja povezuje jezičke modele sa marketinškim ciljevima kako bi se generisali efikasni i publici privlačni tekstovi. Jedna od njegovih najvećih prednosti je brzina i efikasnost, odnosno učinkovitost. Dodatnu pogodnost predstavlja činjenica da je moguće prilagoditi stil pisanja i sam sadržaj specifičnim zahtevima potrošača.
Međutim, važno je naglasiti da korisnik ovih alata mora imati ulogu supervizora i korektora teksta. To se pogotovo odnosi na ljude koji ChatGPT ili neki drugi sličan AI model koriste u poslovne svrhe.
Kako ChatGPT funkcioniše?
ChatGPT (Generative Pre-trained Transformer) predstavlja vrhunsku tehnologiju veštačke inteligencije razvijenu od strane kompanije OpenAI. Funkcioniše na osnovu moćnog jezičkog modela poznatog kao GPT-3.5, koji je obučen na ogromnom skupu podataka sa interneta. Dizajniran je tako da generiše tekstualne relevantne odgovore na upite koje mu postavi čovek (korisnik).
Ključna karakteristika ChatGPT-a ležu u njegovoj generativnoj prirodi. Umesto da se oslanja na unapred definisane obrasce odgovaranja, ovaj jezički model može samostalno da kreira nove tekstove, koristeći veštine koje je “naučio” tokom treninga. Međutim, iako je sposoban da odgovori impresivnim jezičkim zadacima, važno je napomenuti da nema sopstveno duboko razumevanje stvari.
Interakcija sa ChatGPT-jem se odvija putem tekstualnih upita. Korinici mogu postavljati pitanja i zadatke, zatražiti savete i jednostavno komunicirati sa njim. Tehnologija je korisna u različitim oblastima života, uključujući podršku korisnicima, edukaciju, kao i generisanje tekstova za potrebe copywriting-a.
Pri korišćenju vrlo je važno kakav upit ChatGPT dobije od korisnika. Na primer, ako mu date upit “Prednosti zdrave ishrane” kao rezultat ćete dobiti generisan tekst o tome koje su blagodeti po organizam čoveka ako se hrani zdravo. Međutim, ovako uopšten naslov za posledicu će imati i isti takav tekst koji sadrži samo osnovne informacije. Što više budete precizirali vaše pitanje, i tekst, odnosno odgovor koji dobijete, će biti sofisticiraniji i detaljniji.
Ovde posebno treba naglasiti da ChatGPT nije bez grešaka, iako je izuzetno napredan. Zato je neophodno održavati balans između tehničkih mogućnosti i realnih očekivanja kako bi se optimalno iskoristili potencijali ovog pametnog alata.
Ograničenja i izazovi korišćenja ChatGPT-a
Definitivno je da ChatGPT ima brojne prednosti, ali isto tako postoje i ne mala ograničenja kada je njegova upotreba u pitanju. Ta ograničenja treba ozbiljno uzeti u obzir kada ovaj i slične alate koristite za pisanje tekstova!
Nesavršenost u razumevanju prirodnih jezika
Jedan od glavnih limita je to što ChatGPT kao model veštačke inteligencije nije savršen u pogledu razumevanja, interpretacije i generisanja ljudskog (prirodnog) jezika.
Usled toga, imamo greške u predstavljenim podacima i gramatici (što je ređe na tzv svetskim jezicima, poput engleskog, francuskog ili španskog). Isto tako, postoji i nedoslednost odgovora i nerazumevanje upita na pravi način.
Svi ovi nedostaci ukazuju na neophodnost naknadnog uređenja teksta od strane čoveka, kopirajtera ili pisca.
Smanjena mogućnost izrade kreativnog i emotivnog teksta
ChatGPT i drugi slični alati mogu kreirati marketinške sadržaje koji povećavaju prodaju i druge tekstove sa puno tačnih podataka i informacija jer im je baza znanja zaista velika, praktično ceo internet. Međutim, kreativan i emotivno rezonantan tekst, koji će pokrenuti osećanja kod publike i čitaoca, isključivo može da napiše čovek, bar za sada.
Da se razumemo, tekst napisan od strane veštačke inteligencije može biti zaista dobar i kvalitetan. Međutim, lični pečat pisca i “emocionalnu žicu” može da ima samo tekst koji je kreiran od strane ljudskog bića.
Unikatnost i originalnost teksta
Još jedno od ograničenja može biti i to što ChatGPT neće moći da generiše tekst koji je potpuno jedinstven i originalan. Iako je baza podataka iz koje “vuče” znanje zaista ogromna, ipak su to rečenice i fraze koje je “pokupio” negde sa interneta, iz tekstova koji su već napisani. Što je upit specifičniji i specijalizovaniji a baza podataka za njega manja – to će i tekst koji generiše veštačka inteligencija biti manje originalan i više će ličiti na one koji se već nalaze na internetu.
Autorska prava i plagijati
Na kraju, treba istaći da postoji i izazov u smislu generisanja teksta koji je delimično prekopiran. To znači da delovi teksta koji vam GPT plasira mogu biti vlasništvo drugih ljudi, poput pesama ili naučnih članaka. Upravo iz razloga autorskih prava, brojni izdavači širom sveta su zatražili donošenje novih zakona kada je u pitanju generativna veštačka inteligencija i sprečavanje nedozvoljenog korišćenja sadržaja.
Kako iskoristiti ChatGPT za SEO i marketing sadržajem?
Moglo bi se reći da je ChatGPT moćan alat za unapređenje SEO i marketinških strategija. Ali samo pod uslovom da znate da ga iskoristite na pravi način!
GPT, kao inovativni pristup brendiranju i oglašavanju, na nekoliko načina pruža gotovo neograničene mogućnosti kada je u pitanju generisanje visokokvalitetnog teksta i stvaranje relevantnog sadržaja koji privlači i angažuje ciljanu publiku:
Osmišljavanje ideja za temu
Ako nastupate na internetu, logično je da će vaš prvi korak biti kreiranje i pokretanje WP sajta. Međutim, koliko god da je brz i lepo dizajniran, sajt sam po sebi nije dovoljan. Kvalitetan i relevantan sadržaj koji čitaocu pruža korisne informacije je kamen temeljac kada su u pitanju digitalni marketing i copywriting.
Iz tog razloga, pre početka pisanja teksta uvek razmišljamo o novim idejama, temama i naslovima koji će privući saobraćaj ka određenoj web lokaciji i omogućiti bolji korisnički doživljaj. Samim tim, biće i više potencijalnih klijenata koji će pokrenuti veći broj konverzija.
Najjednostavnije rečeno, posao osmišljavanja tema, naslova i samog sadržaja jednim delom je nauka (istraživanje ključnih reči, konkurencije i Google trendova), a drugim delom umetnost (pronalaženje kreativnog načina da klijentima ponudimo vredan sadržaj). ChatGPT nam može pomoći tako što će generisati ideje o najrazličitijim temama i to u prilično velikom obimu.
Sa stanovišta optimizacije za pretraživače, nikako nije preporučljivo koristiti iste termine a pogotovo preterivati sa ključnim rečima u tekstu. Isto tako, nije dobro ni koristiti naslove koji se na netu već pojavljuju. Potrebno je biti jedinstven a pritom pronaći naslov koji će zaintrigirati i zainteresovati publiku.
Pisac koji raspolaže obimnim tezaurusom je moćan, a ako pritom na pravi način zna da iskoristi prednosti ChatGPT-a, onda je još moćniji.
Koristeći generativnu veštačku inteligenciju, u mogućnosti smo da znatno brže osmislimo i pronađemo alternative za naslove naših članaka, blogova ili oglasa. Umesto da provedemo sate i sate pred praznim dokumentom razmišljajući o naslovu teme i čekajući da nam na pamet padne nešto potpuno unikatno, ChatGPT nam može ponuditi mnoštvo ideja. A mi možemo da odaberemo one koje nam se čine najpogodnijim u našoj marketinškoj kampanji.
Smernice u kreiranju sadržaja
Kada odaberete temu, možete iskoristiti ChatGPT da napravite nacrt teksta, odnosno da dobijete njegov sadržaj. Tako definisan sadržaj teme koju obrađujete, ukoliko vi kao kopirajter to zatražite, imaće podnaslove koji su SEO friendly. Naravno, ne morate prihvatiti sve sugestije koje dobijete, ali vam one mogu poslužiti kao dobre smernice za dalje pisanje.
Sprovođenje preliminarnog istraživanja
Aktivnost preliminarnog istraživanja dolazi sa velikim upozorenjem koje se zasniva na ograničenjima u korišćenju ChatGPT-a. Iako ovaj OpenAI alat može biti moćna pomoć u istraživanju neke teme, potrebno je rigorozno proveriti podatke koje od njega dobijete. Osim činjenice da ChatGPT može dati pogrešne informacije, takođe morate imati u vidu i vremensko ograničenje, jer u njegovoj bazi ne postoje podaci nakon januara 2022. godine.
Nedostaci ChatGPT-a za SEO na koje morate obratiti pažnju
Bez obzira na to što ima zaista veliku bazu znanja na raspolaganju, ovaj softver trenutno nema kapacitet da pruža tačne odgovore na određena usko specijalizovana pitanja. Zbog toga neće biti u mogućnosti da uvek obradi sve interakcije sa korisnicima.
Sa druge strane, nije ni nepogrešiv. Iako ima gotovo trenutni pristup ogromnom broju informacija koje se nalaze na internetu, u pitanju je ipak softver veštačke inteligencije čija je baza podataka isključivo vezana za online resurse. Većina korisnika interneta je svesna da su brojne informacije koje se mogu pronaći na netu a do kojih dolazi i ChatGPT netačne, slučajno ili namerno. U slučaju nedostatka većeg broja izvora, može se dogoditi da ChatGPT “povuče” i prikaže podatke koji jednostavno nisu tačni.
Osim toga, optimizacija web stranice i sadržaja koji se na njoj prikazuje je nešto što bi trebalo prepustiti SEO ekspertima, stručnjacima koji su dugo u ovom poslu i znaju kako funkcioniše sistem rangiranja na Google-u.
ChatGPT, bar za sada, nije u mogućnosti da vam pruži najbolju uslugu i da vam “na tacni posluži sadržaj” koji će biti stoprocentno optimizovan (i tačan). Neophodno je detaljno i pažljivo proveriti sve informacije koje od njega dobijete, a tekstove dodatno urediti i prilagoditi SEO standardima.
Umesto zaključka: uticaj ChatGPT-a na budućnost kopirajtinga
Copywriting je danas veoma razvijena grana veb industrije, a sigurno je da veštačka inteligencija (u ovom slučaju ChatGPT) itekako ima uticaja na njen dalji razvoj.
Sa jedne strane, GPT i drugi alati za pisanje tekstova koji se baziraju na AI imaju potencijal da rad pisaca učine efikasnijim. Na primer, mogu u kratkom vremenskom intervalu da proizvedu velike količine pisanog sadržaja. Osim toga, tekst koji generišu će vremenom postati optimizovaniji i prihvatljiviji za rangiranje sadržaja u Google pretrazi, što će u mnogome olakšati rad kopirajterima.
Sa druge strane, stoji razmišljanje da bi rasprostranjena upotreba ChatGPT-a i sličnih AI alata mogla da dovede do smanjene potražnje za kopirajterima na tržištu rada. Kako alati postaju napredniji, tako će se smanjiti potreba za angažovanjem ljudi ili će možda doći do smanjenja cene rada.
Međutim, kao i uvek u stvarnosti, odgovor treba tražiti negde između. Kao prvo, malo je verovatno da će alati za pisanje tekstova moći u potpunosti da zamene kopirajtere i marketinške stručnjake. Umesto toga, verovatnije je da će biti samo ispomoć ljudima koji se bave proizvodnjom sadržaja, omogućavajući marketarima i piscima da se usredsrede na kreativnije aspekte svog rada, kao što su razmišljanje i planiranje.
Štaviše, pojedinci tvrde da će znanje marketinških stručnjaka i kopirajtera postati još vrednije, jer će sposobnost razumevanja i rada sa tekstom generisanim od strane veštačke inteligencije biti zapravo skup specijalizovanih, cenjenih veština.
U svakom slučaju, uticaj ChatGPT-a na tržište rada kada su u pitanju kopirajteri će biti složen i višestruk, ali predviđati nešto preciznije, bilo bi krajnje nezahvalno. Ostaje nam samo da sačekamo i vidimo gde će nas ekspanzija tehnoloških trendova odvesti u budućnosti.
Foto:Unsplash
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0