6 neverovatnih prednosti igranja igrica
🕑 2 min čitanjaIako svi pričaju o lošim stranama igranja video- igara, ipak nije sve tako crno, na sreću brojnih gejmera!
Prema jednoj studiji, samo 21% osoba koje redovno igraju video- igre su mlađe od 18 godina. Video igre su zabavna distrakcija i hobi, ali imaju i brojne posledice po zdravlje. Istraživanja su pokazala da video-igre i te kako izazivaju zavisnost i kod dece i kod odraslih. Neki pojedinci doživljavaju i promene raspoloženja nakon igranja igara, dok neki iskuse i hiperkoncentraciju.
S druge strane, neki pojedinci, nakon preučestalog igranja video-igara, imaju problema sa koncetracijom i fokusom. Isto tako, izmišljeni svet igara može da dovede do toga da dete beži od stvarnog sveta i da kasnije ima poteškoća sa socijalizacijom i prilagođavanjem na stvarni svet… Da, sve ide u prilog tome da video- igre nisu dobre po naše zdravlje.
Međutim, studije su pokazale da ovaj vid zabave može imati i benefite. Evo o čemu se radi.
Čitanje
Studije su pokazale da deca koja igraju video-igre imaju razvijeniju sposobnost čitanja. Ovo se čak ispostavilo i kod dece koja su imala poteškoća sa čitanjem. Naučnici misle da se ovo dešava jer deca moraju da shvate tekstualno upuststvo tokom igranja. Ali tu je i zabavni faktor. Deca koja nevoljno čitaju knjige će rado ići na forume ne bi li saznali novosti o omiljenoj igri. Ipak, ovo ne znači da video-igre mogu da zamene knjige.
Vizuelno- prostorne veštine
Mnoge igre, poput Majnkrafta, imaju 3D virtuelni svet kojim deca upravljaju. Bez GPS-a i drugih aplikacija za navigaciju. Ovo rezultira boljoj orijentaciji u prostoru i boljem razumevanju prostora i razdaljine.
Rešavanje problema
Srž svake igre jeste rešavanje izazova. Od puzli, preko misterija, do misija, upravljanje virtuelnim svetovima… sve do nudi deci šansu da se suoče s problemom i da rade na pronalaženju najbolje opcije i rešenja. Neka istraživanja su čak pokazala da deca koja igraju spomenute igre imaju razvijenije sposobnosti planiranja, organizacije i fleksibilnog razmišljanja. Ipak, još uvek nije dokazano da se ove veštine mogu upotrebiti na stvarni život, jer zasad, ne postoje istraživanja na tu temu.
Socijalne interakcije
U stvarnom svetu, mnoga deca imaju problem s sklapanjem prijateljstava. Video- igre pružaju mogućnost da se povežu s ljudima na pozitivan način. Ipak, ovde postoje brojne opasnosti, pa je savet da kontrolišete sa kim vaše dete igra onlajn igru.
Imaginacija i kreativnost
Kod dece nižeg uzrasta, postoji prostora za maštovitu igru, poput LEGO kocki i igranja s lutkama. Ali za stariju decu i tinejdžere, video- igre su sjajan način za buđenje kreativnosti. U jednoj studiji pokazano je da igre razvijaju i kreativno mišljenje i radoznalost.
Karijera
Iako zvuči daleko, kada pogledate vaše dete, ali postoji velika šansa da kada odraste, vaš mališan uđe u biznis svet video-igara. A u pitanju je prosperitetna industrija koja se samo razvija.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0