Šta je NFT – non-fungible token?
🕑 4 min čitanjaPre samo godinu dana prvi put smo videli skraćenicu NFT, klimnuli glavom i pravili se da znamo šta smo pročitali. A nekoliko meseci kasnije učinilo nam se kao da ceo internet priča o ovoj novoj tehnologiji. Ili je to ipak neka digitalna moneta? Ili umetnost? Ne stvarno, šta je zapravo NFT? Pa hajde da pokušamo da što jednostavnije objasnimo ovaj novi fenomen…
Svi smo pročitali vesti kako mnoge zvezde i velike kompanije, kao što su Disney, Adidas ili McDonalds, prodaju neke digitalne sličice za iznose od kojih nam se zavrtelo u glavi. Čuli smo i da mnogi pričaju da NFT predstavlja budućnost trgovine umetnosti, ali i nekih koji kažu da je sve tek mehur koji samo što nije pukao. Pa, hajde da krenemo iz početka…
A šta uopšte znači ta skraćenica?
NFT je skraćenica za non-fungible token, tj. nezamenjiv token. Ovo, doduše, ne pojašnjava puno stvari, ali recimo da je u pitanju neka jedinstvena imovina koja postoji isključivo u digitalnom obliku. Ako znamo da svaka digitalna stvar može da se kopira nebrojeno puta i da svaki put ostane identična, kako onda misle da ti prodaju nešto što baš svako može da ima? Pa ako već pričamo o umetnosti, to je slično kao što svako može da kupi print Mona Lise, ali samo jedna osoba poseduje originalnu sliku.
Verovatno ste već čuli i priče o bitkoinu ili nekoj drugoj kriptovaluti. Poštedećemo vas bolnih tehničkih detalja, ali, u suštini, postoji mnogo kriptovaluta, a jedna od njih se naziva i etereum. I ona je veoma usko vezana za NFT. Naime, etereum može da čuva dodatne informacije koje omogućuju ljudima da kreiraju i razmenjuju te nezamenjive tokene ili NFT.
Dobro, ali šta sve konkretno može da bude taj NFT? Nezamenjiv token može biti skoro sve, dogod je u pitanju digitalna stvar – snimak pesme, neko grafičko delo ili, recimo, video-klip. Zapravo, NFT tržište digitalnih umetničkih dela trenutno naprosto cveta. I, znamo na šta mislite… Zar ne možete jednostavno da kopirate ovo delo digitalne umetnosti bez besmislenog bacanja para? Upravo tako! Ali ako ste kupili NFT, u suštini ste kupili sertifikat o autentičnosti. Svako može da pogleda i vidi da posedujete original. Svi ostali imaće samo kopiju.
Ma, da li da ja to ipak kupujem?
Da li je NFT zapravo neki vid kolekcionarstva digitalne umetnosti? Mnogi bi voleli da to postane slučaj i da u tom smeru treba da se razvija NFT, mada mi lično mislimo da je umetnost možda prejaka reč za sve digitalne džidža-bidže koje se basnoslovno plaćaju. Mi to više vidimo kao neku vrstu investicije. Drugačije ne možemo da objasnimo zašto bi neko, recimo, platio 390.000 dolara za 50 sekundi spota pevačice Grimes koji svako od nas može da pogleda. Ili sličicu Gucci duha od 82.000 dolara. Ili možda tvit koji je dostigao cenu od 2,5 miliona dolara. A šta tek kažete za digitalnu sliku umetnika pod imenom Beeple koja je na aukciji otišla za (da li ste spremni?) – 69 miliona dolara! Iako svi ovi radovi, naravno, mogu da se reprodukuju milion puta, NFT vlasniku daje ono što ne može da se kopira – vlasništvo nad digitalnim zapisom. Važno je napomenuti da umetnik zadržava autorska prava i može da napravi koliko želi kopija.
U tom svetlu na NFT se trenutno gleda kao na sjajnu platformu za prodaju digitalnih radova. Na primer, ako ste umetnik koji je napravio neki GIF ili recimo stiker, kako biste mogli na njemu da zaradite? Pa, pre pojave NFT-a gotovo nikako. Objavili biste ga na nekoj društvenoj mreži, svi bi ga širili dalje a vi ništa od toga ne biste imali. Danas biste već pokušali da najpre sebi izgradite ime i potom ga prodate na nekim od sajtova za berzu NFT radova. Trenutno postoji puno portala na kojima možete da kupite, odnosno da prodate NFT – MakersPlace, Nifty Gateway, Rarible, OpenSea…
Međutim, kad god se povede priča o NFT umetnosti, nekako se taj umetnički deo brzo zaboravi i priča isključivo o novcu, tj. o profitu. Svako ko je za dolar kupio sličicu pomenutog digitalnog umetnika Beepla, danas može da je proda i za nekoliko stotina hiljada dolara. I tu otprilike vidimo da je malo koga briga šta zapravo kupuje, te da se najveći deo NFT transakcija vodi s potencijalnom zaradom na umu. Ukoliko u budućnosti slučajno padne potražnja i mogućnost za zaradom, isti ovi ljudi će se najverovatnije okrenuti i napustiti NFT priču. I baš tu leži najopasnija zamka zbog koje se konstantno provlači tema o mehuru koji svakog trenutka može da pukne. A i ne mora. Trenutno je NFT u uzlaznoj putanji i svakim novim danom nova kompanija i druga poznata ličnost pokušavaju da iskoriste trend i ponude svoje digitalne radove – Marvel, Silvester Stalone, Nike, Bil Mari, Coca-Cola, pa čak i EXIT festival. S obzirom na to da je u pitanju još uvek mlada tehnologija, ostaje nam samo da vidimo u kom će se pravcu razvijati i da dopustimo tržištu da samo odredi da li za NFT danas ima mesta i u kom obliku, ili je ipak u pitanju bio kratak i zabavan trend. A ako NFT ipak ostane sa nama i u dalekoj budućnosti, uvek ćemo, kao i za kriptovalute, moći da naknadno kukamo zašto nismo kupili bar nekoliko komada pa da ostatak života provedemo na plaži nekog tropskog ostrva…
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0