Vodič za kupovinu sokovnika – šta sve treba da znate
🕑 2 min čitanjaNajbolji način da započnete jutro jeste sa čašom punom vitamina. Uz zdrav doručak najbolje se slaže sveže ceđeno voće. Ipak kupovni sokovi nisu najbolji za naš organizam, prepuni su boja i šećera, stoga najbolje bi bilo da sebi priuštite jedan odliačan sokovnik. Izbor pravog sokovnika je kompleksna stvar, ali zato je Moja Praktika tu da vam olakša izbor. Predstavljamo vam sve što treba da znate pre nego što kupite sokovnik.
Osnovna razlika
Kako bi što preciznije izabrali savršeni sokovnik moramo prvo da odredimo vrste sokovnika. Napomenućemo samo da postoji i cediljka, ali ona se koristi samo za citrusno voće kao što su limun i narandža. U prodavnicama možete pronaći dve vrste sokovnika:
- sokovnik na centrifugu
- sokovnik sa hladnim ceđenjem.
Sokovnik na centrifugu
Funkcioniše tako što pri velikoj brzini samelje voće i na taj način izlazi sok. Prednos je ta što se lakše čisti, lako se i koristi, a i nešto su jeftiniji. Mana je ta što prilikom korišćenja dolazi do stvaranje toplote tako da se sok i termički obradi i na taj način izgubi deo svoje nutritivne vrednosti. Takođe bitno je napomenuti da ovaj sokovnik dosta bučan i nije pogodan za pravljenje soka od lisnatog zelenog povrća zato što može doći do začepljenje otvora kroz koji sok izalzi. Sok isceđen kroz ovaj sokovnik ima i kraći rok upotrebe, odnosno sok koji se napravi mora se odmah i popiti.
Sokovnik na hladno ceđenje
Radi na drugačijem principu. Na ravnoj ploči voće se gnječi i na taj način dolazi do soka. Ovaj proces ne stvara toplotu i odatle dolazi i njegov naziv. Efikasnije se dolazi do soka koji je bogat pulpom, može da se odlaže u frižideru i nekoliko dana, a takođe ne dolazi do gubitka nutritivne vrednosti. Njegove mane su cena i komplikacija prilikom čišćenja, ali i sam proces pravljenja je duži.
Motor i oštrice
Kod sokovnika svakako je bitan motor. U oba slučaja poželjno je da birate motor između 10.000 i 15.000 obrtaja po minutu. Sve ispod toga neće lepo usitniti i iscediti voće. Naravno veća snaga je poželjna ali ako izaberete neki model u ovoj normi sigurno će te biti zadovoljni. Poželjno je da postoji opcija za izbor brzine. Ovde možemo da dodamo i oštrice, a one moraju da budu on nerđajućeg čelika, odnosno inoxa.
Zapremina i veličina
Zapremina sokovnika je još jedna bitna stavka, ali i najlakša za odrediti. Prosto ako vam treba sokovnik za celu vašu porodicu izabraćete onaj sa većom zapreminom. Što se tiče veličine tu pak ima nekih prednosti i mana. Manji sokovnici su praktičniji za skladištenje i održavanje, ali njihova snaga i zapremina je manja. Vodite računa i o vašem prostoru. Veliki sokovnik će biti ne praktičan u maloj kuhinji. Prilikom izbora jako je bitno da o svemu navedenom povedete računa.
Preporuka
Što se tiče konkrenih modela naša preporuka je Gorenje JC4800WY za hladno ceđenje, odnosno Gorenje JC900E za centrifugalno. Specifikacija oba modela zadovoljava vaše potrebe. Takođe, cena oba uređaja je više nego pristupačna, a iskustva korisnika su odlična. Oba modela ocenjena su sa 5 zvezdica i imaju dosta pozitivnih komentara na internetu.
Zaključak
Izbor pravog sokovnika zavisi i od vas samih. Ukoliko ste neko ko će redovno da pravi različite sokove onda je sokovnik sa hladnim ceđenjem idealan za vas. Ipak, ako ste neko ko želi povremeno da se osveži voćnim sokom onda možete koristiti i sokovnik na centrifugu. Svakako sokovnik je neophodna stvar u svakom domaćinstvu i nadamo se da smo vam olakšali izbor.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0