9 trikova da uštedite novac i živite eko-frendli
🕑 3 min čitanjaS obzirom na to da troškovi života stalno rastu, a ovo se posebno odnosu na hranu i električnu energiju, briga o životnoj sredini pada na listi prioriteta. Istraživanja su pokazala da 38% potrošača više vodi računa o kućnom budžetu i kako da ga optimizuje, nego o ekologiji. S dolaskom hladnih dana i dužim boravkom u kući, pravo je vreme da se inspirišemo kako da, uz male promene u domu, uštedimo novac i živimo eko-frendli. Evo šta sve možete da uradite kako biste uštedeli novac, ali i čuvali životnu sredinu.
Ručno pranje sudova
Prazna sudopera je san svake domaćice, a neretko je upravo suprotno. Sudovi se prelivaju na sve strane. Ako ne pribegavate svakodnevnom uključivanju sudo-mašine koja radi satima i troši mnogo energije, ručno pranje ponekad je najbrže rešenje. Tada je važno da imate kvalitetan sunđer od mešavine čistog pamuka i celuloze. Inicijalno je za nijansu skuplji od običnog, ali na duge staze štedi novac, jer je periv i ne raspada se posle dugotrajnog korišćenja.
Priprema i odlaganje hrane
Ukoliko se dobro organizujete i pametno raspolažete sredstvima, kuhinja je mesto gde možete da uštedite novac i energiju. Voštane krpice, na primer, koje su perive imaju višekratnu upotrebu, preko šest meseci, i mogu da zamene korišćenje kesa i folija. Ako već pribegavate korišćenju folija pri pečenju u rerni, evo načina kako da folija ostane čista. Preko posude za pečenje prvo stavite pek-papir, a zatim aluminijumsku foliju. Nakon pečenja, samo pek-papir ide u kantu za kompostiranje, a folija može da služi nekoj novoj nameni.
Počnite da kompostirate
Odlaganje i razvrstavanje smeća neizbežno nas vodi do teme kompostiranja. Na tržištu mogu da se nađu razne kućne varijante, od obične izbušene kante s piljevinom na dnu do visokotehnološki razvijenih uređaja za brzu preradu organskog otpada, kuvanog i sirovog. Za koju god varijantu da se opredelite, doprinosite smanjenju organskog otpada koji odlazi na deponiju, proizvodi đubrivo i vraća ga zemlji. Čisto zadovoljstvo i za vas i za planetu.
Napravite mini baštu začinskog bilja
Sada kada imate svoj sistem za kompostiranje, đubrivo možete da iskoristite za mali zeleni kutak u svom domu. To može biti par saksija začinskog bilja u prozoru. Korijander i svež bosiljak tokom cele godine doprineće kvalitetu života, ali i kućnom budžetu. Oni koji imaju balkon ili terasu, mogu da naprave mini baštu organskog voća i povrća. Čeri paradajz najukusniji je kad se lično ubere, kao i mladi luk, spanać ili zelena salata.
Kupujte sezonsko voće i povrće
Idete li po inerciji u najbliži market u kome vam je sve na jednom mestu, bez obzira na cenu i poreklo robe, ili ste od onih koji vole sve boje pijace i ćaskanje s prodavcima? Koji god da ste tip, voće i povrće kupujte sezonski kada je najukusnije i najpovoljnije. Kupovinom na pijaci izbegavate i prekomerni plastični otpad. Samo se setite primera banana u stiropor kutiji koje su uvijene u prijanjajuću foliju i pijaca će vam biti pravi raj.
Nabavite celo pile i polutku mesa
Kada kupujete meso, mnogo jeftinija i ekološki prihvatljivija opcija je ulaganje u celo pile ili polutku mesa. Tako za nedeljni ručak imate pileće pečenje, a već sutradan, ostaci belog mesa mogu da se dodaju u rusku salatu ili testeninu s pavlakom. Iznutrice i leđa skuvajte sa šargarepom, celerom i lukom u većoj količini i te zalihe potom koristite kao podlogu za ukusnu supu sa knedlama, bujone i čorbe. A sve što pretekne od mesa, živog ili termički obrađenog, možete da zamrznete za neko sledeće korišćenje.
Iskuvavanje veša više nije u modi
Možda su naše bake najčešće pribegavale iskuvavanju veša, ali ono više nije preduslov za najbelji veš. Tehnologija je uznapredovala i današnji tečni i drugi praškovi najbolje deluju na prljavštinu na telesnoj temperaturi. Visoke temperature ih uništavaju. Drugo, pranje na 30°C troši 38% manje energije od pranja na 40°C, tako da ćete štedeti novac i čuvati planetu.
Slojevito se oblačite i kod kuće
U zimskom periodu preporuke za slojevito oblačenje možete primenjivati i u zatvorenom prostoru, ne samo kad izlazite. Pre nego što se uhvatite za termostat i pojačate grejanje, stavite na sebe jedan sloj više ili obucite podmajicu. Tople, postavljene papuče odličan su detalj za šuškanje po kući. U hladnijoj prostoriji bićete fokusiraniji i bolje i brže ćete funkcionisati, a temperature do 22 stepena Celzijusa smanjuju i razvoj grinja.
Organizujte druženje povodom razmene garderobe
Pre nego što posegnete za još jednim komadom garderobe, zavirite u orman najbolje prijateljice. Možda bi ona rado svoj prošlogodišnji kardigan trampila za vašu evergrin karo suknju na preklop koja vam se više ne nosi. I eto magije! Ima li šta lepše neko kad se produži životni vek nekih lepih odevnih predmeta koje ste nekada birali s ljubavlju? Uz sve to, zabavno je i dobro za planetu i kućni budžet.
Kada je reč o pravljenju promena u domu kako bi se uštedeo novac i sačuvala planeta, sitni koraci prave veliku razliku. Čak i ako sledite samo jedan ili dva gorenavedena saveta, trebalo bi da osetite boljitak već nakon mesec dana.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0