Farbanje jaja – zanimljive tehnike
🕑 5 min čitanjaFarbanje uskršnjih jaja je prava porodična zabava, kako za najmlađe, tako i za one malo starije. Pored tradicionalnih boja i nalepnica, tu je još bezbroj originalnih tehnika. Sigurni smo da ćete među našim predlozima pronaći nešto po svom ukusu.
Svakome od nas je farbanje jaja prva asocijacija na uskršnje praznike, a korišćenje jestive boje u kojima se jaja kuvaju je verovatno prva tehnika s kojom ste se susreli. Međutim, sve je više tehnika i materijala kojima se kreativci služe kako bi farbanje jaja učinili što interesantnijim.
Pre nego što vam predstavimo neke od njih, želimo da napomenemo jednu veoma važnu stvar koju uvek morate imati u vidu: ljuska jaja je propusna, tako da se za jelo smeju koristiti isključivo ona ofarbana prehrambenim ili prirodnim bojama. Iz tog razloga, ukoliko želite da eksperimentišete s različitim likovnim tehnikama, razdvojte dva seta jaja – ona koja ćete jesti, i ona sa čijom ćete dekoracijom pustiti mašti na volju. Za bojenje prvih koristite isključivo jestive sastojke, dok se sa drugima ne morate ograničavati.
Kako biste iskoristili jaja čak i ako ih farbate samo za dekorativne svrhe, koristite tzv. izduvana jaja.
Evo kako se ona prave: na vrhu i dnu sirovog jajeta čiodom napravite rupu i proširite je do promera od oko 2mm; kroz te rupe „izduvajte“ jaje ustima ili pomoću šprica za injekcije. Nakon toga dobro ih isperite i osušite, i dobili ste jaja, tačnije, prazne ljuske spremne za ukrašavanje različitim tehnikama.
Najbolje od svega: kada ih jednom ukrasite, godinama ih možete koristiti kao uskršnju dekoraciju. Pored toga, ovo je jedini način da jaja ukrasite nejestivim materijalima, a da ih ne bacite – izduvana jaja možete iskoristiti za pripremu jela. Osim na izduvanim, „nejestive“ tehnike možete isprobati i na drvenim ili stiroporskim jajima.
Farbanje jaja šarenim bojama
Ovu vrlo jednostavnu tehniku možete izvesti u jestivoj ili nejestivoj varijanti. Za jestiva jaja potrebni su vam: tvrdo kuvana jaja ofarbana prehrambenom bojom po želji, crni marker za hranu, karton, selotejp. Ako želite nejestivu, isključivo dekorativnu varijantu, umesto kuvanih, koristite izduvana jaja. Ostali sastojci su isti, ali možete koristiti bilo koju vrstu boje, običan marker i lepak umesto selotejpa.
Postupak: na ofarbanim jajima markerom nacrtajte uči i njušku / kljun / usta. Od kartona napravite kapice za žurke i zečje uši i lepkom ili selotejpom ih pričvrstite na jaja. Ovako kreirane karaktere možete staviti na postolja od šarenih gumica za kosu, ili ih poređati u gnezdo ili činiju.
Farbanje jaja – dekupaž tehnika
Verovali ili ne, uskršnja jaja možete ukrasiti dekupaž tehnikom. Potrebna su vam tvrdo kuvana ili izduvana jaja, salvete sa željenim motivima, četkica i razmućeno belance. Belance će ovde služiti kao lepak, pa ovako ukrašena jaja mogu i da se jedu. Ipak, vodite računa je belance koje koristite za dekupaž sveže i da jaja ne stoje dugo nakon ukrašavanja. Ukoliko želite isključivo dekorativna jaja, možete koristiti i lepak.
Prvi korak jeste da isečete željene motive sa salveta. Nemojte koristiti previše krupne mustre, kako biste ih mogli uklopiti sa veličinom jaja. Koristite samo najtanji sloj salvete, na kojem se nalaze motivi i šare. Prislonite isečeni komad na jaje postavljeno u držač i četkicom na njega nanosite belance kako biste ga zalepili za jaje. Slažite komad po komad dok ne pokrijete celo jaje. Nakon toga ostavite ga da se belance dobro osuši, i vaše dekupaž jaje je gotovo!
Farbanje – dekoracija mrvicama za kolače
Još jedan originalan način ukrašavanja uskršnjih jaja jesu dekorativne mrvice za torte. U zavisnosti od toga da li želite jestiva ili isključivo ukrasna jaja, za lepljenje mrvica možete koristiti razmućeno belance za jestiva ili lepak za ukrasna jaja. Pored toga, trebaće vam još četkica, ukrasne mrvice ili konfete za kolače i, naravno, jaja – tvrdo kuvana ili izduvana.
Postupak izrade je vrlo jednostavan: četkicom nanesite belance ili lepak na jaje, a zatim ga uvaljajte u ukrasne mrvice koje ste sipali u činiju. Kašikom pritisnite mrvice tako da dobro prionu za ljusku jajeta. Pažljivo izvadite jaje i stavite ga na žičani podmetač da se lepak, tj. belance dobro osuši.
Prskana jaja
Još jedna krajnje jednostavna, a efektna tehnika ukrašavanja uskršnjih jaja jesu tzv. Prskana jaja. Potrebna su vam tvrdo kuvana ili izduvana jaja ofarbana u boje po želji, tečna boja kojom ćete ih isprskati, i četkica s gustim, oštrim vlaknima. Najbolji efekat postići ćete ukoliko za prskanje jaja koristite boju koja je u kontrastu s podlogom – na primer, ukoliko su jaja ofarbana u neku svetlu ili pastelnu nijansu, za prskanje koristite što tamniju boju, i obrnuto. Sa zlatnom i srebrnom takođe ćete postići sjajan efekat na bilo kakvoj podlozi.
Najpre ofarbajte jaja u željene boje i ostavite ih da se osuše. Umočite četkicu u tečnu boju, stavite je iznad obojenog jajeta i provlačite prst kroz vlakna, tako da boja prska po jajetu. Ostavite da se boja osuši, i jaja su gotova. I sa ovom tehnikom važi pravilo da ukoliko jaja planirate da jedete, koristite isključivo prehrambene boje, dok za dekorativna jaja o tome ne morate voditi računa, pa možete koristiti i akrilne boje.
Farbanje jaja prirodnim bojama
Svima je dobro poznata tradicionalna tehnika bojenja jaja lukovinom. Ali da li ste znali da se u ovu svrhu mogu koristiti i druge vrste povrća i začina za dobijanje različitih boja? To je savršena opcija za sve koji preferiraju prirodne sastojke. Boju ćete dobiti tako što ćete povrće, tj. začine kuvati u vodi dok ne dobijete nijansu željenog intenziteta – 20 minuta do pola sata bi trebalo da bude dovoljno. Nakon toga, procedite boju, dodajte sirće i ostavite da se dobro ohladi.
Ohlađenu boju sipajte u teglu ili dublju posudu i u nju pažljivo stavite kuvana jaja, tako da cela budu potopljena u boju. Tegle s jajima stavite u frižider da odstoje nekoliko sati, dok ne dobijete boju koja vam se dopada. Za pun intenzitet boje, najbolje je da odstoje tokom čitave noći. Evo šta sa kojim sastojkom možete postići:
- Crveni kupus – dobićete plavu boju na belim jajima, a zelenu na žućkastim;
- Ljuske ljubičastog luka – na belim jajima dobićete boju lavande, a na žutim jajima crvenkastu nijansu;
- Ljuske crnog luka – dobija se narandžasta boja na belim, odnosno boja rđe na žutim jajima;
- Cvekla – bela jaja boji u roza, a žuta u bordo nijansu;
- Kurkuma – žuta boja;
- Čaj od hibiskusa – nijansa lavande.
Kada je reč o povrću, odnos količina je isti za sve – na jednu šolju vode za kuvanje ide jedna šolja iseckanog povrća, tj. ljuski luka. Što se tiče kurkume, na jednu šolju vode dodajte dve supene kašike ovog začina, dok će vam za istu količinu vode biti dovoljna jedna kesica čaja od hibiskusa. Na jednu šolju prirodne boje dodaje se jedna supena kašika sirćeta. Naravno, količina boje koja vam je potrebna zavisi od količine jaja koju želite da obojite. Kada su jaja obojena i oceđena, premažite ih jestivim uljem za završni sjaj.
Za još kreativnih primera oslikanih uskršnjih jaja, zavirite u našu galeriju.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0