Jednostavan baštenski nameštaj od paleta
🕑 3 min čitanjaDrvene palete su odličan materijal za izradu ekonomičnog, jednostavnog i originalnog baštenskog nameštaja. Predstavljamo vam nekoliko korisnih saveta i ideja kako da svoju baštu ili terasu upotpunite komadima koje ćete sami napraviti.
Bliže nam se topli dani, pa je idealan trenutak da počnete s pripremama za opremanje i uređivanje svoje terase ili bašte. Baštenski nameštaj je neizostavan za ugodan boravak na otvorenom, a ukoliko želite da ga sami osmislite i kreirate, pritom i uštedite novac, drvene palete su idealan materijal koji možete koristiti.
Baštenski nameštaj od drvenih paleta je tokom poslednjih godina pravi hit među ljubiteljima uradi sam projekata. Prvi razlog tome jesu pristupačnost i praktičnost ovih elemenata. Naime, palete se proizvode od jeftinog drveta, pa im je cena pristupačna. Međutim, uprkos tome što se ne izrađuju od kvalitetnog drveta, veoma su otporne i izdržljive, a to su veoma bitne karakteristike materijala za baštenski nameštaj. Pored toga, palete se proizvode u standardizovanim dimenzijama, te su odlične za izradu modularnih komada. Najrasprostranjenije su tzv. euro palete koje se proizvode u dimenzijama 1200x800x144 mm. Za manje elemente možete koristiti polupalete veličine 800x600x144mm.
Osim navedenih ekonomskih i praktičnih razloga popularnosti nameštaja od drvenih paleta tu su i ekološki. Naime, svest o važnosti očuvanja životne sredine rezultirala je pojavom zanimljivog trenda u dizajnu – apciklaže (eng. upcycling). Ona podrazumeva upotrebu korišćenih predmeta na kreativan način, tako da se dobijaju novi proizvodi koji imaju veću vrednost od onih izvornih, od kojih su nastali. Baštenski nameštaj od ambalažnih drvenih paleta je savršen primer apciklaže!
Šta vam je potrebno za izradu nameštaja od paleta?
Pored samih paleta, za izradu baštenskog nameštaja biće vam potreban i drugi materijal i alati. Te potrebe zavise od kompleksnosti samog projekta, ali je vrlo izvesno da će vam trebati neke osnovne stvari:
- brusilica i brusni papir granulacije 80-100 za primarnu obradu i granulacije 180-220 za završno brušenje;
- odvijač i vijci;
- lepak za drvo i masa za ispunjavanje rupa u drvetu;
- premaz za zaštitu drveta i boja za drvo (po želji);
- četke i valjci za nanošenje premaza.
Priprema materijala
Pre kupovine materijala važno je da pripremite što detaljniji projekat koji želite da realizujete. Na osnovu toga moći ćete da odredite potreban broj paleta, ostali materijal i njegovu količinu. Kada ste to uradili, pre nego što prionete na posao, treba da adekvatno pripremite palete.
Ukoliko uočite da su neki delovi paleta počeli da trule, uklonite ih. Eventualne rupe i pukotine u materijalu ispunite sredstvom za saniranje pukotina na drvetu. Elemente obradite brusilicom kako biste izravnali i izglačali ivice i uklonili opiljke. Dobro pregledajte da li na paletama negde štrče ekseri i, ukoliko ih nađete, zakucajte ih ili uklonite. Na kraju, palete dobro očistite od prašine i premažite ih sredstvom za zaštitu drveta. Kada se ono osuši, po želji ih možete obojiti. Nakon sušenja premaza palete su spremne za sastavljanje nameštaja!
Šta sve možete napraviti od paleta?
Drvene palete nude zaista mnogo mogućnosti za izradu različitih komada baštenskog nameštaja. Njihova velika prednost jesu standardizovane dimenzije koje obezbeđuju modularnost – ukoliko se u budućnosti vaše potrebe promene, dimenzije napravljenog nameštaja možete modifikovati dodavanjem ili uklanjanjem paleta.
Za jednostavnije komade, poput stočića, projekat gotovo da i nije potreban – dovoljno je da palete obradite, obojite ih po želji i naslažete jedne na druge. Horizontalnim nadovezivanjem naslaganih paleta dobićete klupu bez naslona, čiju udobnost možete povećati jastucima za sedenje.
Ukoliko želite kompleksnije komade, treba da napravite detaljniji plan i skicu. Na internetu možete pronaći mnogo gotovih projekata, a iskusniji majstori će vrlo lako i sami osmisliti svoj jedinstveni komad. Evo nekoliko predloga šta još možete napraviti od drvenih paleta.
- Baštenska ležaljka: za izradu su najčešće dovoljne dve palete. Njenu dužinu i ugao naslona možete prilagoditi svojim potrebama.
- Fotelja i sofa: za baštensku fotelju trebalo bi da su dovoljne tri palete. Horizontalnim spajanjem fotelja dobićete sofu ili ugaonu garnituru. Kada je konstrukcija sastavljena, ostaje vam da na sedište i naslon postavite jastuke.
- Ljuljaška: može biti s naslonom ili bez njega, pa će vam u skladu s tim za izradu trebati dve ili jedna paleta. Pored toga, potreban vam je lanac ili kanap te dovoljno jaka konstrukcija ili grana o koju ćete je okačiti.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0